Leva, Euro var TL yok!

Ulus Pazarı tezgahlarının bazılarında Türkçe ve TL tutarlara rastlanmadı

Edirne’de özellikle kıyafet alışverişinde yerli ve yabancı ziyaretçiler tarafından tercih edilen Ulus Pazarı’nın tezgâhlarındaki Bulgarca tabelalar ve ürün fiyat etiketlerinde Bulgaristan para birimi Leva ile Euro’nun yanı sıra TL tutarlarının yazmaması dikkat çekti. Konuyla ilgili UPEK Başkanı Yüksel Barış Atkoşan, pazarcı esnafını özellikle etiketlere yazılan para birimlerinde TL’nin de yazılması konusunda uyardıklarını söyledi.

Yaklaşık 20 yıldır Edirne’de cuma günleri kurulan Ulus Pazarı genelde Bulgarlar başta olmak üzere yabancı ve yerli turistlerin ilgisini çekmeye devam ediyor. Her hafta cuma günü yoğunluğun yaşandığı Ulus Pazarı’nda bu hafta da ilginin yüksek olduğunu belirten Ulus Pazarı Esnaf Kooperatifi (UPEK) Başkanı Yüksel Barış Atkoşan; “Havanın da sıcak olmasından kaynaklı özellikle Bulgar müşterilerinin Ulus Pazarı’na yoğun ilgisi var. Sabahın erken saatlerinden itibaren Ulus Pazarı Bulgar müşterilerle dolup taştı” ifadelerine yer verdi.

Bulgar ve yabancı turistin yoğun ilgi gösterdiği pazarda bir de pazarcı esnafı ürünlerin TL tutarlarının yanı sıra Bulgaristan para birimi Leva ve Euro cinsinden tutarlarını yazıyorlar. Fakat bu hafta birden fazla tezgahta hiç TL tutarlarının yazılmadığı, ürün fiyatlarını Euro ve Leva cinsi yazan pazarcı esnafı görüldü. Konuyla ilgili görüşlerini aldığımız UPEK Başkanı Yüksel Barış Atkoşan, kendilerine hiçbir şikayetin de gelmediğini belirterek; “Fiyat etkilerinde birçok esnaf TL’yi de yazıyor. Özellikle Bulgar müşterileri etkilemek adına Bulgarca tabelalar yaptıran esnafımız da var. Şikâyet geldiği zaman esnafımıza uyarıyı yapıyoruz” dedi ve hiç Türkçe’nin kullanılmadığı tabelaların ve TL tutarlarının belirtilmediği fiyat etiketlerinin belirlenmesi yönünde çalışacaklarını da söyledi. Damla GÖÇ AKYÜZ

WhatsApp Image 2023 10 13 at 12.32.29 1 | Edirne Ahval Gazetesi
Leva, Euro var TL yok! | Edirne Ahval Gazetesi
WhatsApp Image 2023 10 13 at 12.32.30 | Edirne Ahval Gazetesi
Leva, Euro var TL yok! | Edirne Ahval Gazetesi

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
error: İçerik korunmaktadır !!