Konut satışına yüksek faiz bariyeri

Hepsiemlak ile Edirne İnşaat ve Sanatkarları Odası iş birliği ile düzenlenen istişare ve bilgilendirme toplantısında konuşan İnşaat ve Sanatkarları Odası Başkan Vekili Yüksel Meriç; “Konut kredilerinin yüzde 3-4 faiz olmasından dolayı satışlarımız maalesef durmuş vaziyette. İnşallah devletimiz politikasını yumuşatır ve bizler de rahat ederiz” dedi.

Hepsiemlak internet gayrimenkul satış platformu ile Edirne İnşaat ve Sanatkarları Odası iş birliği ile Edirne’deki emlak yatırım fırsatları, emlak sektörü hakkında istişare ve değerlendirmelerde bulunulması amaçlı bilgilendirme toplantı gerçekleştirildi. Bugün kentteki bir tesiste gerçekleştirilen toplantıya Edirne Ticaret İl Müdürü Mahmut Altun, Edirne İnşaat ve Sanatkarları Odası Başkanı Tezcan Liznak ve oda yönetim kurulu ile çok sayıda emlakçı ve gayrimenkul yatırımcısı katılım sağladı. İnşaat ve Sanatkarları Odası Başkanı Tezcan Liznak, emlak sektörümüzle ilgili istişareler etmek ve bilgi alışverişinde bulunma amaçlı toplantı gerçekleştirileceğini belirtti.

WhatsApp Image 2024 02 10 at 14.34.49 | Edirne Ahval Gazetesi
Konut satışına yüksek faiz bariyeri | Edirne Ahval Gazetesi

‘GAYRİMENKUL SATIŞLARI MAALESEF DURMUŞ VAZİYETTE’

Devletin yüksek faiz politikalarından dolayı ve bankaların konut kredisi açmamalarından dolayı gayrimenkul satışlarının durma noktasına geldiğinin altını çizen İnşaat ve Sanatkarları Odası Başkan Vekili Yüksel Meriç; “Yaşadığımız bu günlerde devletimizin sıkı politikalarından dolayı emlak sektörü biraz sıkıntı yaşıyor. İnşallah devletimiz sıkı politikasını biraz gevşetirse biraz rahatlayacağımızı düşünüyoruz. Bankalardaki konut kredilerinin açılmamasından dolayı satışlarda çok sıkıntı var. Vatandaşın cebinde 1 milyon var, daire 3 milyon. Vatandaşın 2 milyon kredi çekme şansı yok. Konut kredilerinin yüzde 3-4 faiz olmasından dolayı satışlarımız maalesef durmuş vaziyette. İnşallah devletimiz politikasını yumuşatır ve bizler de rahat ederiz” dedi.

WhatsApp Image 2024 02 10 at 14.34.51 | Edirne Ahval Gazetesi
Konut satışına yüksek faiz bariyeri | Edirne Ahval Gazetesi

‘EDİRNE’DE ÇOK CİDDİ YATIRIM FIRSATLARI BULUNUYOR’

Hepsiemlak Batı Marmara Saha Satış Müdürü Erdem Erdoğan, Edirne’de çok ciddi yatırım fırsatlarının olduğuna vurgu yaparak; “Edirne’deki sektör temsilcileriyle bir araya gelerek hem sektörün sıkıntılarını konuşup hem de kendimiz sektöre nasıl katkıda bulunuruzu konuşmak istedik. Bu konuda bize destek veren odamıza, başkanımıza, yönetim kuruluna teşekkür ediyorum. Hepsi emlak olarak sektöre nasıl çözümler üretebiliriz, nasıl katkıda buluruzu konuşmak için buradayız. Edirne’de İstanbul’dan gelenler için hala çok ciddi yatırım fırsatlarının olduğu, İstanbul pazarının talebinin 2023 yılı içerisinde Edirne ve Kırklareli’yle birlikte çok yükseldiği bir alan. Bu konuda neler yapılabilir, fırsatlar neler? Bu konularda da istişarelerde bulunacağız” şeklinde konuştu.

WhatsApp Image 2024 02 10 at 14.34.50 | Edirne Ahval Gazetesi
Konut satışına yüksek faiz bariyeri | Edirne Ahval Gazetesi

TAŞINMAZ TİCARETİ İÇİN 318 EMLAKÇI BELGESİ VERİLDİ

Edirne Ticaret İl Müdürü Mahmut Altun ise Ticaret Bakanlığı’nın ticaret bilgi sistemi üzerinden Edirne’de 2018 yılından beri 318 emlakçı belgesi verdiklerini açıkladı. Altun; “Ticaret İl Müdürlüğümüzün ilçelerimizde herhangi bir teşkilatı yok. Taşınmaz ticareti bilgi sistemi üzerinden, yani yönetmelik Ticaret Bakanlığı tarafından 6 Haziran 2018 yılında çıktı. O tarihten bu yana ticaret bakanlığı taşınmaz ticaret bilgi sistemi üzerinden biz, taşınmaz ticareti emlakçı belgesi veriyoruz. Bugüne kadar 597 müracaat olmuş 318 belge vermişiz bu belgelerden 6 tanesini de iptal etmişiz. Bu taşınmaz ticareti bilgi sistemi üzerinden bize müracaat ediyorlar biz müracaatları değerlendiriyoruz, yüklenen belgeler doğruysa sistem üzerinden müracaatçıyla muhatap olmadan belgelerini tanzim edip gönderiyoruz” diye konuştu. Adem Batuhan SEVER

WhatsApp Image 2024 02 10 at 14.34.51 1 | Edirne Ahval Gazetesi
Konut satışına yüksek faiz bariyeri | Edirne Ahval Gazetesi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu