Mahkeme ‘iptal’ dedi, firma ‘çalışmaya devam’

Edirne İdare Mahkemesi tarafından verilen, Lalapaşa’ya bağlı Vaysal Köyü’nde ormanlık alana ve su kaynaklarına yaklaşık 400 metrelik mesafede yapılmak istenen yeni Kalker Ocağı ve Kırma Eleme Tesisi için Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) Gerekli Değildir kararının iptal edilmesine yönelik verilen karar, Danıştay 4’üncü Dairesi tarafından da onay aldı. Vaysal köylüleri de iptal kararına rağmen hala devam eden çalışmaların durdurulması gerektiğini ifade ettiler.

Lalapaşa’ya bağlı Vaysal ve Hacıdanişment köylerinin arasında bulunan kalker ocağının işletmecisi olan firmanın kırma eleme tesisi için kapasite artırımı talebi için Edirne Valiliği, geçtiğimiz yıl ‘ÇED olumlu’ kararını vermişti. Kararın ardından S.S. Vaysal Tarımsal Kalkınma Kooperatifi tarafından ‘ÇED’ olumlu kararının iptaline yönelik dava açıldı. Davada mahkeme, kooperatifi haklı bularak kararı iptal etti. İptal kararının ardından firma tarafından aynı bölgede ormanlık alana ve su kaynağına yaklaşık 400 metre mesafede bulunan alana yeni kalker ocağı ve kırma eleme tesisi yapılmak istendi. Tesisin projesi için Edirne Valiliği tarafından verilen ‘ÇED Gerekli Değildir’ kararının, köylüler tarafından açılan davanın ardından 3 Ekim tarihinde Edirne İdare Mahkemesi tarafından reddine karar verildi. Firmanın temyize götürdüğü iptal kararı Danıştay 4’üncü Dairesi’nce 28 Aralık’ta görüşülerek, temyiz kararı reddedilerek, İdare Mahkemesi’ni haklı buldu ve iptal kararını onadı.

WhatsApp Image 2024 01 29 at 15.30.58 1 | Edirne Ahval Gazetesi
Mahkeme ‘iptal’ dedi, firma ‘çalışmaya devam’ | Edirne Ahval Gazetesi

‘PROJENİN HUKUKA VE MEVZUATA AYKIRILIĞI KESİN OLARAK İSPATLANMIŞTIR’

Danıştay tarafından iptal kararının verilmesi üzerine Edirne’de bir kafede bir araya gelen Vaysal köylüleri, basın açıklaması düzenledi. Köylüler adına açıklamayı yapan S.S. Vaysal Tarımsal Kalkınma Kooperatifi ortaklarından Naif Özdoğan, projenin bilime aykırılığının heyet raporuyla kanıtlandığına vurgu yaparak; “Projenin ve kararın bilime aykırılığı bilirkişi heyet raporu ile hukuka ve mevzuata aykırılığı ise önce İdare Mahkemesi kararı ile şimdi de Danıştay kararı ile kesin olarak ispatlanmıştır. Edirne İdare Mahkemesi 03.10.2023 tarihli kararıyla; faaliyet sonucu ortaya çıkacak toprak için tespit edilen alanın yeterli olmadığı, yapılacak faaliyet sonucunda orman örtüsünün zarar göreceği, rehabilitasyon planında ağaçlandırmaya ilişkin yeterli veri bulunmadığı, toprak altına serilecek kaba materyaller sıkılaştırılmadığında toprak suyunun hızla kaybına ve su sorununa yol açabileceği, ortaya çıkacak toz nedeniyle organik tarımın olumsuz etkileneceği, PTD’de yeterince tarımsal bilgilendirmeye yer verilmediği, göçmen kuşların bölgede konaklamayıp konaklamadıkları yönünde bir değerlendirme bulunmadığı, gerçekleştirilecek patlatmalar sonucunda yer altı su kanallarının zarar göreceği ve kesintiler oluşabileceği, dolayısıyla bu açılardan detaylı bir ÇED raporunun hazırlanması gerektiği anlaşılmakla, dava konusu Edirne İli, Lalapaşa İlçesi, Vaysal Köyü mevkiindeki firma tarafından yapılması planlanan 89349 nolu kalker ocağı projesi için davalı idare tarafından verilen ‘Çevresel Etki Değerlendirmesi Gerekli Değildir’ kararında, hukuka uyarlık bulunmadığı sonucuna varılmıştır” dedi.

WhatsApp Image 2024 01 29 at 15.32.12 | Edirne Ahval Gazetesi
Mahkeme ‘iptal’ dedi, firma ‘çalışmaya devam’ | Edirne Ahval Gazetesi

“TAŞ İÇİN KÖYLÜLERİN YOK SAYILMASI ÇOK BÜYÜK HAKSIZLIK VE ADALETSİZLİKTİR”

Verilen iptal kararına karşın, bölgede çalışmaların hala devam ettiğini ifade eden Özdoğan; “Varolan taşocağı ve kırma eleme tesisinin kapasite artışı da mahkemece iptal edildiği için, ormanı yok ederek yeni üç ayrı ocak açmak için süren faaliyetin çok zararlı olduğu Danıştay Dördüncü Dairesinin Onama kararıyla tamamen ortaya çıkmıştır. Çevreyi korumakla yükümlü ve görevli olan Bakanlık yetkililerine sesleniyoruz gecikmeksizin Danıştay Onama kararıyla kesinleşmiş yargı kararlarını uygulayın. Doğamıza, yaşamımıza çok zararlı olduğu ortaya çıkan Ormanlık alana açılmaya başlanmış olan Yeni Kalker Ocağını ve var olan Kırma Eleme Tesisini derhal kapatın. Doğaya ve dört köye her gün yapılan bu işkenceyi durdurun. Edirne İdare Mahkemesinin iki ayrı iptal kararına, Danıştayın iki ayrı Onama kararlarına rağmen ormanlarımızın yok edilmesi, taş için köylülerin yok sayılması, hukukun üstünlüğüne saygı gösterilmemesi çok büyük haksızlık ve adaletsizliktir” şeklinde konuştu.

WhatsApp Image 2024 01 29 at 15.30.58 | Edirne Ahval Gazetesi
Mahkeme ‘iptal’ dedi, firma ‘çalışmaya devam’ | Edirne Ahval Gazetesi

“ORADAKİ AĞAÇLAR ŞU ANDA KESİLİYOR VE BİR ŞEY YAPAMIYORUZ”

S.S. Vaysal Tarımsal Kalkınma Kooperatif Başkanı İbrahim Karapoyraz da bölgede devam eden çalışmalara ‘dur’ denmesi gerektiğini ifade ederek; “Biz sadece hukuka ve kanunlara uyulmasını istiyoruz. Biz bunu İdare Mahkemesi’nde kazandık hukuksal olarak, Danıştay’dan da ret cevabı geldi. Bugün halen faaliyet devam ediyor. Oradaki ağaçlar şu anda kesiliyor ve bir şey yapamıyoruz. Edirne Valiliği’nden buna dur denmesini bekliyoruz. Neye dayanarak halen çalışmaları devam ettiriyorlar bilmiyoruz. Yapabileceğimiz daha ne var bilemiyoruz” diye konuştu. Adem Batuhan SEVER

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
error: İçerik korunmaktadır !!