Mimarlardan ‘tasarım komisyonları’ önerisi

Her yıl Ekim ayının ilk pazartesi günü kutlanan Dünya Mimarlar Günü’nde bu yıl Mimar Sinan heykeli önünde bir araya gelen mimarlar, meslek büyükleri Mimar Sinan heykeline çelenk sunarak, basın açıklaması yaptılar. Basın açıklamasını yapan TMMOB Mimarlar Odası Edirne Temsilciliği Yönetim Kurulu Başkanı Cenk Ergüden, 2023 ana temasının ‘Dirençli Topluluklar için Mimarlık’ olduğunu belirterek, depremler ve doğal afetlerden sonra birçok binanın yenilenmesi gerektiği vurguladı. Ergüden, yerel yönetimlere ortak aklı temel alan ‘Tasarım Komisyonları’ kurmaları yönünde öneride bulundu.

TMMOB Mimarlar Odası Edirne Temsilciliği tarafından Dünya Mimarlık Günü nedeniyle Selimiye Meydanı’ndaki Mimar Sinan heykeline çelenk sunumu gerçekleştirildi.  En önemli mimarlar arasında yer alan Mimar Sinan, mimarlar gününde meslektaşları tarafından unutulmadı. Çelenk sunumunun ardından basın açıklaması yapan TMMOB Mimarlar Odası Edirne Temsilciliği Yönetim Kurulu Başkanı Cenk Ergüden; “Dünyanın her yerindeki kontrolsüz kentsel yayılma sosyal ve ekonomik dengeyi tehdit ediyor. İklim krizleri, küresel salgın ve birçok ülkedeki siyasi çalkantılar, toplulukları tehdit eden, yoksul ve dezavantajlı grupları büyük ölçüde etkileyen sosyal, ekonomik ve çevresel eşitsizlikleri de ortaya çıkardı. Kentleşmeyi “insanileştirmek”, kültürel mirasa saygı göstermek, doğa ve biyoçeşitlilikle ilişkiyi yeniden kurmak da 2023 Dünya Mimarlık Günü temasının amaçları arasında yer alıyor. Küresel toplulukların, büyük bir aciliyetle harekete geçtiğini ve dünyanın değişen iklimine uyum sağlama çabası içinde olduğunu görmekteyiz. İnsanların en yaygın yaşam alanı olan yapılı çevrelerimiz, dünyanın ekosistemleri ve iklimleriyle sürdürülebilir ve yenileyici bir şekilde etkileşime girmelidir. İnsanları ve toplulukları, özellikle de en savunmasız olanları beslemelidir. Ekosistemin çöküşü küresel düzeyde art arda devam ederken tepkimizin ne olacağı konusuna kimin, neden, nasıl ve hangi ölçekte uyum sağlayabileceği sorularına da güçlü cevaplar vermek durumundayız. Kaynaklar giderek azalıyor ve mimarların bu konuyu ele alması gerekiyor” diye konuştu.

Mimarlardan ‘tasarim komisyonlari onerisi | Edirne Ahval Gazetesi
Mimarlardan ‘tasarım komisyonları’ önerisi | Edirne Ahval Gazetesi

“SADECE GÖSTERİŞLİ YA DA SAĞLAM YAPILAR YAPMAK YETERLİ DEĞİLDİR”

Yaşanan pandemi ve deprem süreçlerine de değinen Ergüden; “Mimarlar odasının pandemi ve depremler sırasında ülke genelinde aktif olduğunu ve yerinde yapılan incelemelere dayalı ciddi tespit ve değerlendirme raporları yayınladığını hatırlatmak isterim. Günümüz koşullarında yaşadığımız depremler gibi olacağını bildiğimiz halde büyük kayıplara neden olan trajik olayları yaşamamıza rağmen günümüz yüksek bilgi ve teknolojilerinin yaygın uygulamaya geçirilememesi yapı üretimindeki organizasyon ve denetim sorunlarının devam etmesi, meslek odalarının kanun ve yönetmeliklerin hazırlık süreçleri dışında bırakılması, kanuni düzenlemelerin ihtiyaçları karşılama açısından yetersizliği, mimarlık ve mühendislik meslek alanlarındaki uzmanlıktan gerektiği şekilde yararlanılamaması gibi konular maalesef halen çözüme kavuşturulamamıştır. Sadece gösterişli ya da sağlam yapılar yapmak yeterli değildir. Bütüncül baktığımızda; işlevsellik, estetik ve dayanıklılık bir arada olmalıdır. Son dönemde birçok ülkede, deprem anında can güvenliğini artıracak, hatta yıkım anında bina içinde güvenli bölümlerin oluşmasına ilişkin senaryolar üzerinde duruluyor. Örneğin, binadaki duvarların olası bir yıkım anında nereye doğru ya da nasıl yıkılabileceği bile, bir planlama konusudur. Tüm bunlar, mimari yönden değişimi de beraberinde getirebilir. Son dönemde yaşadığımız depremler ve doğal afetlerden sonra birçok binanın yenilenmesi gerektiği bir kez daha görüldü. Yerel yönetimler, ortak aklı temel alan ‘Tasarım Komisyonları’ kurabilir. Birçok kurum gibi üniversiteler de bu sürece katılabilir” açıklamasını yaptı. Damla GÖÇ AKYÜZ

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu