Keşan ‘Cumhuriyet’in Yolunda’

Keşan Saros Doğa Sporları Topluluğu ve Keşan Belediyesi işbirliği ile 100. Yılında Cumhuriyet Yolunda etkinliği düzenlenecek. Etkinlik kapsamında, 8 bisikletçi 9 günde 750 km yol kat ederek Anıtkabir’den teslim alacakları Türk bayrağını Keşan’a getirecekler. SARDOS tarafından Keşan Belediyesi’ne teslim edilecek olan bayrak, 29 Ekim’de kent meydanında yapılacak olan bayram töreninde yerini alacak.

Keşan Belediyesi ve Keşan Saros Doğa Sporları Topluluğu (SARDOS) işbirliği ile Cumhuriyetin 100’üncü yılında bir etkinliğe imza atılacak. Düzenlenecek olan etkinlikle bilgi vermek amacıyla ilgili kameralar karşısına geçen Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu ve SARDOS üyeleri projeyi anlattılar. Başkan Helvacıoğlu; “Bu yıl Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde, Türk halkının 19 Mayıs 1919 tarihinden itibaren sürdürdüğü bağımsızlık mücadelemizin taçlandırıldığı 100. yıldır. Ecdadımızın, atalarımızın ve kurucu önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün bize bıraktığı Cumhuriyetin 100. Yılını kutlarken, ikinci yüzyıla da en iyi şekilde bayrağımızı ve vatanımızı temsil etmek için canla başla çalışmaya da devam edeceğiz. Daha önce bildiğiniz gibi SARDOS ailesi, Atamızın doğduğu yerden vatanımızın doğduğu yere doğru 1453 km’lik büyük bir organizasyona imza atmıştı. Sonra kıymetlilerimiz “100. Yılda Cumhuriyetin Yolunda” adı altında bir proje daha hazırladıklarını, bu projede de 8 bisikletçi ile 9 günde 750 km yol kat edeceklerini söylediler. Bu kapsamda 19 Ekim’de Anıtkabir’e çelenk sunacağız ve bu organizasyonda bize destek veren Fatma Aksal vekilime teşekkür ediyorum. Çok sıkışık olan programda bize yer açtı. 8 bisikletçimiz ile 9 günde 750 kilometre pedal çevireceğiz, iki kurum olarak tüm hazırlıklarımızı da tamamladık. Lapseki, Biga, Bandırma, Bursa, İnegöl, Eskişehir, Sivrihisar, Polatlı ve Ankara’ya kadar bir serüvenimiz olacak. Bu serüveni de heyecanlı bir şekilde sürdüreceğiz ve yine bir ilki başaracağız” diyerek projeyi tanıttı.

SARDOS Başkanı Faruk Eker ise, bayrağı Keşan’da kaymakama teslim edeceklerini belirterek; “Daha önce 2015 yılında Çanakkale Zaferi’nin 100. Yılında, 2019 yılında Selanik’te Atatürk’ün evinden almış olduğumuz toprağı ve bayrağı “Ata’nın doğduğu yerden vatanın doğdu yere 1453 kilometre” adı altında Selanik’ten Samsun’a götürdük. Geçen yıl da Büyük Taarruz’un 100. Yılında Batı Cephesi Karargâhı’ndan aldığımız bayrağımızı da 9 kişiyle 9 günde 9 bin pedal çevirerek İzmir’e götürdük ve İzmir Valimize başkanım ile birlikte teslim ettik. 100 yıl önce işgal kuvvetlerinin bayrağının bulunduğu direğe, 100 yıl sonra Türk bayrağının çekilmesi onurunu yaşadık. Bu yıl da Cumhuriyetimizin 100. Yılı. “Cumhuriyet’in Yolu” adı altında 8 kişilik ekibimizle, 9 günde 750 km pedal çevirerek Anıtkabir Komutanlığı’ndan alacağımız bayrağı Keşan’a getireceğiz. Keşan’da da Kaymakamımıza teslim edeceğiz. Bundan önceki 100. Yıl faaliyetlerimizi hep başka bölgelerde yapmıştık; ama bu kez Atamızın ebedi istirahatgahından alacağımız bayrağı buraya getireceğiz. Çok gururluyuz, mutluyuz. Umarız yüzyıllar boyunca bu ülke, bu bayrak ve bu topraklar payidar kalır. Hep birlikte bayramlarımızı hep birlikte kutlarız” ifadelerine yer verdi.

Ankara’dan Keşan’a getirilecek olan bayrağın kent meydanında 29 Ekim kutlamaları esnasında teslim alınacağını bildiren Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu; “100. Yılda Anıtkabir’den alacağımız bayrağımız, 29 Ekim’de Kent Meydanımızda yapacağımız bayram törenimizde alkışlarla yerini alacak. İnşallah sağlıklı bir şekilde bu organizasyon tamamlanacak ve yine bir ilke imza atılacak. Ben SARDOS’u heyecanla takip ediyorum ve tebrik ediyorum. Anıtkabir’de de bayrak tesliminde birlikte olacağız. Hayırlı olsun. Heyecanımız yüksek. SARDOS’a teşekkür ederiz” dedi. Haber Merkezi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu