Kiracısız daireye talep daha çok

Daire satın almayı düşünen vatandaşların, yüksek kira alma beklentisi ile kiracısı olmayan dairelere yöneldiğine dikkat çeken Trakya Umum ve Emlak Müşavirleri Derneği Edirne Şube Başkanı Aytaç Feda, daire satın alacak olan vatandaşların, eski kiracıların düşük kira ücreti ödemesi sebebiyle boş daireye talep olduğunu dile getirdi.

Trakya Umum ve Emlak Müşavirleri Derneği Edirne Şube Başkanı Aytaç Feda, daire satın almak isteyen vatandaşların kiracısı bulunmayan dairelere yöneldiğine dikkat çekti. Eski kiracısı bulunan dairelerden alınan kiranın 3-4 bin lira olduğunu ifade eden Feda, kiracısı olmayan boş bir dairenin 10-15 bin liradan kiraya verilebileceğine vurgu yaptı; “Şu an emlak almak isteyenler bankadan kredi kullandığı için bankaya ödeyeceği kredinin, kiracısı varsa kiracılık rakamlarına bakıyor ilk önce, eski bir kiracı varsa ve 2.5-3 milyona ev alacaksa, içindeki kiracı da 3-4 bin lira gibi düşük rakamlara kirasını ödüyorsa, bu şekilde ev almaktan vazgeçiyor. Bana boş ev bul, ben orayı 10-15 bin liraya kiraya veririm, hiç olmazsa evin kredi masrafını kiracı karşılasın diyor. Eski kiracılı olan konutların satışları gerçekten çok zor. Kiracılar da oturdukları evin satılık olduğunu duyduğunda sıkıntı yaratmaya başlıyor. Şu anda piyasada en büyük karşılaştığımız zorluklar bunlar. Kiracının evi kısıtlı göstermesi, kiranın düşük olması ve evi alacak kişinin de daireyi istediği zaman görememesi satışlara engel oluyor. Daha çok boş daireler tercih ediliyor” dedi.

Yeni bir dairenin fiyatı yüksek olduğu için, yatırımcının 2’nci el ve boş dairelere yöneldiğinin altını çizen Feda; “Sıfır dairelerle ilgili rakamlar çok yüksek olduğu için ikinci ele rağbet var şu anda. Sıfır bir daire 3 artı 1 en kötü ihtimalle 4 milyondan başlıyor. O kadar birikim yapamayacakları için, banka kredileri de çok yüksek olduğundan, ikinci eller de 2-2.5 arası olduğundan, güçleri onlara yettiği için talepler daha çok ikinci el fiyatları uygun olanlar ve boş dairelere talep var” şeklinde konuştu.

‘HUKUK KİRACIDAN YANA İŞLİYOR, KİRACININ HAK VE HUKUKUNU KORUYOR’

Kiracısı olan bir ev satın alındığı zaman hukuksal sürecin yaklaşık 2-2,5 yıl sürdüğünü belirten Feda; “Kiracılı bir ev aldığınızda, o evi boşaltmak için aldığını 1 ay içinde ihtarname gönderiyorsunuz, 6 ay sonra dava açma hakkınız var. Bu mahkemenin de süreci en az 2-2,5 yıl sürüyor. Yani 6 ayda veya 1 senede boşaltırım, maalesef öyle bir dünya yok. Hukuk şu anda kiracıdan yana işlemekte. Kiracının hak ve hukukunu korumakta. Kiracının evi kendi isteğiyle boşaltmadığı müddetçe süreci en az 2 yıl gibi bir süre alıyor. Kiracı da yüksek rakamlara kira ödemektense mahkeme süreci sürebildiği kadar sürsün, ben de bu evde oturmaya devam edeyim diyor” diye konuştu. Adem Batuhan SEVER

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu