Kızılay’da kan stoğu alarmı

Türkiye’nin en büyük kan stoğunu bünyesinde bulunduran Kızılay’da kan stoğu alarm vermeye başladı. Bütün vatandaşları duyarlı olarak kan vermeye davet eden Kızılay Doktoru Wasim Zaben; “Halkımızın biraz daha duyarlı olmasını istiyoruz. Kan acil bir ihtiyaç değil, sürekli bir ihtiyaçtır” dedi.

Soğuk havalarında etkisiyle kan veren vatandaşların sayısının azaldığını söyleyen Kızılay Doktoru Wasim Zaben; “Son zamanlarda bu soğuk havalarda kan bağışı oldukça azalmıştı. Bizim Edirne’de çeşitli noktalarda, Saraçlar Caddesi’nde başta olmak üzere merkezimiz hem hafta içi hem hafta sonu açıktır. Kurumlara da gidiyoruz. Son zamanlarda soğuk havalardan kan dolayı alamıyoruz. Dün 25 ünite, bugün ise 6 ünite kan alındı. Bu konuda halkımızın biraz daha duyarlı olmasını istiyoruz. Kan acil bir ihtiyaç değil, sürekli bir ihtiyaçtır. Hastanede yatan yakını olanlar, hasta ismi vererek Kızılay’da da kan verebilir” diyerek çağrıda bulundu.

Kan stoğunun 30 binde olması gerektiğini da vurgulayan Dr. Zaben; “Kan stoğumuz şu an itibariyle ülke genelinde 25 bin ünite olarak gözüküyor ama 30 binin üzerinde olması gerekiyor. Önceki gün Selimiye Meydanı’ndaydık. Bugün Saraçlar Caddesi’ndeyiz. Yarın ise Keşan’a gideceğiz. Her gün bir yerlere gidiyoruz ama merkezimiz hafta içi saat8.30- 17.30 açık, hafta sonu ise saat 10.00- 19.00 saatleri arasında açık. Halkımızdan kan bağışı konusunda daha duyarlı olmasını bekliyoruz” açıklamasını yaptı. Damla GÖÇ AKYÜZ

WhatsApp Image 2024 02 20 at 17.50.29 | Edirne Ahval Gazetesi
Kızılay’da kan stoğu alarmı | Edirne Ahval Gazetesi

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
error: İçerik korunmaktadır !!