Karaağaç’ta yaşamak isteyen Sunay Akın, Lozan’ı anlattı

Şair, yazar, gazeteci, araştırmacı ve tiyatro oyuncusu Sunay Akın, 24 Temmuz Lozan Barış Anlaşması’nın 99’uncu yıldönümü sebebiyle Edirne Atatürk Kültür Merkezi’nde gösteri düzenledi. İlerleyen yaşlarında Karaağaç’ta yaşamak istediğini söyleyen Akın, gösterisinde Lozan Barış Anlaşması’na giden tarihi süreci anlattı. Akın’ın gösterisi ilgiyle izlendi.

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucu belgesi, tapusu, Edirne için de ayrı bir yer olan Lozan Barış Antlaşması’nın 99. yıl dönümünde Sunay Akın, “Bağımsızlık Yolunda Lozan” isimli tek kişilik gösterisiyle Edirneliler ile Atatürk Kültür Merkezi’nde buluştu. Edirne Belediyesi’nce düzenlenen etkinlikte Akın, Lozan’a giden tarihi süreci ve o süreçte etkin rol oynayan isimleri anlattı. Sunay Akın gösterisine başlamadan evvel, Edirne’de 2000- 2004 yılları arasında Valilik yapmış olan ve ayrıca belediye tarafından Edirne’nin Fahrihemşehrisi unvanı da verilen rahmetli Fahri Yücel’i saygıyla andığını belirtti. Akın, gösterisine başlamadan evvel, ilerleyen yaşlarında mutlaka Karaağaç’ta yaşamak istediğini söyledi.

Yaklaşık 2 saat süren “Bağımsızlık Yolunda Lozan” isimli tek kişilik gösterisini Edirnelilerle buluşturan Sunay Akın, büyük beğeni ve ilgiyle izlendi. Akın Lozan Barış Anlaşması’nın imzalanma sürecini ve öncesini anlattı. Şair, yazar, gazeteci, araştırmacı ve tiyatro oyuncusu Sunay Akın, şehirlerin ve tarihin hafızasının müzeler olduğunu, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kuruluşunda hisse senetlerinin değil hissi senetlerin yerini vurguladı.

Gösteri sonunda Belediye Başkanı Recep Gürkan ve eşi Esra Gürkan, Akın’a çiçek ve hediye takdim ettiler. Damla GÖÇ

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu