Mora katliamı unutulmadı

Yunanistan’ın Mora yarımadasının Tripoliçe kentinde 23 Eylül 1821 tarihinde, 40 bin Türkün katledilişinin yıl dönümü sebebiyle anma töreni düzenleyen Edirne Balkan Türkleri Federasyonu üyeleri, Şükrüpaşa Mahallesi’nde bulunan Yunanistan Konsolosluğu’na siyah çelenk bıraktılar.

Edirne Balkan Türkleri Federasyonu üyeleri, Şükrüpaşa Mahallesi’nde bulunan Yunanistan Konsolosluğu’na gelerek, yaklaşık 200 yıl önce, Yunanistan’da zulüm gören ve Mora yarımadasının Tripoliçe kentinde katledilen 40 bin Türk için konsolosluğa siyah çelenk bırakarak, basın açıklaması yaptılar. Üyeler adına açıklamayı yapan Edirne Balkan Türkleri Federasyonu Başkan Vekili Macit Mutlu, 1821 yılından önce Mora yarımadasında 80 binden fazla Türkün bulunduğunu ve 1829’a kadar adada hiç Türk kalmadığını ifade etti. Mutlu; “1821 öncesi şu anki Yunanistan toprakları içinde bulunan Mora Yarımadasında 80.000’den fazla Türk bulunmaktaydı. Ancak Osmanlı Devleti’ne karşı bağımsızlık amacıyla 1814 yılında kurdukları Philiki Eterya örgütü çok büyük katliamlar yaparak 1829’a kadar Mora da hiç Türk bırakmamıştır. Philiki Eterya örgütü ilk önce Mayıs 1821 de Atina şehrinde 2000 Türk’ü katletmiş, daha sonra 19 Ağustos 1821 de Nevarin şehrinde 3000 Türkü katletmiş. ‘Türklere ölüm’ sloganlarıyla 23 Eylül 1821 Mora yarımadası Tripoliçe şehrinde savunmasız çocuk kadın hamile yaşlı demeden, aralarında Yahudilerin de bulunduğu 40.000 Türkü hunharca acımasızca önce işkenceyle katletmişlerdir. Tüm olup bitenler vahşete sessiz kalan ‘medeni modern’ Avrupa’nın gözü önünde bu soykırımı gerçekleştirmişlerdir. Bu katliamlar canlı bir Türk kalmayınca dek devam etmiştir” şeklinde konuştu.

Hangi etnik gruba karşı yapılırsa yapılsın tüm katliamların karşısında olduklarının altını çizen Mutlu; “Balkan Türkleri Federasyonu olarak Batı Trakya Türk Azınlığın kendi haklarını savunduğu her faaliyetin destekçisi olduğumuzu burada ilan ediyoruz. Geçmişte Yunan eşkıyalarının, günümüzde Yunanistan yöneticilerinin yapmış olduğu bu katliamları lanetliyoruz. Hangi etnik gruba ve inanca dahil olursa olsun zorbalıkla karşılaşmasını istemiyor, karşılaşanların da yanında olduğumuzu beyan ediyoruz. Balkanlarda yapılan tüm katliamlarda canını vermiş atalarımızı saygıyla anıyoruz” dedi. Adem Batuhan SEVER

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu