Milletvekili Kaya Edirne’de gündemi değerlendirdi

Edirne’ye ziyarette bulunan Saadet Partisi Türkiye Büyük Millet Meclis Grup Başkanvekili ve İstanbul Milletvekili Bülent Kaya, parti il başkanlığı binasında düzenlediği basın toplantısında hükümetin faiz politikalarına eleştirilerde bulundu. Kaya, İsrail-Filistin savaşına yönelik bölgeye milletvekillerinden oluşan bir heyet gönderilmesi gerektiğini belirtirken, hükümet tarafından tarıma aktarılan bütçenin yetersiz olduğunu ifade etti.

Saadet Partisi Türkiye Büyük Millet Meclis Grup Başkanvekili ve İstanbul Milletvekili Bülent Kaya, Edirne’yi ziyaret ederek parti il binasında basın toplantısı düzenledi. Toplantıya Saadet Partisi Edirne İl Başkanı Sinan Tekin’in yanı sıra, parti il ve ilçe yönetimleri ile partililer de katılım sağladı. Açıklamalarda bulunan Milletvekili Kaya, hükümetin faiz politikaları sebebiyle, faizlerin 5 ayda yüzde 8,5’tan yüzde 35’e yükseldiğini kaydetti. Kaya; “İktidarın faiz ve enflasyonla ilgili politikalarının kısaca sıcak parayla olan ilişkilerinin bu ülkeyi felakete doğru götürdüğünü, bu ülkenin kaynaklarının milletin hizmetinden çok ranta ve faize aktarıldığına dair eleştirilerimiz vardı. Sayın Cumhurbaşkanı 21 Nisan 2023 yani seçimden sadece 1 ay önce Merkez Bankası’nın politika faizi yüzde 8.5’ken milletin huzurunda şöyle bir söz verdi; ‘bu kardeşiniz bu iktidarda olduğu müddetçe faizler asla yükselmeyecek, faizleri ve enflasyonun birlikte düştüğüne şahit olacaksınız’ demişti. Seçimlerden bir ay sonra iktidara geldi ve Haziran’da yüzde 8.5 olan faizi önce yüzde 15’e, daha sonra yüzde 17.5’a, daha sonra yüzde 25’e, daha sonra yüzde 30’a en son dün Merkez Bankası politika faizini yüzde 35’e çıkardı. Yani seçimden bir ay önce asla faiz artışı olmayacak diyen bir iktidar seçildikten hemen sonra yüzde 8.5 olan faizi 5 aylık süre içerisinde yüzde 35’e kadar çıkardı” dedi.

Kaya, banka faizlerinin arttığını belirterek; “İktidar tabiri caizse, Mart 2021’de yüzde 17’lik politika faizini yüzde 19’a çıkaran Naci Ağbal’ı görevden aldığı gece, Lütfü Elvan’ın bu politikalarla yol yürüyemeyeceğini belirtip affını istediği bir dönemde daha kontrollü bir gidişle bu tedaviyi yapabilecekken yanlış tedavi, yanlış ilaçlar sonucu bu hastanın, bu ülkenin tansiyonunu çok daha yüksek seviyelere çıkarttı ve bugün maalesef tedavi etmenin maliyetinin çok daha ağır olduğunu, bu ülkeyi çoklu organ yetmezliğine düşürdüğünü hep beraber üzülerek görüyoruz” ifadelerini kullandı.

“İNSANLAR YARGIYA KARŞI GÜVENİ HER GEÇEN GÜN KAYBEDİYORLAR”

Vatandaşların yargıya olan güvenlerini kaybettiğini ifade eden Kaya; “Dün Anayasa Mahkemesi Can Atalay ile ilgili bir hak ihlali kararı verdi. Normalde hak ihlali kararı verildikten sonra tahliye edilmesi gereken bir kişinin bir dakika bile tutulu kalması o kişinin devlet eliyle bir hak ihlaline uğramasına sebep olur. Maalesef aradan geçen süreye ve telefon trafiğine rağmen hala körleri ve sağırları oynayan bir yargımız var. İnsanlar maalesef yargıya karşı güveni her geçen gün kaybediyorlar” açıklamasını yaptı.

WhatsApp Image 2023 10 27 at 19.29.38 - Edirne Ahval Gazetesi
Milletvekili Kaya Edirne’de gündemi değerlendirdi - Edirne Ahval Gazetesi

‘SAVAŞ BÖLGESİNE MİLLETVEKİLLERİNDEN OLUŞAN BİR HEYET GÖNDERİLMELİ’

İsrail ile Filistin arasında yaşanan savaşı da değerlendiren Kaya, bölgeye milletvekillerinden oluşan bir heyet gönderilmesi gerektiğinin altını çizdi. Kaya; “İsrail’in ve Amerika’nın bırakın bu bölgede bir dünya barışını tesis etmeyi, dünya barışına açıkça bir tehdit olduklarını, mazlum insanların kendi yurtlarından sürgün edilerek öldürüldüğü ve fosfor bombalarına maruz bırakıldığı süreci hep beraber dünyanın gözü önünde yaşıyoruz. Bunlar yaşanırken de Saadet Partisi olarak ilk günden itibaren hem meydanlarda tepkimizi koyduk hem de TBMM’de araştırma komisyonu oluşturulmasını talep ettik, hem de Dışişleri ve Mısır Büyük Elçiliği’ne müracaat ederek oraya milletvekillerimizden oluşan bir heyet göndererek insan hakları ihlallerini yerinde tespitini istedik. İktidar partisi ne yaptı? Sadece slogan ve olayların üzerinden 20 gün geçtikten sonra yarın İstanbul Atatürk Havalimanı’nda bir miting tertipleme kararı aldılar. Siz kendinizi bu coğrafyada kendinizi etkin bir aktör olarak gösteriyorsanız, sadece bir telefon trafiği yetmez. Biden’ın soluğu Telaviv’de aldığı gün sizin de soluğu Mısır’da almanız lazım, Gazze’de almanız lazım ve diğer İslam ülkelerinde almanız lazım. Maalesef Türkiye’nin dış politikası da büyük Türkiye hayaline uygun olmayan bir süreç” şeklinde konuştu.

‘AÇIKLANAN TABAN FİYATLARI TOPRAKLARI EKMEYE TEŞVİK ETMİYOR’

Edirne’nin tarım kenti olduğunu dile getiren Kaya, tarıma verilen desteğin artması gerektiğini belirterek; “Edirne bir tarım şehri dolayısıyla çok verimli toprakları olan bir şehrimiz. Ülkemizin tarımla ilgili birçok ürünün tedarik edildiği bir bölgedeyiz. Seçimden önce mazot 19 TL’yken bugün 40 TL’yi aştı. Döviz 19 TL’yken bugün 28 TL’yi aştı. Enflasyonun ve faizlerin arttığını da hep birlikte görüyoruz. Böyle girdi maliyetlerinin arttığı bir süreçte açıklanan taban fiyatları çiftçilere; ‘toprağınızı ekin’ demek yerine, ‘toprağı ekip zarar etmeyin, teşviklerle idare edin, biz her şeyi dışarıdan ithal ederiz’ gibi bir duruma düşürmüştür. Tarımın desteklenmesi gerekiyor” diye konuştu.

“BU ÜLKE YOĞUN BAKIMDA”

Hükümet tarafından tarıma aktarılan bütçenin az olduğunu söyleyen Kaya; “2024 bütçesinde tarıma ayrılan miktar 92 milyar lira. Buraya 92 milyar aktarırken, hazine garantili köprü ihaleleri için sadece bu sene bütçeye konan para 162 milyar. Yani rantiyeciye, o 5’li müteahhitlere verilen para 162 milyar, 85 milyon insana verilen para ise 92 milyar. Bu, bu ülkenin yönetiminin tarıma ne denli yabancılaştığının çok net ve açık bir delili. Bu 162 milyarla kalmayacak, borç döviz arttıkça kat ve kat artmaya devam edecek. Dolayısıyla bu ülke yoğun bakımda, enflasyon değerleri çok yükseldi, faiz değerleri çok yükseldi, döviz riski çok yükseldi. Maalesef ki borçlarımızın çok büyük kısmı döviz cinsinden olduğu için her artan döviz kuru bu ülkeyi daha borçlu hale getirmektedir” açıklamasını yaptı. Adem Batuhan SEVER

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu