“Kız çocukları daha da desteklenmeli”

Edirne Çocuk Hakları Derneği Yönetim Kurulu’nca yapılan basın açıklamasında 11 Ekim tarihinde kutlanan Dünya Kız Çocukları Günü’nün önemine vurgu yapıldı. Yapılan açıklamada; “Dünyanın her yerinde, savaşlardan, ekonomik zorluklardan, olağanüstü durumlardan ve doğal felaketlerden en fazla etkilenenler kız çocukları. Döngünün kırılması ve daha sağlıklı toplumlar için kız çocuklarının daha da desteklenmesi ve güçlendirilmesi gerekiyor” ifadelerine yer verildi.

Her yıl 11 Ekim tarihinde farkındalık etkinlikleri ile kutlanan Dünya Kız Çocukları Günü’ne istinaden yazılı açıklama yapan Edirne Çocuk Hakları Derneği Yönetim Kurulu; “Dünyanın çok farklı coğrafyalarında olmalarına rağmen, kız çocukları, bugün benzer sorunlarla karşı karşıya. Farklı coğrafya, farklı iklim, farklı kültürler olsa da, ne ilginçtir, söz konusu toplumsal cinsiyet eşitliği olduğunda farklılıklar bir anda ortadan kalkıyor. Kız çocuklarının yaşadıkları sorunlara ve karşılaştıkları zorluklara dikkat çekmek amacıyla, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, 19 Aralık 2011 tarihinde, 11 Ekim’i Dünya Kız Çocukları Günü olarak ilan etmiş ve kız çocuklarının haklarını tanımıştır. İnsan zekasının, yapay zekayı üretebildiği, teknolojiyle sınırları zorladığı 21. Yüzyılda, kız çocukları için farkındalık oluşturmayı, dolayısıyla toplumsal cinsiyet eşitliğini, daha doğrusu eşitsizliğini konuşmak zorunda olmak aslında utanç meselesi. Ama tartışmaktan ve konuşmaktan kaçacak yerimiz yok. Gerçekler, gün gibi ortada” ifadelerini kullandı.

Yapılan araştırmalar neticesinde kız çocuklarının daha fazla çalıştırıldığını belirten Edirne Çocuk Hakları Derneği üyeleri; “Kız çocukları, eğitim, sağlık, güvenlik açısından baktığımızda hala ikinci planda. Birçok ülkede, kız çocuklarında okullaşma oranı erkek çocuklarından daha düşük. Ülkemizde de, özellikle kırsalda yaşayan kız çocuklarının, sekiz yıllık zorunlu eğitimden sonra, farklı nedenlerle okuldan uzaklaştırıldığını görmekteyiz. Tarla, bağ, bahçe işleri, ev içi işler, kardeş, yaşlı bakımı gibi yeniden üretime katılmanın yanı sıra, aileler, toplumsal baskı ve güvenlik gibi nedenlerle kız çocuklarını uzak bir okula göndermek istemiyor. Ayrıca, kardeş sayısı çok olan ailelerde, yoksulluk nedeniyle okuma önceliği erkek çocuklarda oluyor. Erkek çocuklar, ortaöğretimin ardından, koşullar zorlanarak da olsa üniversiteye yönlendirilirken, kız çocuklarının payına düşen, ara tatillerde eve gelen abinin çamaşırlarını yıkamak, önüne sevdiği yemekleri koymak oluyor. Evdeki engelli ya da küçük kardeşlerin yanı sıra, büyük ailelerde yaşlı ve hasta olan aile bireylerinin öz bakımından sorumlu olan kız çocukları hem evdeki hem de tarladaki işlerden en az anne baba kadar sorumlu. Eğer, ekonomik koşullar çok zorlarsa, evden eksilecek ilk boğazda, erken yaşta evliliğe zorlanan kız çocuğununki oluyor. Yapılan araştırmalar, mevsimlik tarım işçiliğinden, gündelik işlere, kız çocuklarının daha fazla çalıştırıldığını, buna karşılık maddi-manevi kazanımlarının daha az olduğunu gösteriyor” açıklamasını yaptılar.

“DÖNGÜNÜN KIRILMASI GEREKİYOR”

Yetkilileri ve toplumun her kesimini 11 Ekim Dünya Kız Çocukları Farkındalık gününde sorumluluk almaya çağırdıklarını belirten Edirne Çocuk Hakları Derneği Yönetim Kurulu; “Dünyanın her yerinde, savaşlardan, ekonomik zorluklardan, olağanüstü durumlardan ve doğal felaketlerden en fazla etkilenenler kız çocukları. Döngünün kırılması ve daha sağlıklı toplumlar için kız çocuklarının daha da desteklenmesi ve güçlendirilmesi gerekiyor. Edirne Çocuk Hakları Derneği olarak, çocuğun üstün yararı anlayışıyla attığımız her adımda şimdiye dek olduğu gibi bundan sonra da kız çocuklarına yönelik her türlü ihmal, istismar ve suiistimalin karşısındayız. Geleceğin yarısı olan kız çocuklarına yapacağımız en doğru yatırım, onlar için ekonomik, toplumsal,  kültürel ve politik tüm araçlarla, doğru yolda atılacak doğru adımlar olacaktır. Tüm çocukların, ancak, öncelikle kız çocuklarının şiddetten ve ayrımcılıktan uzak eğitim alabilmeleri ve geleceğe daha güçlü bireyler olarak yetişmeleri için yetkilileri ve toplumun her kesimini 11 Ekim Dünya Kız Çocukları Farkındalık gününde sorumluluk almaya çağırıyoruz” ifadelerine yer verdi. Haber Merkezi

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
error: İçerik korunmaktadır !!