Milletvekili Kaya’dan gündem değerlendirmesi

Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı İstanbul Milletvekili Mustafa Kaya, Saadet Partisi’nin “Milletin Vekilleri Halkla Buluşuyor” programı kapsamında Edirne’ye gelerek, il parti binasında gündem hakkında değerlendirmede bulundu. Türkiye’nin döviz üzerinden borçlandığını dile getiren Kaya, döviz fiyatları arttığında borçların da arttığını ifade etti. Kaya, kaçak göçmen konusuna da değinerek, sınır güvenliğinden ve sokak güvenliğinden endişe ettiğini kaydetti.

Saadet Partisi’nin “Milletin Vekili Halkla Buluşuyor” programı kapsamında Edirne’yi ziyaret eden Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı İstanbul Milletvekili Mustafa Kaya, il parti binasında basın mensuplarıyla bir araya geldi. Gündeme dair birçok konuya değinen Kaya, Türkiye’nin dolar üzerinden borçlandığını ve dolar arttıkça, borcun da arttığını ifade etti. Kaya; “Biz maalesef dolar bazında dünyanın en yüksek faizini ödeyerek borçlanıyoruz. Yüzde 8’le, 9’la borçlanmak durumunda kalıyoruz. Böyle bir ortamda, 27 olan dolar, 28 lira olduğunda bu ülkenin borcu 500 milyar lira artıyor. 500 milyar dolara yaklaşan dış borcun olduğu ortamda 2024 yılında 207 milyar dış borç ödeyeceğiz. Turizm gelirlerimiz ve ihracat gelirlerimiz yetmiyor. İthalatımız ihracatımızın 100 milyar dolar önünde ve bu ortamda borçlanmaktan başka seçenek bulamıyoruz. Belki Edirne coğrafyası için bunu söylemek doğru olmaz ama Anadolu’da insanlarımız tarımdan çekiliyorlar” dedi.

“DEMEK Kİ SINIRLARIMIZ GÜVENLİ DEĞİLMİŞ”

Geçtiğimiz aylarda sosyal medyada yankı bulan kamyon kasalarından atlayan kaçak göçmen görüntülerini hatırlatan Kaya, kaçak göçmenlerden dolayı güvenlik endişesini dile getirdi. Kaya; “Geçtiğimiz günlerde Sayın İçişleri Bakanı bir açıklama yaptı, dedi ki; ‘son 3 ay içerisinde 75 bin kaçak göçmen yakalandı’. Devletin resmi rakamları, ’32 bini deport edildi, kalanlarının deport edilme süreci devam ediyor’ dedi. 3 ay içerisinde 75 binden bahsediyoruz. Yani 75 binse, demek ki bunun çok üzerinde ve halen takip edilmesi gereken kaçak insanlar var bu ülkede. Sayın bakanın söylediği bir şey daha vardı ve bizim seçim öncesinde söylediğimizi teyit eden cinstendi. Dedi ki; ‘Sınırlarımızdan 59 bin kaçak geçişi engelledik’. 3 ay içerisinde 59 bin kişi sınırlarımızdan geçmek için hareket geçmiş, gelmiş ve bizim güvenlik güçlerimiz bu 59 bin kişiyi durdurmuş. Ekranlarda, sosyal medyada duyduğumuz TIR’ların kasalarından inen insanların şehirlerin içlerine kaçtığı görüntüler demek ki gerçekmiş. Demek ki sınırlarımız güvenli değilmiş” şeklinde konuştu. Adem Batuhan SEVER

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
error: İçerik korunmaktadır !!