Köylülerden ‘ÇED gerekli değildir’ kararına itiraz

Mahkeme tarafından daha önce 2 kez reddedilen, Lalapaşa’ya bağlı Vaysal Köyü’ndeki kalker ocağı için tekrardan verilen Çevre Etki Değerlendirme (ÇED) gerekli değildir kararı verilmesinin ardından köylüler, Edirne Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne gelerek itiraz dilekçesi verdi.

Lalapaşa’ya bağlı Vaysal Köyü’nde, ormanlık alanda ve su kaynağına 400 metre mesafede yapılması düşünülen kalker ocağı projesi için alınan ‘ÇED gerekli değildir’ kararına itiraz eden Vaysal köylüleri, 2 defa yürütmeyi durdurma kararının alınmasını sağladı. Firma, eksikliklerin giderildiğine yönelik hazırladığı raporu Edirne Valiliği’ne iletti. Valilik tarafından kalker ocağı için ‘ÇED gerekli değildir’ kararı verdi. Alınan karar üzerine Vaysal Köylüleri, bugün Edirne Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne gelerek, kararın iptaline yönelik 3’üncü defa itiraz dilekçesi verdi.

‘BÖLGEDE ÜRETİLEN ÜRÜNLERİN KALİTESİNDE DÜŞÜKLÜK YAŞNANMAYA BAŞLADI’

Köylüler tarafından müdürlüğün önünde basın açıklaması da gerçekleştirildi. 2007 yılından bu yana taş ocağı faaliyetlerinden dolayı bölge ekolojisinin büyük zarar gördüğünü ifade eden Kooperatif ortaklarından Naif Özdoğan; “2007 yılından bu yana bölgemizde taş ocaklarının başladığı faaliyetlerden sonra köy olarak büyük sıkıntılar yaşadık. Hayvancılığımız darbe almaya başladı, köyümüzü idare eden iki su kaynağı vardı, üçüncü kaynağı açtık ama artık o da köyümüzü idare etmez oldu. Daha aşağıdaki köylerden köye su pompalamak durumunda kaldık. Süloğlu’nu besleyen bütün su kaynakları bizim köyümüzden çıkıyor. Ayrıca bizim bölgemizde üretilen balımız vardı, A kalite bir meşe balıydı, bitki örtüsü vardı, ada çayı, kır çayı, keklik otu vardı. Bunların en çok olduğu bölgelerde ve tam su kaynaklarının beslediği bölgenin üzerinde taş ocakları faaliyet gösteriyor. Dolayısıyla burada üretilen ürünlerin kalitesinde düşüklük yaşanmaya başladı. Hayvancılıkta artık o bölgeden balya dahi alıp kullanamıyoruz. Yollarda da güvende değiliz. Kamyonların tonajı bile denetlenmiyor” dedi.

“FAALİYET YAPMAMALARI GEREKİRKEN ŞİMDİ DAHA DA GENİŞLEMEK İSTİYORLAR”

Ocaktan patlatmalı olarak taş çıkarıldığı için köydeki yapıların da zarar gördüğünün altını çizen Özdoğan, kazandıkları hukuki süreçlere rağmen, taş ocağını genişletmek istediklerini vurguladı; “Patlatmalı olarak çıkarıldığı için binalarımızda da çatlaklar oluşuyor. Bu sene kurak da geçiyor, önümüzdeki günlerde daha büyük sıkıntılar yaşayacağımızdan köyde artık yaşama şansımız bile kalmıyor, bu ocakların aşırı faaliyetlerinden dolayı. Aşırı gürültü kirliliği de başladı, çok mağduruz. Bu bölge için açtığımız davaları sürekli olarak kazandık, faaliyetleri durduruldu. Bilim kurullarının verdiği raporlara göre de faaliyet yapmamaları gerekirken şimdi daha da genişlemek istiyorlar. Zaten hali hazırda çalışmaya da başladılar” şeklinde konuştu.

“KAZANDIĞIMIZ DAVADAKİ AYNI PROJEYE YENİDEN ÇED GEREKLİ DEĞİLDİR KARARI VERİLİYOR”

Kazanılan davaya rağmen aynı projeye tekrardan ÇED Gerekli Değildir kararı verildiğini ifade eden S.S. Vaysal Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı İbrahim Karapoyraz; “Biz hukuka ve bilime saygı gösterilmesini ve kazanmış olduğumuz davaların sonuçlarına uyulmasını istiyoruz. Zaten kazandığımız davadaki aynı projeye yeniden ÇED Gerekli Değildir kararı veriliyor. Artık nereye başvuracağımızı da şaşırdık, Valiliğe mi nereye gideceğiz? Tek yapabildiğimiz buraya gelip dilekçe vermek, başka yapacağımız da bir şey yok. Hukuki olarak zaten kazanıyoruz. Bilimsel olarak zaten zararı kanıtlanmış, daha bir şey diyemiyorum. Artık yeniden dava gerekiyorsa yeniden dava açacağız” diye konuştu. Adem Batuhan SEVER

9092ad3a 6349 439a 9c91 64bb4600b0c9 1 | Edirne Ahval Gazetesi
Köylülerden ‘ÇED gerekli değildir’ kararına itiraz | Edirne Ahval Gazetesi

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
error: İçerik korunmaktadır !!