Kurum temsilcilerine protokol eğitimi

Edirne’de bulunan kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcilerine ve personellerine, Edirne Valiliği ile Dışişleri Bakanlığı Protokol Genel Müdürlüğü iş birliği ile protokol kuralları eğitimi verildi.

Dışişleri Bakanlığı Protokol Genel Müdürlüğü ile Edirne Valiliği iş birliğiyle, Deveci Han Kültür Merkezi’nde, kentte bulunan kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri ile personellerine protokol kuralları ve uygulamaları eğitimi verildi. Gerçekleştirilen eğitim programına Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, Dışişleri Bakanlığı Edirne Temsilcisi Büyükelçi Murat Ahmet Yörük, Rektör Yardımcıları, kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri ile personelleri katılım sağladı.

Eğitim programının açılış konuşmasını yapan Dışişleri Bakanlığı Edirne Temsilcisi Büyükelçi Murat Ahmet Yörük; “Birkaç aydır Sayın Valimiz, Sayın Belediye Başkanımız ve Sayın Rektörümüz ile birlikte Edirne’de bir genel protokol eğitimi verilmesi konusunu tartışıyorduk. Türkiye Cumhuriyeti’nin protokol hizmetleri, Dışişleri Bakanlığı tarafından verilmektedir. Bizi bu konuya hareketlendiren ana unsur, Edirne’mizin sadece Trakya Bölgesi’nin değil, aynı zamanda Balkanların da bir cazibe merkezi olması ve Türkiye’nin en batısındaki Avrupa’ya açılan sınır kenti olması ve bu nedenle de özellikle resmi anlamda da pek çok üst düzey siyasi konuğu, yabancı ülkelerin üst düzey temsilcilerini, senenin farklı dönemlerinde misafir eden bir kent olması nedeniyle, buraya gelen konukların en iyi şekilde, bizim bin yıllık devlet geleneğimize en uygun bir şekilde ağırlanabilmeleri, karşılanabilmeleri ve uğurlanabilmeleri için, bu protokol eğitiminin gerekli olduğunu düşündük. Dolayısıyla tam günlük bir eğitimle, bizim 500 yıllık hariciye geleneğimizin birikimini, arkadaşlarımız sizlerle paylaşacaklar” dedi.

Konuşmaların ardından Dışişleri Bakanlığı Protokol Genel Müdürlüğü protokol kuralları ve uygulamaları eğitmeni Pınar Koç, protokol kurallarına ve tarihine yönelik sunum gerçekleştirdi. Koç, makam odaları protokolü, araç protokolü, giyim kuralları, oturma düzeni ve Osmanlı dönemindeki protokol kuralları ile ilgili katılımcıları bilgilendirdi. Adem Batuhan SEVER

WhatsApp Image 2023 10 17 at 16.51.40 | Edirne Ahval Gazetesi
Kurum temsilcilerine protokol eğitimi | Edirne Ahval Gazetesi

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu