Memur refah payını bekliyor

Memura toplu sözleşme görüşmeleri devam ederken, Memur-Sen ve 11 sendikanın üyeleri Edirne’de Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi önünde bir araya gelerek, 7’nci dönem toplu sözleşme görüşmelerinde kamu işverenleri tarafından verilen oranları yetersiz bulduklarını dile getirdiler. Sendikalılar adına açıklamayı yapan Sağlık-Sen Edirne Şube Başkanı Erhan Turhan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 2023 Seçim Beyannamesini açıklarken ifade ettiği; “Enflasyonun üzerinde en az büyüme oranı kadar refah payı vereceğiz” vaadinin hayata geçirilmesi gerektiğine vurgu yaptı.

7’nci dönem toplu sözleşme görüşmelerinde teklif edilen artış oranların yetersizliğine yönelik Memur-Sen üyeleri tarafından, Türkiye genelinde 81 ilde basın açıklaması yapıldı. Edirne’de de Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nin önünde bir araya gelen Memur-Sen’e bağlı 11 sendikanın üyeleri, 7’nci dönem toplu sözleşme görüşmelerinde verilen memur maaş zammı teklifini yetersiz bulduklarını dile getirdiler.

“KAMU İŞVERENİNİN VERDİĞİ YETERSİZ TEKLİFLERİ PROTESTO EDİYORUZ”

Sendikalılar adına açıklamayı yapan Sağlık-Sen Edirne Şube Başkanı Erhan Turhan, 2 yıldır toplu sözleşme masasının toplanmasını beklediklerini belirtirken, masa dışında yapılan düzenlemelerle bozulan gelir dağılımının düzelmesini beklediklerinin altını çizdi. Turhan; “Aklıyla, fikriyle, emeğiyle bu ülkenin yükselmesi için ter akıtan, milletine hizmet için alın teri döken kamu görevlisi ve emeklisi kardeşlerim. Sorumluluğumuz bilinciyle, emeğimizin hakkını savunmak, sesimizi duyurmak için bugün burada olduğu gibi 81 ilimizde alanlarda, meydanlardayız. Memur-Sen ve 11 yetkili sendikamızla 7’nci dönem toplu sözleşmede masaya sunduğumuz gerçekçi tekliflerimize karşı, kamu işvereninin verdiği yetersiz teklifleri protesto ediyoruz. Kamu İşvereninin, masanın emek tarafının sesini duymadığını düşündüğümüz için 81 ilden sesimizi yükseltmek üzere bugün buradayız. Buradan, ‘sorunların çözüleceği yer toplu sözleşme masasıdır’ sözümüzü bir kez daha tekrar ediyoruz. Biz; 2 yıldır toplu sözleşme masasının toplanmasını, masanın dışında yapılan eksik ve yanlış düzenlemelerle bozulan gelir dağılımı adaletsizliğinin düzeltilmesini, sorunun bütün olarak görülmesini bekliyoruz” dedi.

“NEDEN TEKLİF HALA BEKLENTİNİN BİLE YAKININA ULAŞMIYOR?”

Teklif edilen zam oranının Merkez Bankası’nın önümüzdeki yıllardaki enflasyon tahmininin altında olduğuna dikkat çeken Turhan; Maalesef kamu işvereni bizim beklentimizi ve teklifimizin haklılığını hala anlayabilmiş değil. Kamu İşvereni ilk teklifini 2 puan artırarak yüzde 25’e çıkarmıştır. Bu ne demektir? Sorunlarınız çözülmesin, enflasyon baskınız devam etsin, maaş artışlarınızı enflasyon farkı belirlesin demektir. Teklif, bu haliyle, Merkez Bankasının 2024 enflasyon tahmininin 8 puan, 2025 için de enflasyon tahmininin 4 puan altında kalmıştır. Şimdi kısa bir ifade ile bu durumu özetlemek istiyorum. Kamu İşvereni diyor ki; 2023 yılında enflasyon yüzde 58 çıkacak. Kamu görevlisi yüzde 25 enflasyon farkı alacak. Peki 2024 yılı için beklenti olan yüzde 33 oranına ilişkin neden anlaşılır ya da hak verilir bir cümle kurulmuyor. Neden teklif hala beklentinin bile yakınına ulaşmıyor? Bu durum Kamu İşvereninin kendi verileriyle çelişmesi, kendi ifadeleriyle ters düşmesi ve kendi beklentilerini dahi görmemesi demektir. Kamu İşvereninin bu teklifi ne rasyonel ve ne de gerçekçidir” şeklinde konuştu.

“KAMU GÖREVLİLERİNİN SESİNİ VE PİYASANIN GERÇEKLERİNİ GÖREN TEKLİFİNİ DUYMAK İSTİYORUZ”

Turhan, sabit gelirli memurların akaryakıt, ulaşım ve emtia gibi ürünlerdeki fiyat artışları sebebiyle her geçen gün alım gücünün ve geçim sıkıntısının büyüdüğünü kaydetti. Turhan; Müzakere, zaman kazanma zemini değildir. Strateji uygulayarak çözümsüzlüğe sevk etmek değildir. Biz, Kamu İşvereninin ayakları yere basan teklifini, kamu görevlilerinin sesini ve piyasanın gerçeklerini gören teklifini duymak istiyoruz. Refah payı dedik, ses yok. En düşük memur maaşında hesap hatası var, düzeltinsin dedik, ses yok. Emekli maaşıyla ilgili feryatları dile getirdik, ses yok. Seyyanen yapılan zam emekliliğe yansıtılsın dedik, yine ses yok. Kira yardımı konusundaki teklifimiz, üstelik siyasilerce ifade edilmesine rağmen o da yok. Bu hususların yanı sıra; Şeflerin, Müdürlerin ücret skalası bozuldu, düzeltilsin dedik, ses yok. Mühendisler büyük projelerle ülkeye katkısının karşılığını alamıyor dedik, ses yok. Akademisyenler bilgisinin, fikrinin, akademik kariyerinin karşılığını alamıyor dedik, ses yok. Kamu personel sisteminin bütünlüğü bozuldu, bunu düzeltmenin en doğru yeri toplu sözleşme masasıdır dedik, yine ses yok. Diğer taraftan, akaryakıta gelen zamlar, ulaşıma gelen artışlar hepimizi zorluyor, emtia ürünlerindeki fiyat artışları, insaf sınırını aşan kiralar geçim sıkıntımızı büyütüyor. Sabit gelirliler olarak, alım gücümüz düştü, her geçen gün sosyal maliyet artıyor, psikolojik maliyet aklımızı, enerjimizi sömürüyor” diye konuştu.

“BÜYÜK VE GÜÇLÜ TÜRKİYE İÇİN GÜÇLÜ MEMUR, GÜÇLÜ MEMUR İÇİN DE REFAH PAYI ŞART”

Refah payı uygulamasının kesinlikle şart olduğunu belirten Turhan; Bu verilerden hareketle açıkça deklare ediyoruz. Kamu İşvereninin öngörüleri tutmuyor Enflasyona ezilen değil, enflasyonu ezen bir adım için ‘refah payı’ uygulaması artık şarttır Onun için, sözü fazla dolaştırmadan, maliye söylemlerine sığınmadan, hazırladığımız gerçekçi ve rasyonel tekliflere kamu işvereninden gerçekçi revizeler bekliyor, memurun refahının yükseltilmesini istiyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımızın 2023 Seçim Beyannamesini açıklarken ifade ettiği ‘Enflasyonun üzerinde en az büyüme oranı kadar refah payı vereceğiz’ vaadi masada hayata geçirilsin. Büyük ve güçlü Türkiye için güçlü memur, güçlü memur için de refah payı şart. Onun için Memur-Sen olarak bu meydandan bir kere daha haykırıyoruz: Alın terinden tasarruf olmaz. Emeğin karşılığı kısılarak bütçe büyümez. Gerçekçi ve akılcı rakamlarla teklif revize edilsin, refah payıyla memurun ve memur emeklisinin yüzü gülsün. Bize bahaneler üretilmesin. Memur-Sen ailesi olarak, sorumluluklarımızın bilincinde bir kitleyiz. Biz ülkemiz, milletimiz, vatandaşımız, ne zaman zorda kalsa; yaşadığımız sorunlarda, doğal afetlerde, bu ülkenin ve aziz milletimizin hep yanında olduk, olmaya da devam edeceğiz. Toplu sözleşme masasında da bugün burada da; sorumluluğumuzun gereğini yapıyoruz.  Kamu İşvereninin de sesimizi duymasını, gereğini yapmasını bekliyoruz” ifadelerini kullandı. Adem Batuhan SEVER

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
error: İçerik korunmaktadır !!