Mecliste Kıbrıs mesaisi

İl Özel İdaresi’nin 2024 yılı kiralama ücret tarifeleri, 150 lirayla 2 bin 800 lira arasında değişecek şekilde Edirne İl Genel Meclisi Ocak ayı oturumlarının 2’nci birleşiminde belirlendi. Ayrıca mecliste, Kıbrıs ile Türkiye ilişkililerinin güncel hali görüşüldü ve Kıbrıs Barış Harekatı’nın bilançosu hatırlandı.

Edirne İl Genel Meclisi Ocak ayı oturumlarının 2’nci birleşimi Meclis Başkanı Mehmet Geçmiş yönetiminde gerçekleştirildi. Yoklama alımı ve tutanak özetlerinin okunmasıyla başlayan toplantıda, 2024 yılı Makine ve Ekipmanların Kiralama Ücretlerinin Belirlenmesi, İmar Hizmet Bedelleri, Kıbrıs Barış Harekatında Şehit Olan Askerlerimizin Bulundukları Şehitlikler ve Türkiye il Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Arasındaki Siyasi ve Ekonomik İlişkiler olmak üzere 4 gündem maddesi görüşüldü.

Köylere Yönelik Hizmetler ve Orköy Komisyonu tarafından hazırlanan Edirne İl Özel İdaresi bünyesindeki makine ve ekipmanların, 2024 yılı kiralama ücret tarifelerinin belirlenmesi konulu komisyon raporuna göre 2024 yılı makine ve ekipman kiraları şu şekilde belirlendi; Kilometre başına, kamyon, 16 ton ve yukarı olacak şekilde 150 lira, damperli kamyon 10 metreküp ve yukarısı 150 lira, çekici ve Treyler çekici 21 ton ve üzeri 210 lira olacak. Saat bazında olacak şekilde 161 HP ve üzeri greyder 2 bin 220 lira, aynı şekilde 161 HP ve üzeri dozer 2 bin 550 lira, 2buçuk metreküp ve üzeri lastik tekerlekli ve paletli yükleyici 2 bin 220 lira, 0.5 metreküp ve üzeri lastik tekerlekli ve paletli ekskavatör 2 bin 220 lira olarak açıklandı. Yol açma ve saha temizleme makinesi ve asfalt serici(finişer) TL/saat olarak 2 bin 800 lira olacak.

Araştırma ve İnceleme Komisyonu tarafından hazırlanan İmar Hizmet Bedelleri hakkındaki komisyon raporu meclis üyelerine aktarıldı. Raporda şu ifadelere yer verildi; “İl Özel İdaresi’na kanunlarla verilen görev ve hizmetler dışında kalan eksper dosya incelemesi ve 1/25000’lik Edirne Çevre Düzeni Planı hüküm ve paftalarının çoğaltılması gibi hizmetler için; dosya başına, dosya-belge inceleme bedeli eksper ücreti 865 lira, pafta başına Çevre Düzeni Planı plan paftası aynı çekim bedeli 620 lira, onaylı aynı çekim hizmet bedeli A4 boyutu 90 lira ve her türlü İmar Planı plan paftalarının çoğaltılması 320 lira olarak hizmet bedeli alınmasına karar verildi.”

KIBRIS POLİTİKALARI GÖRÜŞÜLDÜ

Mecliste, Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Komisyonu tarafından hazırlanan Türkiye ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Arasındaki Siyasi ve Ekonomik ilişkiler ve Şehit Ailelerini Koruma Komisyonu’nun hazırladığı Kıbrıs Barış Harekatı’nda Şehit Olan Askerlerimizin Bulundukları Şehitlikler hakkında sunulan raporlarla birlikte, Kıbrıs Türkleri mecliste hatırlandı.

Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Komisyonu tarafından hazırlanan komisyon raporunda; “Kıbrıslı Türkler ve Anavatan Türkiye’nin Ada üzerindeki hak ve çıkarlarının korunarak sağlam bir zeminde ilerletilmesinin anahtarı Kıbrıs sorununda iki taraf olan Kıbrıs Türk ve Kıbrıs Rum tarafları arasında imzalanacak siyasi bir çözümdür. Kıbrıs Türk halkının bağımsız ve güçlü varlığının devamı bu nihai sonuca ulaşmak için mutlak bir gereklilik addetmekte ve KKTC ile Türkiye Cumhuriyeti arasındaki dış politika ilişkileri bu esas gözetilerek düzenlenmektedir. Türkiye Cumhuriyeti Ada’ da iki taraf arasında uzun yıllardan bu yana devam etmekte olan müzakere sürecinde Kıbrıslı Türklerin hak ve çıkarlarını koruyan, adil ve kalıcı bir çözüme ulaşılabilmesi için her zaman Kıbrıs Türk tarafının yanında olmuş ve çözüm çabalarına güçlü desteğini ortaya koymuştur. Türkiye Cumhuriyeti’nin Adadaki çözüm sürecinde izlediği yapıcı tutum ve ortaya koyduğu öneriler de çözümün çabalarının güçlü bir destekçisi olduğunun göstergesi olmuştur. Türkiye Cumhuriyeti ayrıca gerek müzakere masasında gerekse uluslararası platformlarda Kıbrıslı Türklerin hak ve çıkarlarını korumak için her dönem manevi desteğini ortaya koymuştur” ifadeleri kullanıldı.

KIBRIS BARIŞ HAREKATI HATIRLANDI

Şehitlikler ve Şehit Ailelerini Koruma Komisyonu tarafından hazırlanan Kıbrıs Barış Harekatı’nda Şehit Olan Askerlerimizin Bulundukları Şehitlikler hakkındaki komisyon raporuyla, Kıbrıs Barış Harekatı süreci hatırlandı. Komisyon raporunda; “Rum çeteleri, bir yandan 24 Aralık 1963’te Lefkoşa’nın Kumsal bölgesindeki saldırılarına devam ederken, diğer yandan da Kıbrıs’taki Türk Alayında doktor olarak görev yapan Binbaşı Nihat İlhan’ın eşi Mürüvet İlhan ve çocukları Murat, Kutsi ile Hakan’ı evlerinin banyo küvetinde vahşice katletti. Bu olay tarihe ‘Kumsal Katliamı’ ya da ‘Banyo Katliamı’ olarak geçerken, baskının yapıldığı ev daha sonra Barbarlık Müzesi adıyla ziyarete açıldı. Olaylarda Rumların saldırısına uğrayan 103 Türk köyü boşaltılırken, Kıbrıs’ta 1963’te başlayıp 1964’te de devam eden olaylarda 364 Türk şehit oldu.  Harekât, Dünya’ya Bülent Ecevit in Yaptığı Tarihî Açıklamayla Duyuruldu; ‘Bu harekât milletimize, bütün Kıbrıslılara ve insanlığa hayırlı olsun. Umarım ki, kuvvetlerimize ateş edilmez ve kanlı bir çatışmaya yol açılmaz. Biz aslında savaş için değil, Türklere de Rumlara da barış getirmek için adaya gidiyoruz. Bu karara, ancak bütün diplomatik, politik yolları denedikten sonra mecbur kalarak vardık” ifadelerine yer verildi. Adem Batuhan SEVER

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
error: İçerik korunmaktadır !!