Milletvekili Yazgan’dan 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü mesajı

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Edirne Milletvekili Ahmet Baran Yazgan, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle yayımladığı mesajda gazeteciler arasında işsizliğin yüzde 30’ları bulduğuna dikkat çekti.

AK Parti iktidarında basın ve ifade özgürlüğünde uluslararası alanda her yıl geriye gidildiğini söyleyen Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Edirne Milletvekili Ahmet Baran Yazgan; “Gazeteciler işsiz. Gazeteciler tutuklu. Gazeteciler baskı altında. Ama ne iktidar bunun farkında ne de yandaş basın farkında. Yaşanan tüm bu zorluklara ve baskılara rağmen, yerel gazete İmtiyaz Sahibi olarak yaşadığımız tüm sorunların farkında olarak, tüm meslektaşlarımın 10 Ocak Dünya Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutlar, daha özgür, daha bağımsız ve demokratik bir Türk Medya’sının varlığına ihtiyacımız olduğunu ifade etmek isterim” dedi.

“GAZETECİLİK İKTİDARIN KUŞATMASI ALTINDA”

Türkiye’nin Dünya’da basın özgürlüğü sıralamalarında en gerilerde yer aldığı ve cezaevlerinde en fazla gazeteci tutulan ülkelerin başında olduğu belirtilen Milletvekili Yazgan, “Hakkında dava, soruşturma açılmayan muhalif gazeteci yok denecek kadar az. İşsiz oranının en yüksek olduğu sektör medya, işsiz olmayanlar da güvencesiz ve siyasi baskı altında çalışmak zorunda bırakılıyor. Gerçekleri yazan, aktaran gazeteler, televizyonlar, internet siteleri bir bir kapatılıyor. İktidarı rahatsız eden tüm içeriklere anında yayın yasakları getiriliyor. Gazetecilik dört bir yandan iktidar tarafından kuşatılmış durumda” diye konuştu.

“MÜCADELE EDEN GAZETECİLER VAR”

Yazgan, “Biz biliyoruz ki; onların söylediklerinin değil, söylemediklerinin; gösterdiklerinin değil, gizlediklerinin haber olduğunu bilen ve bunun için mücadele eden gazeteciler var. İktidarın kuşatmasını tüm risklerine rağmen aşan gazeteciler var. İşkenceyi, talanı, yalanı araştıran ve halka sunan gazeteciler var. İşte hakikatin peşinde olan bu meslektaşlarımızın varlığı bu ülkenin gelecekteki özgürlük ve demokrasimizin umududur” açıklamasını yaptı.

CHP Edirne Milletvekili Ahmet Baran Yazgan, “Bu yüzden 10 Ocak gerçek anlamıyla kutlanacak bir gün olmalıdır. Bu da ancak gazetecilerin özgür, güvenceli ve insanca koşullarda çalışabilmesiyle mümkün olur. Bizler, hakikatin izinden ısrarla yürümeye devam eden tüm basın emekçilerini selamlıyoruz. Çalışan, çalıştırılmayan, rehin tutulan, sürgün edilen tüm gazetecilerin, 10 Ocak’ı bayram gibi kutlayacağı, özgür basın ve demokratik bir ülke için her alanda birlikte mücadeleyi büyütmeliyiz” dedi. Haber Merkezi

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
error: İçerik korunmaktadır !!