Mitolojik karakterlere fotoğraflı tasvir

Edirne Fotoğraf Sanatı Derneği (EFOD) Yunan Mitolojisi Efsaneleri Fotoğraf Sergisi, Trakya Üniversitesi Balkan Kongre Merkezi’nde açıldı. Yunan mitolojisinde yer alan karakterlerin ve olayların fotoğrafla tasvir edildiği sergi sanatseverlerden büyük beğeni topladı. 30 fotoğrafın yer aldığı sergi, 2 Ekim’e kadar ziyaret edilebilecek.

Yunan mitolojisi karakterlerinin tasvir edildiği EFOD Yunan Mitolojisi Efsaneleri Fotoğraf Sergisi, Trakya Üniversitesi Balkan Kongre Merkezi’nde ziyarete açıldı. Atölye Genel Koordinatörü Serdar ve EFOD Başkanı İyiiz, Atölye Sorumlusu Alparslan Bolu ve beraberindeki atölye arkadaşları olan Arzu Keskin, Aylin Gürbüz, Fatma Uşar, Mehmet Aktaş, Minnet Can Sofuoğlu, Mutlu Anas, Nurcan Pektaş, Seda Aydın Karacauva ve Sinem Çakıroğlu’nun, yaklaşık 1 yıllık çalışmalarının ardından ortaya çıkan 30 eser, sanatseverlerin beğenisine sunuldu.

Fotoğraf sergisi için Balkan Kongre Merkezi’nde açılış töreni gerçekleştirildi. Açılış törenine, CHP Edirne Milletvekili Ediz Ün, Yunanistan’ın Edirne Konsolosu Aristidis Radiopoulos, Trakya Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Ahmet Hamdi Zafer ve Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan’ın eşi Esra Gürkan katılım gösterdi.

Açılışta konuşan EFOD Başkanı ve serginin Genel Koordinatörü Serdar İyiiz, Yunan mitolojisinin zor bir tema oluğunu belirterek; “Yunan mitolojisi atölyesi, çok zor bir konu seçilmiş atölye. Çünkü bunun dünyada yapılmış çık az örneği var. EFOD olarak Alparslan Bolu ve arkadaşları bunu üstlendiler ve gerçekten çok model gerekiyordu, farklı yerler ve ekipman gerekiyordu. Bunların hepsini bir şekilde, imkanlar dahilinde yaptık. Yunan mitolojisi ve tanrılarını anlatmamıza gerek yok, çünkü dünya tarihine mal olmuş efsaneler ve mitoloji” dedi. İyiiz, sergiye katılım sağlayan Yunanistan Edirne Konsolosu Aristidis Radiopoulos’a Yunanca seslenerek, sergiyi Yunanistan’da da açma konusunda yardım istedi. Radiopoulos da yardımcı olacağını ifade etti.

Mitolojik karakterlere fotografli tasvir 2 | Edirne Ahval Gazetesi
Mitolojik karakterlere fotoğraflı tasvir | Edirne Ahval Gazetesi

Serginin Atölye Sorumlusu Alparslan Bolu, projenin üzerinde 1 yıldır çalıştıklarını belirtirken, sinema filmlerinde, edebi metinlerde ve tablolarda görmeye alışılan karakterleri fotoğrafla anlattıklarını dile getirdi. Bolu; “1 yıldır üzerinde çalıştığımız zor ve meşakkatli bir projenin sonlandırarak, bugün huzurunuzda olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Binlerce yıldır dilden dile, nesilden nesile anlatılmış hikayeleri, efsaneleri, daha önce bir sinema filminde, bir edebi metinde ya da bir rönesans tablosunda görmeye alışık olduğunuz karakterleri, bu defa size fotoğrafla anlatmaya çalıştık. Bugün modern batı dünyasının temellerini oluşturan Yunan mitolojisi, içindeki olayları, kişileri ve onları kaleme alanların duygularını, inançlarını, düşünce yapılarını sizlere aktarmaktadır” şeklinde konuştu.

Mitolojik karakterlere fotografli tasvir 3 | Edirne Ahval Gazetesi
Mitolojik karakterlere fotoğraflı tasvir | Edirne Ahval Gazetesi

“O MİSTİK DÜNYAYI ŞEKİLLENDİRİP, BİZE AKTARANLARIN HİSLERİNİ, SÖYLEDİKLERİNİ VE ÇİZDİKLERİNİ ANLAMAYA ÇALIŞTIK”

Mitolojik karakterleri inceleyerek, üstüne düşündüklerinin altını çizen Bolu, birçok bölgede mitolojik karakterlerin izlerini sürdüklerini kaydetti. Bolu; “Onların dünyasında gerçekleşen doğal ve beşeri olaylara ne tür cevaplar bulduklarına, nasıl çözümler ürettiklerini inceledik ve bu konuda bol bol düşündük. Bu çekimler sırasında 35 farklı model arkadaşımızdan destek aldık. Edirne, Kırklareli, Vize, Çanakkale, Kuşadası, Bozcaada ve İzmir’de mitolojik karakterlerin izini sürdük. Bol bol keyif aldık, çekimler yaptık. Bundan binlerce yıl önce o mistik dünyayı şekillendirip, bize aktaranların hislerini, söylediklerini ve çizdiklerini anlamaya çalıştık. Çünkü bugün oturduğumuz lüks evlerin, kullandığımız son sistem arabaların, kısacık hayatımızdaki çabalarımızın, uğraşılarımızın ve hırslarımızın bundan binlerce yıl sonra mitolojik hikayelerin bir parçası olacağını asla unutmadık” diye konuştu.

Açılış konuşmasının ardından Öykü Sanat Merkezi tarafından hazırlanan “Helen Dansı Bale Gösteri” katılımcılara sunuldu ve alkış topladı. Diğer yandan atölyenin kamera arkası görüntülerinden oluşan belgesel de salondaki katılımcılara eğlenceli anlar yaşattı.

Ardından sergi açılışı gerçekleştirildi ve sergilenen fotoğraflar katılımcılar tarafından büyük beğeni topladı. Katılımcılar, fotoğrafların altında yazan bilgilendirme yazısı ile de fotoğrafta tasvir edilen mitolojik karakterler hakkında da bilgilendirildiler. 30 Fotoğrafın yer aldığı etkinlik, 2 Ekim tarihine kadar, Balkan Kongre Merkezi’nde gezilebilecek. Adem Batuhan SEVER

Mitolojik karakterlere fotografli tasvir 4 | Edirne Ahval Gazetesi
Mitolojik karakterlere fotoğraflı tasvir | Edirne Ahval Gazetesi

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
error: İçerik korunmaktadır !!