Karadeniz Çepnileri Çalıştayı Başladı

Karadeniz Çepnileri Çalıştayı Başladı

Oğuz Çepni Boyu Federasyonu’nun düzenlediği ve  Giresun Kongre ve Kültür Merkezi’nde yapılan ‘Karadeniz Çepnileri’ konulu çalıştayın birinci oturumu Federasyon Başkanı Harun Özdemir’in açış konuşmasıyla başladı.

BHA HABER ICI 21 - Edirne Ahval Gazetesi

Özdemir konuşmasında federasyonun kuruluş aşamalarından bugüne kadar yaptığı faaliyetleri özetledi. 5-6 yıllık özverili bir çalışma neticesinde federasyonu kurduklarını, bu arada ulusal düzeyde birçok defa bir araya geldiklerini anlatan Özdemir “Bu çalışmayla da güncel, çağa uygun Türkiye ve Türkiye dışından derneklerin katılımına açık olan yapıyı oluşturduk. Ve şuan Türkiye’de 50 vilayetten yapılandırma yaparak Oğuz Çepni Boyu Federasyonu oluşturduk.” dedi. Harun Özdemir, salon tahsisi ve çalıştaya katkıları için Giresun Belediye Başkanı Aytekin Şenlikoğlu’na teşekkür etti.

BHA HABER ICI 19 - Edirne Ahval Gazetesi

Giresun Belediye Başkan Vekili Şenol Özdemir ve Giresun Vali Yardımcısı Mehmet Fikret Çavuş çalıştayın hayırlara vesile olmasını temenni ederek konuşmacılara başarılar dilerken katılımcılara da böyle bir faaliyete iştiraklerinden dolayı teşekkür ettiler. Caner Elvermiş’in saz dinletisinden sonra çalıştayın birinci oturumu başladı.

BHA HABER ICI 22 1 - Edirne Ahval Gazetesi

Çalıştay Organizatörü Prof. Dr. Sezai Balcı’nın başkanlığında başlayan birinci oturumda; Giresun Üniversitesi Dr. Öğr. Üyesi Bekir Sarıyıldız, ‘Osmanlı Hâkimiyetine Kadar Doğu Karadeniz Kıyılarında Çepni Varlığı’, Marmara Üniversitesi Öğretim üyesi Doç. Dr. Hanefi Bostan, ‘Orta ve Doğu Karadeniz’de Çepniler’, Giresun Üniversitesi’nden Prof. Dr. Mehmet Özmenli, ‘Giresun’da Heteredoks Bir Türk Boyu Çepniler’, Giresun Üniversitesi Öğr. Gör. Üyesi Mevlüt Kaya, ‘Çepniler: Geçmiş ve Geleneğin Örgüsü’ konularındaki tebliğlerini sundular.

Büyük ilgi ile izlenen çalıştayın bu ilk oturumunda özellikle Doç. Dr. Hanefi Bostan’ın konuşması tartışmalara neden oldu. Bostan’ın “Orta ve Doğu Karadeniz’de yaşayan Çepniler içinde alevi yoktur” iddiası karşısında bazı dinleyiciler kendi argümanlarını dillendirdiler.

Tebliğlerden sonra İstanbul Eski Milletvekili Hüseyin Besli ve bazı dinleyiciler katkı sunan konuşmalar yaptı.

Çalıştaya, MHP Giresun Milletvekili Ertuğrul Gazi Konal, Giresun Vali Yardımcısı Mehmet Fikret Çavuş, Giresun Belediye Başkan Vekili Şenol Özdemir, İstanbul Eski Milletvekili Hüseyin Besli, Görele Eski Belediye Başkanı Tolga Erener, BBP Eski MYK Üyesi Mustafa Mican, Giresun Medya Platformu Başkanı İbrahim Balcıoğlu, Ankara Giresunlular Platformu Başkanı Ahmet Temur, Giresun Kültür Sanat ve Turizm Derneği Başkanı İbrahim İlyasoğlu, Giresun Turizm Tanıtma Derneği Başkanı Uğur Karaibrahimoğlu ve davetliler katıldı.

‘Karadeniz Çepnileri’ konulu çalıştayın ikinci ve üçüncü oturumu yarın devam edecek. Cumartesi günü de Sisdağı Otçu Göçü Şenliğine katılım sağlanacak.

BHA HABER ICI 20 - Edirne Ahval Gazetesi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu