Keşan DOÇEK’ten Toros çıkarması

Geçtiğimiz hafta Toros Dağları içinde yer alan Isauria Yolu etkinliği için Konya’nın Bozkır ilçesinden Antalya’nın Akseki ilçesine 5 günlük kamplı doğa yürüyüşü yapan DOÇEK ekibi geri döndü.

Antik dönemde İç Anadolu ve Akdeniz arasındaki tuz ticaretinin yapıldığı yola “Tuz Yolu” ve Roma döneminde İmparator Sebastian adına düzenlendiği için “Via Sebaste Yolu” da denilen antik rota toplamda 174 km.den oluşuyor. Geçen yıl açılışı yapılan ve uluslararası antik yollar listesine kaydedilen rotanın 75 km’lik ilk bölümü olan Konya Bozkır-Antalya Akseki, Çimiköy arasındaki etabını 5 günlük bir yürüyüş ile geçen ve 18 kişiden oluşan deneyimli Keşan DOÇEK Ekibi sağ salim Keşan’a döndü.

Parkurun son dört günü ağır kamp yükleriyle 2500 metrelik Toros geçitlerini aşan ekip şiddetli yağış ve sabah kırağısına aldırmadan hedeflemiş oldukları rotayı kazasız bir şekilde tamamladılar. Keşan DOÇEK Başkanı Hakan Eşme yaptığı yazılı açıklamada, Isauria Yolu gibi zorlu fakat bir o kadar da görselliği ve doğal coğrafyası büyüleyici olan bir rotayı kalabalık bir ekiple ve sırtlarında kamp yükleriyle tamamlamanın kolay olmadığını belirtti.

Eşme açıklamasında; “El birliği, özveri, paylaşım, ekip anlayışı, grup disiplini, deneyim ve en önemlisi tüm bunları içine alan “DOÇEK Ruhu” ile bu etkinliğin gerçekleşmesini sağlayan ekip üyelerine, yürüyüş öncesi bizleri uğurlamaya gelen arkadaşlarımıza ve biz orada olsak da bizleri hiçbir zaman yalnız bırakmayıp, desteklerini sonuna kadar hissettiğimiz büyük DOÇEK ailesine, etkinliğe VELBİS adına katılan Velimeşe muhtarımız Mehmet Erkul’a ve Eskişehir’den bizlere konuk olan Hülya Okutan arkadaşımıza, Sorkun Mahallesinde konaklamamıza yardımcı olan muhtar Hasan Gökseki’ye ve elbette bilgi ve desteğiyle bizlere yardımcı olan, bu antik rotanın yürüyüşe kazandırılmasında emeği tartışılmaz “Yollar Delisi” Mehmet Gültekin hocamıza en içten, en kalbi teşekkürlerimizi sunarız” dedi. Haber Merkezi

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
error: İçerik korunmaktadır !!