Kuraklıktan dolayı üretimde büyük düşüş

Ayçiçeği hasadını değerlendiren Trakya Birlik Yönetim Kurulu Başkanı Şafak Kırbiç, hasadın bitmek üzere olduğunu ve geçen yıla oranla oldukça fazla verim kaybı yaşandığını dile getirdi. Kırbiç, sıcaklıklardan dolayı ayçiçeğindeki yağ oranının da düştüğünü belirtirken, bazı çiftçilerin ürünlerini biçmeden tarlada bıraktıklarını söyledi.

Trakya Birlik Yönetim Kurulu Başkanı Şafak Kırbiç, gazetecilere açıklamalarda bulunarak bu ayçiçeği hasadını ve yaşanan verim kaybını değerlendirdi. Hasadın yaklaşık yüzde 95 oranında tamamlandığını dile getiren Kırbiç, yaz aylarının kurak geçmesi sebebiyle ülke üretimde ve yağ oranlarında düşüş yaşandığının altını çizdi. Kırbiç; “Hasat yaklaşık yüzde 95 seviyelerine yaklaştı. Edirne bölgesinde hasat hemen hemen bitmek üzere. Geç ekim olan yerlerde bir miktar hasat kaldı. Geçen yıl ülkede ayçiçeği üretiminde rekor bir üretim oluşmuştu. Fiyatlardan üreticinin gelirinde düşüş yaşandığı için ekim alanlarında özellikle İç Anadolu Bölgesi’nde ekim alanları daraldı” dedi.

Ülke genelinde yaşanan kuraklıktan ötürü üretimde de büyük düşüşlerin yaşandığını vurgulayan Kırbiç; “Bunun yanı sıra kuraklıktan dolayı ülke üretiminde büyük düşüş yaşandı. Trakya’ya geldiğimizde kuraklığın daha sert etkisini gösterdiği bölgeler var. Edirne’de bunlardan birisi. Tekirdağ’da 4 ilçesi daha fazla etkilendi. Bazı bölgelerde biçilmeden tarlada bırakılan ürünler dahi oldu. Bu da tabi ki üretimde bir düşüş yaşandı. Sıcaklıklardan dolayı yağ oranlarında da bir düşüş yaşandı. Daha sonraki hasatlarda ilk günlerde biraz daha düzelme oldu” diye konuştu. Adem Batuhan SEVER

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu