Komşuya da hazırız

Komşu ülke Yunanistan, uzun süredir çıkan yangınlarla mücadele etmeye devam ediyor. Çoğunlukla Türklerin yaşadığı Büyük Müsellim, Çepelli, Susurköy, Narlıköy ve Kozlardere köylerine de sıçarayan yangın sebebiyle bölgede acil durum ilan edilirken, ayrıca yerleşim yerleri de boşaltıldı. Komşudaki yangın hakkında açıklama yapan Edirne Valisi Yunus Sezer, Edirne’de tedbir alındığını, Yunanistan ihtiyaç duyarsa yardım etmeye hazır olduklarını belirtti.

Yunanistan günlerdir çıkan yangınlarla mücadele etmeye devam ediyor. Büyük Müsellim, Çepelli, Susurköy, Narlıköy ve Kozlardere gibi Türklerin de yoğun olarak yaşadığı yerlere de sıçrayan yangın gittikçe daha da korkutucu bir hal alıyor. Yangının Edirne’ye sıçrama olasılığının düşük olduğunu belirten Edirne Valisi Yunus Sezer; “Yunanistan tarafında yangınlar yoğun bir şekilde devam ediyor. Maalesef yerleşim yerlerine de sıçramış durumda. Bizim tarafla ilgili olarak tedbirimizi almış durumdayız. Bu tarafa gelme riski çok görünmüyor” dedi.

Yunanistan talep ederse Türkiye ve Edirne olarak yardıma hazır olduklarını da belirten Sezer; “Diğer taraftan komşu ülkemiz, orada da bu afet ve yangınlar noktasında yardımcı olacağımızı ilettik. Bu noktada Orman Genel Müdürlüğümüzün hava araçları noktasında hazırlığı var. Bizim de yerelde hem orman arazözler noktasında hem de itfaiye benzeri araçlar noktasında da bir hazırlığımız var. Yunanistan tarafı ihtiyaç duyduğu anda yardıma hazır olduğumuzu da belirtmek isterim” diye konuştu. Damla GÖÇ AKYÜZ

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
error: İçerik korunmaktadır !!