Mevlevihane hayat buluyor

Edirne’nin çinileriyle öne çıkan camisi olan Muradiye Cami’nin avlusunda yer alan 2. Murat döneminde yaptırıldığı bilinen Mevlevihane için kazı çalışmaları başladı.

Muradiye Cami’nin avlusunda olduğu bilinen ve tarihte Mevlevihane olarak kullanılan yapının gün yüzüne çıkması için çalışmalar başladı. Osmanlı padişahı 2. Murat döneminde yaptırılan ancak günümüze ulaşamayan Edirne Mevlevihane’si için kazı çalışmalarının başlatıldığını duyuran Edirne Valiliği; “Osmanlı padişahı 2. Murat döneminde yaptırılan ancak günümüze ulaşamayan Edirne Mevlevihane’si kazı çalışmaları başladı. Osmanlı döneminde Konya ve İstanbul’un ardından yapılan en büyük üçüncü Mevlevihane’nin kazı çalışmaları müze müdürlüğü kontrolünde İl Özel İdaremiz ekipleri tarafından sürdürülüyor” ifadelerine yer verdi.

Diğer yandan geçtiğimiz günlerde Edirne Valiliği himayelerinde başlatılan semazen topluluğunun çalışmalarına katılan Vali Yunus Sezer; “Mevlevihane bir binadan ibaret değil. İçine ruh katan semazenlerimiz olacak. Bakanlığımızdan bir hocamız Edirneli evlatlarımızı yetiştiriyor. İlk sema gösterisi Ramazan ayında olacak” dedi. Haber Merkezi

GF9sZTpXgAAMuEQ | Edirne Ahval Gazetesi
Mevlevihane hayat buluyor | Edirne Ahval Gazetesi

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
error: İçerik korunmaktadır !!