Mecliste Kızılay çadırı gerilimi

Kahramanmaraş depremlerinin yıldönümü gerekçesiyle Edirne İl Genel Meclisi’nde söz alan CHP Grup Başkanvekili Şenol Kılıç ve AK Parti Grup Başkanvekili Nedret Akbulut arasında Kızılay çadır satışı iddiası konusunda gerilim yaşandı.

Edirne İl Genel Meclisi Şubat ayı oturumlarının 4’üncü birleşimi Mehmet Geçmiş başkanlığında gerçekleştirildi. Yoklama alımı ve tutanak özetlerinin okunmasıyla başlayan toplantıda 6 Şubat Kahramanmaraş depremlerinin yıl dönümü sebebiyle açıklamalarda bulunan Meclis Başkanı Mehmet Geçmiş; “Bugün yüreklerimizin yandığı, bazı rakamlara göre 53 binin üzerinde, bazı rakamlara göre ise 300 binin üzerinde insanımızı kaybettiğimiz gündür. Bu acıyı hep birlikte paylaştığımız inancındayım. O gün, bütün Türkiye sarsıldı. 11 ilimizde on binlerce vatandaşımızı kaybettik. Canlarımız, yaşlılarımız, gençlerimiz, çocuklarımız, bebeklerimiz o moloz yığınlarının altında kaldı. O görüntüleri 1 sene önce izlerken eminim ki hepimizin tüyleri diken diken oldu” dedi.

WhatsApp Image 2024 02 06 at 20.35.01 1 | Edirne Ahval Gazetesi
Mecliste Kızılay çadırı gerilimi | Edirne Ahval Gazetesi

‘KIZILAY, VATANDAŞLARA ÇADIR VE BATTANİYE SATTI’

Ardından Plan ve Bütçe Komisyon Başkanı ve CHP Grup Başkanvekili Şenol Kılıç, hazırladıkları komisyon raporunu meclise aktarmak üzere kürsüye çıktı ve raporu sunmadan önce deprem hakkında açıklamalarda bulundu. Depremde birçok binanın yıkılmasına karşın hiçbir siyasetçinin istifa etmediğine dikkat çeken Kılıç, Kızılay’ın vatandaşlara çadır sattığını ifade etti. “Deprem öldürmez. Dünyanın birçok ülkesinde bundan çok daha şiddetli depremler olmaktadır. Binalar öldürür. Artık yapılarımızda kontrolü elden bırakmadan, deprem yönetmeliğine tamamen uyarak, bu konuda hiç taviz vermeden yapılarımızı yapmalıyız. Burada düşündürücü olan binalar yıkıldı, yollar çöktü, havaalanları yıkıldı ama yıkılmayan tek şey vardı. Vatandaşımızın can ve mal güvenliğinden sorumlu hiçbir siyasi koltuk maalesef yıkılmadı. Bu düşündürücüydü. Bunun sorumlularının mutlaka gereğini yapmaları lazımdı. İnşallah günümüzde de bundan sonra geleceğimizde de gelişmiş demokrasilerde olduğu gibi vatandaşımızın can ve mal güvenliğinden sorumlu siyasi koltuklar da bu tip durumlar karşısında gereğini yapar. Bu ülkede hepimizin bağışlarıyla kurulan, geçmişi 100 yılın üzerinde olan Kızılay’ımız bile vatandaşımıza çadır, battaniye sattı. Bunları hatırlamakta yarar var” şeklinde konuştu.

WhatsApp Image 2024 02 06 at 20.35.01 2 | Edirne Ahval Gazetesi
Mecliste Kızılay çadırı gerilimi | Edirne Ahval Gazetesi

‘ÇADIR SATIŞI YANLIŞLIKLA OLMUŞTUR’

Konu hakkında söz alan AK Parti Grup Başkanvekili Nedret Akbulut, Kızılay’a bağlı şirketler olduğunu ve satışların yanlış olduğunu ifade ederek; “Bu fark edilir fark edilmez gerekli yetkililer ve Bakanlığımız tarafından açıklama yapılmış ve gereği yapılmış. Afette hiçbir şeyi gözümüz görmez. Burada ticaret söz konusu olamaz, olmamalıdır. Böyle bir şey yanlışlıkla olmuştur ama sonradan düzeltmeye gidilmiştir” diye konuştu. Adem Batuhan SEVER

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu