Konut su tüketimlerinde yüzde 30’luk indirim

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, düzenlediği basın toplantısı ile 17 Kasım’da Belediye Meclisini olağanüstü toplayacaklarını ve meskenlere verilen içme suyunda yüzde 30 indirim kararı alacaklarını duyurdu. Alınan karar neticesinde, Edirne halkı, 1 Aralık 2023 tarihinden itibaren meskenlerde kullandığı suya yüzde 30 daha az ödeyecek, ayrıca bu fiyat 2024 yılında da geçerli olacak. Basın mensuplarına açıklama yapan Gürkan ayrıca, meskenlere verilen içme suyu fiyatlarına 2024 yılı boyunca zam yapılmayacağını da söyledi.

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Edirne’de görev yapan basın mensupları ile Başkanlık Makamında bir araya geldi.  Ekonominin krizde olduğunu ve halkın ekonomik zorluklar yaşadığını belirten Belediye Başkanı Recep Gürkan, konutlarda kullanılan su fiyatlarına yüzde 30 oranında indirim uygulama kararı aldıklarını açıkladı. Gürkan; “Ulu Önderimizi andığımız bu anlamlı ve değerli günde Edirne halkına belki bir nebze nefes aldıracak, bir müjde vermek istedim. Sizleri de onun için davet ettim. Vatandaşlarımızın en yaşamsal ihtiyaçlarından biri su, biri ekmek… Bu ikisi olmadan olmuyor. Önümüzdeki hafta 17 Kasım’da Olağanüstü bir meclis yapmaya karar verdim. Bu olağanüstü meclisin tek bir gündemi olacak, su fiyatları ile ilgili yeni bir karar alacağız ve 1 Aralık’tan itibaren su fiyatlarımızı yüzde 30 azaltacağız. Evet, enflasyon bizi de çok zorluyor, çeşitli finans kaynakları bulmaya çalışıyoruz, piyasada para yok, kredi yok. Biraz arsa satmaya çalışıyoruz ama mevduat faizlerinin yüksekliği nedeniyle o da mümkün olmuyor. Buna rağmen Edirne Belediyesi olarak, halkın belediyesi olarak, Edirnelilerin seçtiği insanlar olarak, arkadaşlarımızla yaptığımız değerlendirmeler sonucu bu kararı aldık” dedi.

1 Aralık’tan itibaren Edirne Belediyesi’nin vatandaşlarına ulaştırdığı meskenlerde kullanılan suya yüzde 30 indirim kararı aldıklarını belirten Gürkan, “Konutlarda kullanılan suyun fiyatı yüzde 30 azaltılacak ve 2024 bütçesini de bu yeni fiyatlarla yapacağız. 2024 yılında da su fiyatları bu rakamlar üzerinde olacak ve herhangi bir artış yapmayacağız. Meskenlere ulaştırdığımız suyu, 1 metreküp (Bin litre) ile 3 metreküp (3 bin litre) arasını 13 lira 61 kuruştan veriyorduk, yüzde 30 indirim ile vatandaşlarımız 1 ile 3 metreküp arasındaki suya 9 lira 52 kuruş ödeyecekler. Yüzde 30 bir indirim yapıyoruz. 4 ile 12 metreküp arasındaki suyun fiyatı şuanda 16 lira 86 kuruş. Bunu da 11 lira 80 kuruşa düşüyoruz. 13 ile 20 metreküp arası 19 lira 36 kuruş bunu da yüzde 30 indirimle 13 lira 55 kuruşa düşüyoruz. 21 metreküp üzerinde 25 lira 93 kuruştu onu da 18 lira 15 kuruşu düşürüyoruz. Vatandaşlarımızın bu ekonomik krizde en azından bir nebze rahatlamalarını sağlamayı amaçladık” diye konuştu.Su fiyatlarındaki indirimin israfa yol açmaması adına vatandaşlara da seslenen Gürkan, suları özenli kullanmaları gerektiğini de hatırlattı. Haber Merkezi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu