Meclisten savaşa ortak ses

Edirne İl Genel Meclis üyeleri, İsrail ile Filistin arasında yaşanan savaşa yönelik ortak bildiri metnine imza attı. Meclis Başkanı Mehmet Geçmiş tarafından okunan bildiride, İsrail’in kendi vatandaşlarına silah dağıtıp katliamın boyutunun artırıldığı belirtilirken, batı ülkelerinin İsrail’e sahip çıktığı, Türkiye hariç diğer İslam ülkelerinin yaşanan savaşa sessiz kaldığı kaydedildi. Toplantının devamında söz alan AK Parti Grup Başkanvekili Nedret Akbulut, konuşmasında duygu dolu anlar yaşayarak, bölgede yaşanan olayları görmeye yürek dayanmayacağının altını çizdi.

İl Genel Meclisi kasım ayı oturumlarının 2’nci birleşiminde İl Genel Meclis Başkanı Mehmet Geçmiş tarafından, İsrail ile Filistin arasında yaşanan savaşa yönelik, meclisteki parti gruplarının ve kendisinin imzasını taşıyan ortak bildiri metni aktarıldı. İsrail’in kendi vatandaşlarına silah dağıtarak her yeri kan gölüne çevirdiğini belirterek; “Yıllardır Müslümanların en değerli mabetlerine ev sahipliği yapan Filistin toprakları, Siyonist İsrail tarafından; havadan karadan ve denizden kuşatma altındadır. Gazze ve diğer bölgelerde Filistin halkına karşı soykırım uygulayan işgalci İsrail terör örgütü 7 Ekim’den bugüne değin katliamına devam etmektedir. Çoluk çocuk, kadın-erkek, genç-yaşlı demeden masum insanları, hastaneleri, sığınma kamplarını, mülteci yerleşim alanlarını hedef gözetmeksizin bomba yağmuruna tutuyorlar. Bunlar yetmezmiş gibi halkına silah dağıtıp ‘önünüze çıkan her Filistinliği vurun’ talimatı vererek her yeri kan gölüne çeviriyorlar” dedi.

WhatsApp Image 2023 11 02 at 16.10.02 - Edirne Ahval Gazetesi
Meclisten savaşa ortak ses - Edirne Ahval Gazetesi

“FİLİSTİN HALKININ BAĞIMSIZLIK İÇİN VERDİĞİ HAKLI MÜCADELESİNİ DESTEKLİYORUZ”

Batı ülkelerinin İsrail’e sahiplendiğini ifade eden Meclis Başkanı Geçmiş, Türkiye hariç İslam dünyasından Filistin’e yönelik hiçbir ses çıkmadığının altını çizdi. Geçmiş; “ABD ve bazı Avrupa ülkeleri de uçak gemileri ile buralara gelip İsrail devletine sahip çıkarak bölgeyi dizayn etme amaçları uğruna bu insanlık suçunu ortağı oluyorlar. Bunlar olurken sözüm ona medeni batı ülkelerinden, birleşmiş milletler teşkilatından, dünya insan haklarından, dünya sağlık örgütünden, ülkemiz hariç İslam dünyasından tek bir ses duyulmamaktadır. Filistin’de, Gazze’de olanlar bizi ilgilendirmez diyemeyiz çünkü onlar bizim kardeşlerimizdir. O topraklar da inancımız gereği ortak kutsal değerlerimiz vardır. Bu vesile ile bu Siyonist katilleri, bu insanlık düşmanlarını, bu eli kanlı vahşileri, bu teröristleri lanetliyoruz. Savaşın bir an önce sona ermesini, ölümlerin durdurulmasını, Filistinli kardeşlerimizin kendi yurtlarında huzur içerisinde yaşamalarını istiyoruz. Edirne İl Genel Meclisi olarak Siyonist Israil’in saldırılarının ve Filistin halkına yaptığı insanlık dışı katliam ve zulümlerin karşısında durmaya, Filistin davasını ve kardeş Filistin halkının özgürlük, adalet, hukuk ve bağımsızlık için verdiği haklı mücadelesini desteklemeye ve savunmaya devam edeceğimizi beyan ediyoruz” şeklinde konuştu.

AKBULUT’TAN İSRAİL MALI ÜRÜNLERE BOYKOT ÇAĞRISI

Meclis Başkanı Geçmiş, parti gruplarına da İsrail-Filistin arasında yaşanan savaşa yönelik söz hakkı verdi. AK Parti Grup Başkanvekili Nedret Akbulut, tüm vatandaşları İsrail malı ürünleri boykot etmeye davet ederek; “Siyonizmi destekleyen firmaların ürünlerini, kararlı ve devamlı bir şekilde boykot edilmesi çağrısında bulunuyorum. Bu mücadele, her yönüyle devam etmeli ve kesintisiz sürmeli. Bu çok önemlidir, çünkü İsrail’in, üretmiş olduğu ürünleri, malları almak. İsrail’in büyümesi, kuvvetlenmesi anlamında savaşların çıktığı süreçler içerisinde destek verme anlamını taşıyor. Bundan dolayı, meclis üyesi arkadaşlarıma ve Edirnelilere bu hassasiyeti göstermelerini ve siyonizmi destekleyen firmalardan alışveriş yapmamalarını istiyorum” diye konuştu.

WhatsApp Image 2023 11 02 at 16.10.01 - Edirne Ahval Gazetesi
Meclisten savaşa ortak ses - Edirne Ahval Gazetesi

“BİR BABA EVLADINI ELİNE ALMIŞ, AYAKLARI YOK, KAFASI YOK, TÜM DÜNYAYA KARŞI GÖSTERİYOR”

Konuşmasının devamında duygu dolu anlar yaşayan Akbulut, Filistin’de savaştan dolayı oluşan görüntülere yüreklerin dayanamadığına vurgu yaparak; “Filistin’de yaşanan olayları hepimiz televizyonlarda izliyoruz. Aslında ben de dahil bazılarımızın izleyemediğini de düşünüyorum. İnsan vicdanının, yüreğinin alacağı görüntüler değil onlar. Bu yaşıma geldim geleli, böyle bir vahşet görmedim. Bir baba evladını eline almış, ayakları yok, kafası yok, tüm dünyaya karşı gösteriyor. Buna ne dayanır? Kaçacak yeri yok, içecek suyu yok, sığınacak bir yeri, yatacak bir yeri yok. Dolayısıyla içimiz parçalanıyor. Bu anlamda, ‘Gazze’de olanlar bizi ilgilendirmiyor’ diyemeyiz. Bunu söyleyemeyiz, çünkü onlar bizim kardeşlerimiz. Bugün Mescid-i Aksa’da olanlar, yürek parçalayıcı görüntüler. Çünkü orası bizim kıblegahımız ve Müslümanlar için kutsal mekanlar, kutsal yerler. Onlarca yüzlerce peygamberin doğup yaşadığı yerler. Bu katillere, bu insanlık düşmanlarına, bu eli kanlı vahşi Siyonistlere, bu terör örgütlerine lanet olsun. İnşallah tez zamanda helak olurlar” ifadelerini kullandı. Adem Batuhan SEVER

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu