Motor donma riskine karşı antifiriz şart

Havaların soğuması ile birlikte yolda oluşabilecek risklere karşı, mutlaka araç bakımlarının eksiksiz yapılması gerektiğine dikkat çeken araç servis bayisi işletmecisi Aydın Üşenti, araçlarda mutlaka antifiriz sıvısı bulundurulması gerektiğini ve kış lastiklerinin takılması gerektiğini vurguladı. Modern araçların çoğunun elektronik aksamlı olması sebebiyle yolda müdahale şansı olmadığını söyleyen Üşenti, araçların triger ve yağ bakımlarının aksatılmaması gerektiğini ifade etti.

Edirne’de bir araç servis bayisi işleten Aydın Üşenti, gazetecilere açıklamalarda bulunarak havaların soğuması ile birlikte yolda kalma riskine karşı, araçlarına bakım yaptırmaları yönünde araç sürücülerini uyardı.

‘ARAÇLARDA MUTLAKA ANTİFİRİZ BULUNDURULMASI VE KIŞ LASTİĞİ TAKILMASI GEREKİYOR’

Motorun donma riskine karşılık, araçta mutlaka antifiriz sıvısı bulundurulması gerektiğinin altını çizen Üşenti, kaygan zeminlerde oluşabilecek risklere karşı araçlara mutlaka kış lastiği takılması gerektiğine vurgu yaptı. Üşenti; “Kış için önemli olan, bakımlarımızı zamanında yaptırmamız. Antifirize dikkat etmemiz gerekiyor. Aracın içerisinde mutlaka antifiriz bulunması gerekiyor, çünkü soğuk havalarda derece eksiye düştüğü zaman motorlarda donma yapıyor. Bu da motora zarar veriyor. Lastiklerimize dikkat etmemiz gerekiyor. Kış lastiklerini mutlaka kullanmamız gerekiyor” dedi.

WhatsApp Image 2023 11 22 at 15.43.34 | Edirne Ahval Gazetesi
Motor donma riskine karşı antifiriz şart | Edirne Ahval Gazetesi

‘ELEKTRONİK AKSAMLI ARAÇLARDA YOLDA MÜDAHALE ŞANSI YOK’

Trafikte olan modern araçların çoğunun elektronik aksamlı olduğu için şoför tarafından müdahale edilemediğinin altını çizen Üşenti; “Şu anda, araçların çoğu elektronik aksamlı olduğu için, kendilerinin yolda müdahale etme şansları yok. En yakın servise gidip, araçlarını tamir ettirebilirler. Ama mutlaka araçlarının triger bakımlarını, yağ bakımlarını aksatmamaları gerekiyor” şeklinde konuştu. Adem Batuhan SEVER

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu