‘Meriç Havzası Su ve Barış Birliği kurulmalı’

DSİ 11’inci Bölge Müdürlüğü’nde 21 yıl çalıştıktan sonra Bölge Müdür Yardımcısıyken görevini bırakan ve ardından Türkiye ve çeşitli ülkelerde proje ve yatırım direktörlüğü işiyle uğraşan Sabahattin Yaz, Meriç Nehri üstüne kurulan Lastik Savaklı Arşimet Burgulu Hidroelektrik Santrali projesini değerlendirdi.

Meriç Nehri üstünde yapımı biten ve test aşamasında meydana gelen arıza nedeniyle çalışması durdurulan Lastik Savaklı Arşimet Burgulu Hidroelektrik Santrali projesinde gelinen noktayı değerlendirdi. Atatürk Kültür Merkezi’nde, Kent Konseyi organizasyonuyla basın toplantısı gerçekleştiren Yaz, santral ve millet bahçesini de içeren 3 Nehir 1 Şehir Projesi’nin kritik noktalarını değerlendirip, öneride bulundu. 3 Nehir 1 Şehir projesi kapsamında Söğütlüğe yapılan Millet Bahçesi projesinin de yerini eleştiren Yaz, “Millet Bahçesi’ni illa Söğütlük’te yapmak şart değil. Millet Bahçesi ilk gündeme geldiği zaman, itirazlar yapılmış. Bitki hayatı ve ormanın istikbali yönünden çok güzel bir itiraz yapılmış ama kimse aldırış etmemiş. 21 Haziran 2021’de büyük cümbüşlerle temeli atılmış. Bu millet bahçesinin yeri orası değil” dedi.

MERİÇ HAVZASI SU VE BARIŞ BİRLİĞİ ÖNERİSİ

Meriç Nehri havzasında, taşkın ve nehir kirliliklerini önlemek amacıyla Bulgaristan, Yunanistan ve Türkiye’nin topraklarında Meriç Havzası Su ve Barış Birliği kurulması önerisini dile getiren Yaz, “Meriç Havzası 53 bin kilometre kare. Trakya’yı 23 bin metrekare olarak düşünürseniz, Trakya’nın 2 misli büyük bir havzadan bahsediyoruz. Meriç’in ucu Sofya yakınlarına kadar gidiyor. Sofya’ya yağan yağmur Bulgaristan’ı geçip, bizim topraklarımıza giriyor. Meriç’in Türkiye’de de, Bulgaristan’da ve Yunanistan’da Havzası var. Bu havzada Tunca, Meriç ve Arda üzerinde 14 tane çok ciddi baraj, 24 tane de orta büyüklükte baraj var. Bu havzanın yüzde 65’i Bulgaristan’da, yüzde 28’i Türkiye’de, yüzde 7’si de Yunanistan’da. Bu Meriç havzasında bu nehirler kirlilik getiriyor, membağından, taşkın riski getiriyor. Bunun bütün sıkıntısını Türkiye ve Edirne’miz çekiyor. Bu kirlilik ve taşkın riski bizi çok etkiliyor. Taşkın riski daha da arttı iklim değişikliğiyle birlikte. Bu havza bu nedenle çok kritik durumda. Bunu önlemek için bu havzadaki belediyeler Bulgaristan, Yunanistan ve Türkiye bir Meriç Havzası Su ve Barış Birliği kurup bu 3 nehrin ve havzanın su yönetimini hem kirlilik, hem taşkın, hem de paylaşım yönünden ele almalı. Bu birliğe Kapıkule’deki 3 ülkenin kara parçasında bir yönetim merkezi yapılabilir. Bu bölgenin istikbali için bu birliğin kurulması lazım” diye konuştu. Adem Batuhan SEVER

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
error: İçerik korunmaktadır !!