Kapıkule yaya geçişine açıldı

Edirne Valisi Yunus Sezer, Kapıkule Gümrük Kapısı’nda düzenlediği basın toplantısında Kapıkule Gümrük Kapısı’ndan Bulgaristan’a yaya geçişinin başlatıldığını açıkladı. Vali Sezer, Pazarkule ve İpsala sınır kapıları için de görüşmelerin devam ettiğini bildirdi.

Avrupa’nın en büyük gümrük kapısı olan Kapıkule Gümrük Kapısı, yaya geçişlerine açıldı. 2020 yılındaki pandemiden bu yana yaya geçişlerinin izin verilmediği Kapıkule, bugünden itibaren yaya geçişlerine izin verilecek.

ARAÇ VE YOLCU GEÇİŞ SAYISINDA GEÇEN YILA ORANLA YÜZDE 10 ARTIŞ

Kapıkule Gümrük Kapısı’nda düzenlediği basın toplantısında açıklamalarda bulunan Edirne Valisi Yunus Sezer, geçen yıla oranla araç geçiş sayısında yüzde 10’luk bir artış yaşandığının altını çizerek; “İş hacmi çok geniş bir alana, geniş bir geçişe hitap ediyor. Burada her senede artarak devam eden bir yolcu geçişi ve araç geçişi var. Bu sene de yoğun bir araç ve yolcu geçişi var. Burada da arkadaşlarımız 24 saat esasına göre gece gündüz büyük bir hizmet veriyorlar. Geçen yıl toplam araç geçişimiz 4 milyon 645 bin civarındayken; bu sene yüzde 10 artış, daha yılsonuna 2 günümüz var ama 5 milyon 106 bin 543 araç geçişimiz var. Yolcu sayısında da yüzde 10 artış var” dedi.

‘KOLAY GEÇİŞ İÇİN TEDBİR ALINDI’

Geçişlerin hızlı ve kolay yapılabilmesi için tedbir alındığını dile getiren Vali Sezer; “2022’de 12 milyon 323 bin 200 yolcu geçişi varken bu yıl 13 milyon 428 bin 400 yolcu geçişi var. Geçişlerin hızlı ve kolay yapılabilmesi için önemli tedbirler alındı. Peron sayıları artırıldı, ilave personeller görevlendirildi. Burası sınır şehri, esnafımızın günübirlik geçişleriyle ilgili olarak da özel bir mekanizma geliştirildi ve kuyrukta beklemeden esnafımızın kolaylıkla geçmesi için de arkadaşlarımız gerekli tedbirleri aldılar”

9c2fbe8f 14f8 4ac3 99ea 59217af9c460 | Edirne Ahval Gazetesi
Kapıkule yaya geçişine açıldı | Edirne Ahval Gazetesi

‘YAYA GEÇİŞİ, TOPLAM GEÇİŞİN YÜZDE 5’İNE TEKABÜL EDİYOR’

2020 yılındaki pandemiden sonra ilk defa bugün yaya geçişinin başladığına vurgu yapan Vali Sezer; “2020 yılında pandemiden önce burada kapılarımızdan yaya geçişleri söz konusuydu. Bu pandemi dolayısıyla bu yaya geçişleri durdurulmuştu. Hem Bulgaristan tarafından ve Yunanistan tarafından, hem de ülkemizden bu yaya geçişlerinin tekrar başlatılması noktasında yoğun bir talep vardı. Bununla ilgili olarak arkadaşlarımız yeniden başlatılması noktasında yaklaşık 2 aydır bir çalışma yapıyorlar. Bu hafta itibariyle de geçişler noktasında vatandaşlarımız mağdur olmasınlar diye bir deneme yaptık. Bugün itibariyle de tekrar yaya geçişlerini başlatıyoruz. Geçişler de yaklaşık yüzde 5’e tekabül ediyor. Bundan sonra da bu yaya geçişlerini de yine aynı şekilde devam edeceği düşünülüyor. Arkadaşlarımız özel tedbirler aldılar. Özel bir peron, özel görevlendirmeler yaptılar şu anda Kapıkule’de” ifadelerini kullandı.

‘DİĞER KAPILAR İÇİN GÖRÜŞMELER DEVAM EDİYOR’

Pazarkule’de yaya geçişi için görüşmelerin sürdüğünü belirten Vali Sezer; “Pazarkule ile ilgili görüşmeler devam ediyor. Hamzabeyli’de var. İpsala’da daha önce yokmuş zaten ama orayı da görüşeceğiz. Her 2 ülkenin de tedbir alması lazım. Bugün itibariyle Kapıkule’de başlatıyoruz” diye konuştu. Adem Batuhan SEVER

WhatsApp Image 2023 12 29 at 17.21.30 | Edirne Ahval Gazetesi
Kapıkule yaya geçişine açıldı | Edirne Ahval Gazetesi

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu