Liznak, yerel yönetimlerin asıl görevlerini hatırlattı

Cumhuriyet Halk Partisi Edirne Belediye Meclis Üyesi Serkan Liznak, yerel yönetimler ile ilgili yaptığı yazılı açıklamada, yerel yönetimlerin asıl görevinin yerel kalkınmayı sağlamak, zengin ve refah içinde müreffeh bir kent yaratmak olduğu belirtti.

Yaptığı yazılı açıklama ile yerel yönetimlerin asıl görevlerinin altını çizen Cumhuriyet Halk Partisi Edirne Belediye Meclis Üyesi Serkan Liznak; “Yerel yönetimler Batı Avrupa topluluklarının feodalizmden kapitalizme geçerken tarih sahnesine çıkardıkları özgün bir kurumdur. Anılan toplumlardaki değişimlere paralel olarak demokratik nitelikleri gelişmiş ve günümüzde kamu yönetim sisteminin ‘aşağıdan yukarıya doğru örgütlenmiş demokratik düzenin yapıcı, vazgeçilmez temel kurumlarından’ biri olmuştur.” TÜSİAD’ın Dr. Selçuk Yalçındağ tarafından hazırlanan ilgili raporunda yerel yönetimlerin hukuki yetki alanları sorunlarından bahsederken günümüz siyasal ikliminde halkımızın yerel yönetimlere bakış açısındaki derinliği de ne yazık ki kaybettiğini görüyoruz” diyerek eleştiride bulundu.

“HAYAT STANDARTLARI YÜKSEK BİR HAYATI YAŞATMAK BİR BELEDİYENİN ASLİ GÖREVİDİR”

Yerel yönetimlerin asıl görevlerinin refah içinde bir kent yaratmak olduğunu hatırlatan Liznak; “Son yıllarda dar bir zamana sıkıştırılan seçim atmosferlerinde akıl, bilim ve vizyonu holiganizme kurban ederken yerel kalkınmayı, günlük hayat standartlarımıza direk temas eden refahı ve geleceğimizi yok sayıyoruz. Yerel yönetimlerde asıl görev yerel kalkınmayı sağlamak, sürdürülebilir büyümeyi korumak ve yönetmektir. Asıl görevimiz zengin ve refah içinde müreffeh bir kent yaratmaktır. Ulaşımdan alt yapıya, imardan ruhsata her birim tek bir göreve hizmet için vardır; varlıklı, zengin, hayat standartları yüksek bir hayatı vatandaşlarına yaşatmak bir belediyenin asli görevidir” diye konuştu.

Birinci önceliklerinin hızlı bir kalkınma hareketi olduğunu da kaydeden Cumhuriyet Halk Partisi Edirne Belediye Meclis Üyesi Serkan Liznak; “Devlet yönetme ciddiyeti içerisinde kanundan ve kamu vicdanından ayrılmadan, ticarete ve sanayiye alan açmak, kapitalin varlığını ve dağılımını regüle etmek, demografik fırsat pencerelerini korumak adına nüfusun dağılımını ve yerleşimini düzenlemek, malların ve emeğin serbest dolaşımını sağlamak adına alt yapıyı hazırlamak, iş gücünün verimliliğini arttırmak adına gerekli eğitimleri sağlamak ve öncü olmak asli varlık sebebimizdir. Özetlemek gerekirse Yerel Yönetiminde Belediyelerin ana projesi yerel halkın zenginliğini ve refahını arttırmaktır. Bundan böyle yerelde hızlı bir kalkınma hareketi birinci önceliğimizdir” açıklamasını yaptı. Haber Merkezi

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu