Kızılay 2023 hedeflerine ulaşamadı

Kızılay’ın kan stoklarının iyi durumda olmadığının altını çizen Edirne Kızılay Kan Merkezi Ekip Doktoru Erhan Aksoy, insanların kan ihtiyacını karşılamakta güçlük çektiklerini söyledi. Kızılay’ın 2023 için hedeflenen kan bağış miktarına ulaşamadığını ifade eden Aksoy, tüm vatandaşları kan bağışlamaya davet etti.

Edirne Kızılay Kan Merkezi Ekip Doktoru Erhan Aksoy, basın mensuplarına açıklamalarda bulunarak 2023 yılın kan bağışı açısından iyi geçmediğini ifade etti. Kızılay tarafından Saraçlar Caddesi kurulan yılın son kan bağış noktasında konuşan Aksoy, tüm vatandaşları kan bağışına davet etti.

“İNSANLARIN KAN İHTİYACINI KARŞILAMAKTA ZORLANIYORUZ”

Bir ünite kan bağışı ile 3 insanın hayatının kurtarılabildiğine dikkat çeken Aksoy, kan stoklarının iyi durumda olmadığını ve bağışçı sayısında da azalma olduğunu ifade etti. Aksoy; “Kan, kaynağı sadece insan olan hayati bir sıvı. Bağışladığını her kan ile 3 insanın hayatını kurtarıyorsunuz. Ancak şu sıralar kan stoklarımız maalesef iyi durumda değil. Özellikle kış aylarının gelmesi ile birlikte bağışçı sayısında azalma mevcut. Bizler insanların kan ihtiyacını karşılamakta zorlanıyoruz. Bu dönemde tüm vatandaşlarımızı kan bağışına davet ediyoruz. Unutmayın bir gün sizinde ihtiyacınız olabilir; bir ünite kan bağışlayın ve 3 hayat kurtarın. Bizler her noktaya kan bağışı noktaları kuruyoruz. Kurumlar ile işbirliği içerisindeyiz. Tüm amacımız hastaların kan ihtiyacını karşılamak. Vatandaşlarımızdan da bu konuda ki duyarlılıklarını arttırmayı diliyoruz” dedi.

WhatsApp Image 2023 12 30 at 16.47.17 | Edirne Ahval Gazetesi
Kızılay 2023 hedeflerine ulaşamadı | Edirne Ahval Gazetesi

‘2023’TE HEDEFLEDİĞİMİZ SEVİYEYE ULAŞAMADIK’

Kızılay’ın 2023’te hedeflenen kan bağış miktarına ulaşamadığını ifade eden Aksoy; “Bizim Kızılay olarak bir hedefimiz mevcut. Tüm insanların ihtiyaç dahilinde zorlanmadan karşılayabilecek bir stok. Ancak 2023 yılı için bu seviyeye ulaşabildik mi; maalesef çok da iç açıcı bir durumda değiliz. Bizler vatandaş olarak duyarlı olursak ve sağlıklı iken bağışta bulunursak ihtiyaç halinde kan aramayız” şeklinde konuştu. Adem Batuhan SEVER

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
error: İçerik korunmaktadır !!