“Milyonlarca emekçi kara kara düşünmeye başladı”

Edirne CHP İl Başkanı Samet Kahraman ile Merkez İlçe Başkanı Yücel Balkanlı yaptıkları yazılı açıklama ile belirlenen asgari ücret tutarının kabul edilemez olduğunu belirttiler.

Cumhuriyet Halk Partisi(CHP) Edirne Merkez İlçe Başkanı Yücel Balkanlı, asgari ücretle ilgili açıklama yaptı. İlçe Başkanı Balkanlı yaptığı açıklamada; “Günümüz Türkiye’sinde iktidarın uygulamış olduğu rant ekonomisi nedeniyle 17.002 TL olarak belirlenen asgari ücretin yetersizliği, emekçilerimizin gelecekten umutlarını tamamen yitirmelerine ve yaşadıkları endişeleri kat ve kat daha da arttırmıştır. Ülkemizdeki gelir dağılımındaki dengesizlikler özellikle asgari ücretle geçimini sağlayan milyonlarca emekçiyi kara kara düşündürmeye başlamıştır. 17002 TL olarak belirlenen ve yılda sadece bir defa arttırılacak olan asgari ücret, ailelerimizin temel ihtiyaçlarını karşılamaktan tamamen uzak olduğu gibi, açlık sınırının altında kalmıştır. Temel gıda, konut, eğitim ve sağlık gibi yaşamsal alanlardaki maliyet artışları karşısında belirlenen bu asgari ücret, emekçilerimizin ağır bir yük altında yaşamasına neden olacaktır. Bu ücreti belirleyen asgari ücret tespit komisyonundaki iktidar temsilcilerini ve işverenleri, bu ücretle bir ay aileleriyle birlikte yaşamaya davet ediyorum” dedi.

CHP Edirne İl Başkanı Samet Kahraman ise; “Bilindiği üzere Asgari ücret 17.002 TL olarak belirlenmiştir. Bu ücret beklenenin çok altında kalmış ve emekçileri üzmüştür. İşçi yine enflasyon altında ezilmiş, vatandaşın sırtındaki kriz yükünü hafifletmemiştir. Bu ücret yoksulluk sınırının çok altında açlık sınırının çok az üstünde bir rakamdır. Ülkemizi bu yoksulluğa ve açlık sınırında yaşamaya mahkum eden bu sisteme karşıyız. Bu ücret ortalama bir kirayı bile ucu ucuna karşılarken her gün artan gıda fiyatları sebebiyle vatandaşa bir nefeslenme imkanı bile vermemektedir. Yeni yıl ile birlikte harç ve vergilerde yapılan artışlarla bu zam daha verilmeden fazlasıyla geri alınmıştır. Alım gücü olarak asgari ücretin dünyanın birçok ülkesinden geride olması ve vatandaşın temel yaşam ihtiyaçlarını bile karşılamaya yetmediği ortadadır. Ülkemizin mahkum edildiği bu yoksulluktan kurtuluşu Cumhuriyet Halk Partisi iktidarında uygulanacak ekonomi politikaları olacaktır” açıklamasını yaptı.

İşverenin maliyetlerinin de arttığına dikkat çeken Kahraman; “Çalışanı memnun etmeyen bu ücret işveren kesimde de sorunlar doğurmuştur. Asgari ücretin işverene maliyeti 23.502 TL’dir. Bu rakam da yoğun emek ile faaliyet gösteren birçok işletme için büyük bir yük oluşturacaktır. Oysa her zaman söylediğimiz gibi asgari ücret üzerinden alınan vergiler ve primler işçiye fayda sağlamadığı gibi işverenin yükünü arttırmakta ve istihdam önündeki en büyük engel olarak görülmektedir. Hükümet bütçe açığını işverenler eli ile asgari ücretliye yüklemiştir. Bu da kabul edilebilir bir durum değildir.  Günümüzün ekonomik koşullarında hiçbir fayda sağlamayan ve ülkedeki gelir eşitsizliğini arttıran bu adaletsiz sistemi ortadan kaldırmak için çalışacağız” diye konuştu. Haber Merkezi

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu