“Kazaların sebebi dikkatsizlik”

Edirneli iş insanı ve Edirne Otogar İşletmecisi Mustafa Altunhan, geçtiğimiz günlerde Gaziantep ve Mardin’de meydana gelen trafik kazalarına yönelik basın açıklaması yaptı. Altunhan yaptığı açıklamada herhangi bir yolcu otobüsünün freninin patlamasının söz konusu olamayacağını kazaların sebebinin dikkatsizlik ve aşırı hız olduğunu belirtti.

Gaziantep ve Mardin’de meydana gelen ve birçok vatandaşın vefat etmesine sebep olan trafik kazalarında fren patlaması yaşanamayacağını belirten Edirneli iş insanı ve Edirne Otogar İşletmecisi Mustafa Altunhan; “Bir kaza oluyor, dikkatimi çekiyor; ‘Fren patladı’. Neden böyle söylüyorlar? Mahkemeleri yanıltmak için. Büyük araçlarda fren patlaması diye bir şey yok. Büyük otobüs ya da kamyonda fren patlama durumuna gelirse o araç kendi kendini kilitler, yol almaz. Otobüs ya da kamyonlarda havalı frenlerde, havaya bir şey oldu, tüpleri boşaldı; anında bütün tekerlekleri kilitler, o araç hareket edemez. Bu, yıllardan beri böyledir. Bir otobüs hız limiti olmadığı zaman 170 kilometre sürat yapıyor. Durdurmak imkânsız. Ama 95-100 kilometre ile giden bir ağır vasıta araç, zaten frene ayağınızı attığınız zaman 60-70’e düşer. Biraz sonra da 40’a düşer. Sonra çok azalır. Diğer araçları gördüğünüz gibi, kaçla gidiyorsun kardeşim 150-160 ile mi? Nasıl geliyor böyle? Rüzgârdan daha hızlı bir süratle geliyor, vuruyor” dedi.

Meydana gelen kazalardaki sebebin dikkatsizlik olduğunu vurgulayan Altunhan; “Kaza sebepleri dikkatsizlik, sürat. Çünkü vurduğu zaman araç hiç yavaşlamıyor. Ayağını frene atmıyor. 125-130 ile mi geliyor, öyle giriyor. 100 kilometre sürat ile gitse, ayağını bir frene atsa 60’a, 40’a düşecek. Vursa bile tamponu vs ezilir. Ama ayağını frene bile atamıyor, ondan sonra; ‘Fren patladı’. Yok böyle bir şey. Bütün Türkiye’ye sesleniyorum, fren patlaması diye bir şey yok. Sadece fren patladı deyip adaleti yanıltıyorlar. Bunu herkes bilsin. Fren patlaması diye bir şey yok. İnsanlar da diyor ki; ‘Freni patlamış ne olacak ya?’ Böyle bir şey yok. Acelecilik, sürat, dikkatsizlik; başka bir şey değil” diye konuştu. Damla GÖÇ

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu