Keşan’a 33 milyonluk rekor hibe

Keşan Belediye Meclisi’nin Aralık Ayı Olağan Toplantısı’nda konuşan Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından “Keşan Kent Müzesi Teşhir Tanzimi ve Çevre Düzenlemesi” işlerinin tamamlanabilmesi için belediyeye 33 milyon TL hibe edildiğini açıkladı. Helvacıoğlu, kente getirilen sudan yüzde 100’ün üzerinde zarar edildiğinin altını çizerek; “Edirne ve Uzunköprü’de suya her ay zam yapılıyor. Ama Keşan AK Partili belediye diye vurun abalıya yapıyorsunuz. Halkla işiniz yok. Edirne her ay zam yapmaktan utandı diye %30 indirim yaptı. Seçim geldi %30 indirim” dedi.

Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu başkanlığında yapılan toplantı; Belediye Meclis Salonu’nda gerçekleştirildi ve saat 15.00’te başladı.

“O DÖNEMDE BÜTÇEMİZ 270-300 MİLYON TL ARASI”

Gündem maddelerinin görüşülmesine geçilmeden önce Helvacıoğlu, 2022 Yılı Sayıştay Denetim sonuçları hakkında basında çıkan haberler ile ilgili konuştu. Haberin doğru olmadığını ve meclisin zan altında kaldığını ifade eden Helvacıoğlu, “Haberde belediyenin zarar ettiği yazılmış; ama belediyeler zarar etmez, borç öderler.” diyerek şöyle konuştu: “Belediyemiz 2021 yılında Sayıştay denetimine tabi tutuldu. Rapor bize 2022 yılında sunuldu. Bu rapora da isteyen herkes erişebilir. Raporun birinci bulgusunda “Maddi durağan bulgular gerçeği yansıtmamaktadır” diyerek eleştiri gelmiş. Bu maddi durağan varlıklar, bina, arsa, taşıt, şebeke borusu dahil hepsi durağan varlık olarak geçer. Bunların hiçbiri 30 yıldır kayıt altına alınmamış. Fatura ile alınmış; ama envantere işlenmemiş. Sayıştay işlenmesini istemiş.  Belediyemize ait 912 adet taşınmaz rayiç bedeller üzerinden kayıtlara geçmiş. Bütün müdürlülerimize teşekkür ediyorum. Ayrıca belediyemize ait tüm taşınmazların da amortisman kayıtları da yapılmış, Sayıştay’ın eleştirisini gerçekleştirmişiz. Belediyemizin bütçesinde herhangi bir harcama yapılmamıştır, zarar da yoktur. Bunlardan dolayı kayıtlarımızda görünmeyen taşınmazlar, o yılın hesaplarına kaydedilince, değer artışı olmuş. 2022 yılının ödemesi olmayan bir artış olmuş. Ben size gerçeği anlatayım. 2022 yılında aziz meclisimiz 270 milyon lira gelir ve 338 milyon lira gider olmuş. O dönemde bütçemiz 270-300 milyon TL arası. 68 milyon TL o yıl fark olmuş. Bütün meclis zan altında. Borcumuz olabilir ama ‘zarar etti’ demek belediyeyi rencide ediyor. Siyasete giriliyor. Hiçbirimiz çiğ yemedik” şeklinde konuştu.

“TARİHİ BİR REKOR”

Toplantıda ilk olarak T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın 20.11.2023 tarih ve 4445839 sayılı yazısı ile “Keşan Kent Müzesi Teşhir Tanzimi ve Çevre Düzenlemesi” işlerinin tamamlanabilmesi için belediyeye gönderilen 33 milyon TL hibenin kabulü Meclis tarafından görüşüldü. Madde hakkında bilgi veren Helvacıoğlu, “Belediyemize Kültür ve Turizm Bakanlığımız tarafından 33 milyon TL hibe gönderilmiştir. Tarihi bir rekor. Cumhurbaşkanımıza, bakanlarımıza ve milletvekilimize herkese teşekkür ediyorum. 4,5 yılda 57. Mecliste 38’inci hibe. Çaba sarf ediyoruz ve 33 milyon TL hibeyi aldık. Bunu takdir etmemiz lazım. 18 Mart’ta Allah’ın izniyle müzemiz ve bahçemiz Keşan’ımıza değer katacak. Geçmiş ile geleceğimizi buluşturacağız. Gelecek ay gerçekleştireceğimiz meclis toplantısına da yine hibe kabulü maddesi getireceğiz. 3 hibe daha gelecek. 33 milyon dile kolay. Bu hepimizin başarısı. Cumhurbaşkanımız Keşan’a değer kattığını kendisi de ifade etti. Keşan’ın ne kadar kıymetli olduğunu kendisi de söylüyor. 33 milyon TL ile müzemizi tamamlayacağız” diye konuştu.

Grup sözcülerinin görüş bildirmesinin ardından yapılan oylamada madde oy birliği ile kabul edildi.

“EDİRNE HER AY ZAM YAPMAKTAN UTANDI DİYE %30 İNDİRİM YAPTI”

Toplantı “Belediyemizce 2024 yılında uygulanacak Vergi, Harç ve Ücret Tarifelerinin Meclis tarafından görüşülerek karara bağlanması.” maddesinin görüşülmesiyle sürdü. Maddeyle ilgili konuşan Helvacıoğlu, komisyonun uzunca bir süre çalıştığını dile getirerek, “Su konusunda halkımıza iyi görünmek amacıyla suya %25 zam yapılması için sarf edildi. Suyun olmadığı bir şehirde, suyun çok kıymetli olduğu, su kıtlığının olduğu bir dönemde suyu sudan ucuza getirmişler. Keşan’a su getirmek için yılda 40 milyon TL enerji giderimiz var. Diğer tarafta yılda 40 milyon TL su parası toplayamıyoruz. Biz %58 yeniden değerleme oranı istedik. Suyun bize maliyeti 32,70 TL. Şu anda 14.88 TL’ye su satıyoruz. Yani %100’ün üzerinde zarar ediyoruz. Edirne ve Uzunköprü’de suya her ay zam yapılıyor. Ama Keşan AK Partili belediye diye vurun abalıya yapıyorsunuz. Halkla işiniz yok. Edirne her ay zam yapmaktan utandı diye %30 indirim yaptı. Seçim geldi %30 indirim. Seçim gelmesine rağmen belediyenin, Keşan’ın suyunu verimli bir şekilde kullanmak için gerçek değerini istiyoruz. Dip not düşüyorum; Kaza ile seçim kazanırlarsa 1 Nisan bütün mülkler satılacak, su fiyatı da değişecek.  94 mülk satmışlar. Yapılandırmalar ile vatandaşımızı koruduk. Cumhur İttifakı, AK Parti belediyesi iş yapmasın diye arsa satılmasın suya güncelleme yapılmasın. Hayır, kaybeden Keşan oluyor”

Grup sözcülerinin görüş bildirmesinin ardından komisyon raporu oy birliği ile kabul edildi. Haber Merkezi

Screenshot 1 31 | Edirne Ahval Gazetesi
Keşan’a 33 milyonluk rekor hibe | Edirne Ahval Gazetesi

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
error: İçerik korunmaktadır !!