Meme kanserinde erken teşhis vurgusu

Genel Cerrahi, Meme ve Endokrin Cerrahisi Uzmanı Prof.Dr. Atakan Sezer, Edirne Belediyesi Atatürk Kültür Merkezi’nde Meme Kanseri Farkındalık Ayı kapsamında “Erken Teşhis Hayat Kurtarır” isimli söyleşiyle vatandaşlara meme kanseri hakkında tecrübelerini aktardı. Açıklamalarda bulunan eski meme kanseri hastası Ayşe Meltem Atak da yaşadığı zorlu yılları gazetecilere anlattı.

Meme Kanseri Farkındalık Ayı kapsamında Edirne Belediyesi Atatürk Kültür Merkezi’nde “Erken Teşhis Hayat Kurtarır” isimli söyleşi gerçekleştirildi. Genel Cerrahi, Meme ve Endokrin Cerrahisi Uzmanı Prof.Dr. Atakan Sezer, katılımcılarına meme kanseri hakkındaki bilgi ve deneyimlerini aktardı. Her 3 dakikada 1 kadına meme kanseri teşhisi konulduğuna dikkat çeken Sezer, Türkiye’de her yıl 25 bin kişiye meme kanseri teşhisi konulduğunu ve bu sayının yıl geçtikçe arttığını ifade etti. Sürekli alkol kullanımı ve yüksek kilo gibi etkenlerin meme kanseri ihtimalini yükselttiğini aktaran Sezer, doğum yapan kadınlarda, 30 yaş üzerinde kilo verenlerde, kas kütlesi kazanarak yağ kütlesini azaltanlarda hastalığın görülme oranının azaldığının altını çizdi. Erken tanı koymanın tedaviyi yüzde 95 kolaylaştırdığını ifade eden Sezer, insanların bilinçlenerek erken tanı yöntemlerini uygulamaları gerektiğini vurguladı.

“HAYATI SEVİYORUM VE ARKAMDA EVLATLARIM VAR, ONLARLA GEÇİRECEĞİM BİR SÜRÜ ZAMANIM VAR”

Yıllarca meme kanseri tedavisi gördükten sonra kanseri yenmeyi başaran Ayşe Meltem Atak, geçirdiği zorlu yılları gazetecilere aktardı. Atak, hastalığı tespit etmede Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezi’nin (KETEM) önemine vurgu yaptı. Atak; “Yattığıma göğsümde bir beze vardı ama ben bunu diğer memede de vardır diye geciktirdim. Aslında ben ilk kontrole gittiğimde bir yıl oldu dediğimde bile o 2-3 yıllık bir vakaymış. KETEM’e gittim. Buradan sonra doktorum hasta yakını var mı dediğinde, benim eşim felçliydi. O zamanlarda ben tek başımaydım. Daha sonra mamografiler ve KETEM’deki tahlillerden sonrasında 2 ameliyat oldum. Ondan sonraki evrelerde sonuçlarım tekrardan bir boyamadan geçti. İlk olarak memedeki kitle alınarak temizlendi. Bir ay sonrasında da kol altı tarandı. O günlerde 8-9 lenf alınırken benden 17 tane lenf alındı. Allah’a şükür o günden beri düzenli olarak kontrollerim sonucunda hiçbir şey ters gitmedi. Kemoterapi ve radyoterapi aldım. Sonrasında yapılan kontrollerde bağışıklığım güzel olduğu söylendi ve aldığım bir ilacım vardı, ona da bu yıl veda ettim. Ben ameliyat olduktan sonra yük kaldırmamam gerekiyordu ama eve geldiğimde çoluğum çocuğum hepsi çalışıyor. Çok yardımcı oldular ama ben 70-80 kiloluk eşimi kaldırarak ona da yardımcı oldum. Ne bir şişme ne de kol altında bir ağrı hiçbir şey olmadı. Hayatı seviyorum ve arkamda evlatlarım var, onlarla geçireceğim bir sürü zamanım var. Edirne bu yönden çok şanslı. Sadece bir adım, artık her yerde KETEM var. Diğer hastalıklara tanı koyan yerler var. Parka giderken bile bir 10 dakikanızı ayırarak problemlerinizin ne olduğunu öğrenebilirsiniz” ifadelerini kullandı. Adem Batuhan SEVER

Meme kanserinde erken teshis vurgusu | Edirne Ahval Gazetesi
Meme kanserinde erken teşhis vurgusu | Edirne Ahval Gazetesi
Meme kanserinde erken teshis vurgusu | Edirne Ahval Gazetesi
Meme kanserinde erken teşhis vurgusu | Edirne Ahval Gazetesi

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
error: İçerik korunmaktadır !!