Kasap reyonlarına kategorize önerisi

Canlı hayvan fiyatlarının düşerken, tüketicinin aldığı et fiyatının sabit kaldığına dikkat çeken Edirne İl Genel Meclisi Süloğlu Üyesi Önder Cin, üreticiden canlı hayvan alınırken koyun, kuzu, koç, dana, düve olarak kategorize edilmiş bir şekilde alındığını, ancak kasapta et olarak satılırken sadece dana ve kuzu olarak satıldığını söyledi. Cin, kasaplarda satılan etlerin kategorize edilmesi yönünde çağrıda bulundu.

Edirne İl Genel Meclisi Süloğlu CHP Üyesi Önder Cin, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, üreticiden alınan canlı hayvan fiyatının düştüğünü, tüketicinin aldığı etin fiyatının aynı kaldığını ifade etti.

“TÜKETİCİ ETİ HÂLA KUZUNUN 135 LİRA ÇIKTIĞI BASKÜL FİYATTAN ALIYOR”

Üreticilerin sattığı hayvan fiyatlarının aşağı doğru seyrettiğine dikkat çeken Cin, tüketicinin alışverişte yüksek baskülden aldığına vurgu yaptı. Cin; “Kuzu, dana, düve hepsi aşağıya gidiyor. Çünkü Eylül, Ekim ve Kasım ayları, çiftçinin borç ödeme aylarıdır. Ama aşağı giden fiyatlara rağmen tüketici eti hâla kuzunun 135 lira çıktığı baskül fiyattan alıyor. Şu anda kuzu 85 liralardan gidiyor. Dana ise 140-150 lira. İnek baskülü şu anda 80-85 lira” açıklamasını yaptı.

WhatsApp Image 2023 11 07 at 17.55.34 | Edirne Ahval Gazetesi
Kasap reyonlarına kategorize önerisi | Edirne Ahval Gazetesi

“SATIŞTA İNEK, ALIŞTA DANA OLARAK ALIYORUZ”

Cin, üreticilerin ürünlerini kategorilere ayrılmış bir şekilde sattığının altını çizerek; “Kasaba gittiğimizde maalesef bizim bütün yediklerimiz danadır. Dana sucuğu, dana kıyma, dana bonfileden başka bir şey yazmazlar. Ama üreticimiz ineği inek, danayı dana olarak satıyor. Tüketici bunların hepsini yerken dana olarak yiyor. Üretici koyunu 60 TL’ye satar ama tüketici yerken kuzudan yer” şeklinde konuştu.

‘KASAPLARDAKİ ÜRÜNLER ACİLEN KATEGORİZE EDİLMELİ’

Kasaplarda satılan etlerin elde edildiği hayvanlara göre kategorize edilmesi gerektiğine vurgu yapan Cin; “Kasaplarımızda acilen kuzuysa kuzu, koyunsa koyun, danaysa dana eti olarak ayrılmalı, kategorize edilmeli. Böyle olmadığı sürece hayvancılık işimiz kötüye gidiyor. Yurt dışından canlı hayvan ithalatı geliyor. Her ithalat, bir hayvancının işletmeyi kapaması demektir. Bu işletmelerde hayvancılığı bırakanlar bir daha geri dönmüyor. Üreticiyi bu kadar ezmenin bedeli tüketiciye yansıyor. Aracılar parayı kazanıyor, üretici sektörden çıkıyor. Böyle olmaz. Bir plan ve program lazım” diye konuştu. Adem Batuhan SEVER

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
error: İçerik korunmaktadır !!