Kara yolları kışa hazır

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Uraloğlu, Karayolları Genel Müdürlüğü’nde gerçekleştirilen 2023-2024 Kış Sezonu Kar ve Buzla Mücadele Başlangıcı ve Yol Bakım Araçlarının Hizmete Alım Töreni’nde açıklamalarda bulunarak; “Kış lastiği için karın yağmasını beklemeyin, unutmayın ki kış lastiği kar lastiği demek değildir” dedi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Karayolları Genel Müdürlüğü’nde düzenlenen 2023-2024 Kış Sezonu Kar ve Buzla Mücadele Başlangıcı ve Yol Bakım Araçlarının Hizmete Alım Töreni’ne katıldı. Törende konuşan Bakan Uraloğlu, Karayolları Genel Müdürlüğü’nün karla mücadele ve yol bakım hizmetleri için aldığı yeni makine ve ekipmanların hizmete sunulduğunu ifade etti. Bakan Uraloğlu, Karayolları Genel Müdürlüğü ekiplerinin kar ve buzla mücadele çalışmalarının 68 bin 726 kilometrelik ağında 13 bin 238 personel ile gerçekleştirileceğini belirtti.

KARLA MÜCADELE ÇALIŞMALARI 11 BİN 928 MAKİNE VE EKİPMAN, 13 BİN 238 PERSONEL İLE YÜRÜTÜLECEK

Çalışmaların yurt genelindeki 68 bin 726 km’lik yol ağında; 448 karla mücadele merkezi üzerinden, 11 bin 828 adet makine ve ekipman, 13 bin 238 personel ile gerçekleştirileceğini ifade eden Bakan Uraloğlu, “Çalışmalarımızda kullanılmak üzere; 687 bin ton tuz, 427 bin m3 tuz agregası ve kritik kesimler için 10 bin ton tuz çözeltisi karla mücadele merkezlerinde depolanmıştır.  Yollarımızda tipi ve esinti nedeni ile trafik akışının güçleştiği veya kapandığı kesimlere 866 kilometre kar siperi yapılmıştır.” dedi.

“KIŞLA MÜCADELE, KAR MÜCADELE MERKEZLERİN’DE ANBEAN TAKİP EDİLECEK”

Karla mücadele merkezlerinde de; anlık yol durumunun takip edildiğine dikkati çeken Bakan Uraloğlu, “Güzergâh analizi, karla mücadele çalışmaları, açılan ve kapanan yollar ve anlık trafik, monitörler üzerinden takip ediliyor. Önemli geçitlerde bulunan sabit kameralar aracılığıyla Karayolları Genel Müdürlüğü ve Bölge Merkezlerinden hava ve yol durumları izleniyor. Kritik kesimlerde görevlendirilen 1.480 adet karla mücadele aracı kameralarla, 5 bin adet karla mücadele aracı ise Araç Takip Sistemi ile takip ediliyor.” diye konuştu.

“KIŞ ŞARTLARINDA YOLA ÇIKACAK SÜRÜCÜLER; KIŞ LASTİĞİNİZİ TAKIN, ARAÇLARINIZDA ZİNCİR BULUNDURUN”

Bakan Uraloğlu, bakanlık olarak yapılan çalışmaların yanında vatandaşlara da önemli görevler düştüğünü ifade ederek, çağrıda bulundu. Bakan Uraloğlu, “Kış mevsiminde seyahat edecek sürücülerimizin ve yolcularımızın yola çıkmadan önce seyahat güzergâhı hakkında muhakkak bilgi edinmeleri gerekmektedir. Kullandıkları araçlarında kış lastiği takmak, araçlarında zincir, takoz bulundurmak gibi önlemlerle kış şartlarına hazırlıklı olmaları gerekir. Ayrıca vatandaşlarımız seyahat edecekleri zaman yolların durumunu ALO 123 Bakanlık Çağrı Merkezi’nden, ALO 159 Yol Danışma hattından ya da KGM web sitesi üzerinden sunulan güzergâh analizi programı ile öğrenebilirler.” ifadelerini kullandı.

Bakan Uraloğlu, konuşmasının ardından araç parkını gezerek yeni alınan ve bakımı yapılan kar ve buzla mücadele araçlarını inceledi.  Hizmete alınan yeni araçların Karayolları Genel Müdürlüğü’ne ve ülkeye hayırlı olmasını temenni etti. Bakan Uraloğlu ayrıca, hizmete alınan kar küreme aracının direksiyonuna geçti, araç parkında tur atarak test etti.  Karayolları Genel Müdürlüğü bünyesinde doğal afetlerde kullanılmak üzere hazırlanan Afet Acil Yardım Tırı’nı da inceleyen Bakan Uraloğlu, bakım aracına kış lastiği taktı.

KIŞ LASTİĞİ KAR LASTİĞİ DEMEK DEĞİL

Uraloğlu, yarından itibaren ticari araçlarda kış lastiği kullanma zorunluluğunun başlayacağını anımsatarak, sadece ticari araçların değil tüm araçların kış lastiği kullanması tavsiyesinde bulundu. Bakan Uraloğlu, “Kış lastiği için karın yağmasını beklemeyin, unutmayın ki kış lastiği kar lastiği demek değildir” dedi. Haber Merkezi

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu