“Kavanozu sallayan kim?”

Ayla yıldızlar birleşmiş yine… Saat gecenin bilmem kaçı olmuş. Bir yerde okumuştum. Nerede okuduğumu hatırlayamayacak kadar yorgunum ama masallar tadında, zehirli elma hevesindeyim. Bir külkedisi oluyorum, bir pamuk prenses…

Uykumun arasında perdeyi aralıyorum, komşunun bahçesinde ki ayva tomurcukta. Gün ışıyor şimdi. Sabahın ilk saatleri. Geceden sabaha tek kalan ise komşunun ayvası nazlanmaktan vazgeçmiş, bana inat meyve veriyor.

Gülümsüyorum…

Uzaklardayım. Çok uzak. Memleketim gibisi yok biliyorum. Zaten iki üç güne ayak basarım topraklarıma…

Denizin kokusu, tuzlu balıkların gözleri yepyeni bir ben yarattı sanırım. Dingin lakin hani birazda az huysuzum. Bu da nasıl olabiliyorsa.

Limon kokuları içinde yavru vatanda gökyüzünü izlerken kavga ettiklerim geldi aklıma. Yerli yersiz kızdıklarım, haklı haksız bağırdıklarım… Sonra ne mi oldu?

Sosyal medyada gördüğüm bir paylaşım yazımın ruhunu değiştirdi…

Hiç değiştirmeden ekliyorum “Gidin bir çölden 100 tane kırmızı ateş karıncası yakalayın. Daha sonra bir başka topraktan 100 tane siyah karınca alın ve bunların hepsini bir kavanozun içine koyun. İlk başta hiçbir şey olmayacaktır. Daha sonra kavanozu elinize alın, oldukça şiddetli bir şekilde sallayın ve tekrar yerine koyun. Kavanozun içinde bir anda karıncaların birbirlerini öldürmek için savaştığı bir kaos ortamı göreceksiniz. Kırmızı karınca bunu yapan düşmanın siyah karıncalar olduğunu düşünürken siyah karıncalar bu kaosun nedeni olarak kırmızı karıncaları görmektedir. Oysa çok iyi bildiğiniz üzere kaosun asıl nedeni sizin ellerinizdir. O nedenle günümüzde gerek sosyal medya aracılığıyla gerekse de başka ortamlarda normalde hiç tanımadığınız insanlarla tartışacak ya da kavga edecek bir duruma geldiğinizde kendinize hep şu soruyu sorun lütfen. Kavanozu sallayan kim?”

Kim ?…

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
error: İçerik korunmaktadır !!