Mahallelerde su krizi

Vatandaşa su, Başkan’a görüntü lazım!

Edirne’de 26 Kasım tarihinden itibaren yaşanan su sorunu devam ediyor. Belediye Başkanı Recep Gürkan, yaşanan su sorunuyla ilgili Kayalıköy Barajı’ndan şehre su taşıyan boruların birileri tarafından yerlerinden çıkartıldığını iddia etmiş, vatandaşlar ise sosyal medya aracılığıyla yaşadıkları su kesintisi sorunlarını dile getirerek, tepki göstermişlerdi. Dün basın mensuplarını İçme Suyu Arıtma Tesisleri’nde ağırlayan Gürkan, basın mensuplarına tesisi gezdirerek teknik işleyiş hakkında bilgiler verdi. Soruları da yanıtlayan Gürkan, Kayalıköy Barajı’nda yaptığı açıklamada iddiaya göre sabotajın yapıldığı noktada kamera sistemi var demişti ama görüntüleri almaya gittiklerinde bahsedilen mevkide 6 gündür elektrik olmadığı için kaydın bulunamadığını belirtti.

Şehirdeki su ve su kesintisi sorunlarının ne zamana kadar devam edeceğine dair soruları da yanıtlayan Belediye Başkanı Recep Gürkan, kot farkının yüksek olduğu mevkilerde kesintilerin olduğunu ve Kıyık ile Şükrüpaşa Mahallesi’nin bir kısmına suların 3 gün içerisinde tamamen verileceğini söyledi. Gürkan, şehirdeki toplam su sıkıntısının yüzde 10 civarında olduğunun altını çizdi.

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, İçme Suyu Arıtma Tesisleri’nde basın mensuplarıyla bir araya gelerek teknik işleyiş açısından bilgilendirmelerde bulundu. Boruların kancadan çıkmasının sabotaj olduğunu savunan Gürkan; “26 Kasım’dan bu yana Edirne’de içme sularında önce renk değişimiyle başlayan bir problem yaşıyoruz. Büyük fotoğrafa baktığınızda Edirne’de günlerdir yağmur yağıyor, hiçbir yerde göllenme yok, taşkın yok, yollar bozuktu yollar yapıldı. Her şey yoluna girmişken birden su olayı çıktı Edirne’de. Buna dikkatinizi çekmek istiyorum. Herkes kendine göre bir değerlendirme yapsın. 26 Kasım’da suların renginde birdenbire aşırı bir çamurlaşma ya da bir koyulma olunca arkadaşlarım harekete geçtiler. Hemen su alma havzamıza gittiler fakat barajın yaklaşık 100 metre iç kısmında bulunan platforma hava şartlarından dolayı ulaşamadılar. Ertesi gün gidildiğinde su alma borularını tutan çelik halatların boşta olduğunu gördüler. Bu işi yapan firmanın dalgıçları cumartesi geldiler, dalışlarını yaptılar. Boruların birini 15 metre mesafede buldular ve kademeli olarak 7,5 metre mesafeye kadar çıkardılar ikinci borunun da yerini tespit ettiler. Bugün onu da çıkaracaklardı fakat hava şartlarından dolayı bugün çalışamadılar. Dalgıçlar çalışacağı zaman her iki borudan da emiş yapıldığı için mecburen su alımını durduruyoruz. Şehrimizdeki su sıkıntısının en temel nedeni bu. Kademeli olarak suyu vermeye çalışıyoruz. Kıyık ve Şükrüpaşa’ya da 3 gün kademeli olarak vereceğiz” dedi.

WhatsApp Image 2023 12 04 at 16.50.43 2 | Edirne Ahval Gazetesi
Mahallelerde su krizi | Edirne Ahval Gazetesi

“VATANDAŞ KIZIYOR FAKAT BURADA GERÇEKTEN BİR KASIT VAR”

Şehirdeki su sıkıntısının şuan yüzde 10 civarında olduğunu söyleyen Gürkan; “Şehirde toplamda su sıkıntısı yüzde 10 civarında. Bu da Kıyık, Şükrüpaşa üst kısımları yani kot olarak yüksek olan yerlerde ve apartmanında ya da sitesinde su deposu olmayanlarda. Su deposu olan yerlere itfaiye ve tankerlerle temiz kullanma sularını getiriyoruz. Bir taraftan dalgıçların çalışması için su alımını durdurmak zorunda kalıyoruz, dalgıçlar çalışmadığı zamanlarda da şebekeye veriyoruz. Bu işlem muhtemelen birkaç gün daha sürecek. Bu sistemi yapan firmanın da dediği bu kancanın buradan kendiliğinden çıkması mümkün olmadığı yönünde. İkisinin aynı anda çıkması hiç mümkün değil. Vatandaş kızıyor fakat burada gerçekten bir kasıt var. Bunu ortaya çıkarmak adli makamların görevidir” diye konuştu.

“ELEKTRİK DİREĞİ DEVRİLMİŞ, GÖRÜNTÜLER YOK”

Kamera sistemiyle güvenliği sağlanan Kayalıköy Barajı’nda iddiaya göre sabotajın yapıldığı tarihlerde elektrik direğinin devrilmesi sonucu, kameraların kayıt almadığını da söyleyen Gürkan; “Görüntülerde ilginç bir şey var, 18’i ile 24’ü arasındaki 6 gün elektrik kesintisi olmuş. Biz de çamurlaşma 26’sında başladı. Şimdilik direk devrilmesi diyorlar. 6 gün elektrik verilememiş, o dönemde de kameralar çalışmıyor” ifadelerine yer verdi. Damla GÖÇ AKYÜZ

WhatsApp Image 2023 12 04 at 16.50.43 | Edirne Ahval Gazetesi
Mahallelerde su krizi | Edirne Ahval Gazetesi
WhatsApp Image 2023 12 04 at 16.50.44 1 | Edirne Ahval Gazetesi
Mahallelerde su krizi | Edirne Ahval Gazetesi
WhatsApp Image 2023 12 04 at 16.50.44 3 | Edirne Ahval Gazetesi
Mahallelerde su krizi | Edirne Ahval Gazetesi
WhatsApp Image 2023 12 04 at 16.50.44 4 | Edirne Ahval Gazetesi
Mahallelerde su krizi | Edirne Ahval Gazetesi
WhatsApp Image 2023 12 04 at 16.50.44 | Edirne Ahval Gazetesi
Mahallelerde su krizi | Edirne Ahval Gazetesi

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
error: İçerik korunmaktadır !!