“Müfredat, üretim ve katma değer sağlamalıdır”

Saadet Partisi Edirne Şubesi bugün düzenledikleri basın toplantısında eğitim-öğretim yılının hayırlı olmasını temennilerini ileterek, Türkiye’deki eğitim modelini eleştirdi. Basın toplantısında konuşma yapan Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mustafa İriş; “Yönetme sorumluluğu taşıyanlara sesleniyoruz; Artık lütfen kabul edin. Mevcut eğitim düzeni sınıfta kalmıştır, iflas etmiştir. Artık kendi özümüze, kendi değerlerimize dönmenin zamanı geldi, geçiyor” dedi.

“ELBİRLİĞİ İLE BUNLARIN DA AŞILACAĞINA İNANIYORUZ”

Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mustafa İriş, bugün Edirne il binasında düzenlenen toplantıda Türkiye’deki eğitim sistemine yönelik açıklamalar yaptı. Konuşmasının başında, yeni eğitim-öğretim yılının hem öğrencilere hem de velilere hayırlı olmasını temenni eden İriş; “Öğrenciler kadar heyecan taşıyan bütün velilerimize de hayırlı olmasını diliyoruz. Dünyada ve ülkemizde; hayatımızın tamamında olduğu gibi eğitim camiasında da zor bir dönem geçirildi. İki yıla yakın zamandan beri okullarımız büyük ölçüde kapalı kaldı. Herkes gibi öğrencilerimizde hayatlarında kısıtlamalara maruz kaldılar. Şimdi inşallah yüz yüze eğitim başlayacak. Başlangıç aşamasında bazı intibak sorunları yaşanabilir. Ancak elbirliği ile bunların da aşılacağına inanıyoruz” diye konuştu.

Eğitimde aile, sosyal çevre, medya ve okul olmak üzere 4 temel konunun ele alınması gerektiğini dile getiren İriş; “Eğitimi konuşurken, dört önemli unsuru ele almak gerekir. Aile, sosyal çevre (arkadaş, akraba, mahalle, iş vs ortamları), medya, okul. Evet, bu konu hepimizi ilgilendiriyor. Çünkü aynı ülkenin çocukları, aynı geminin yolcularıyız. Bu konu tüm velileri, dernek, vakıf tüm kuruluşları, iş dünyasını, hepimizi ilgilendiriyor. Ama geminin dümeninde kimler varsa, birinci sorumlu onlardır” açıklamasını yaptı.

“MEVCUT EĞİTİM DÜZENİ SINIFTA KALMIŞTIR”

Mevcut eğitim düzeninin sınıfta kaldığını söyleyen İriş; “Derdimiz topyekûn milletçe ayağa kalkma davasıdır. Bu davada da eğitim en önemli konudur. Yönetme sorumluluğu taşıyanlara sesleniyoruz; Artık lütfen kabul edin. Mevcut eğitim düzeni sınıfta kalmıştır, iflas etmiştir. Artık kendi özümüze, kendi değerlerimize dönmenin zamanı geldi, geçiyor. İyi insan yetiştirmek mecburiyetindeyiz. Müfredat, üretim ve katma değer sağlamalıdır. Binayı değil, insanı öncelemelidir. Haksız rekabeti değil, fazileti öncelemelidir. Sömürüyü değil, paylaşmayı öncelemelidir. Menfaati değil, fedakârlığı esas almalıdır. Çevresini ve dünyayı tanıyan örnek nesiller yetiştirmek eğitimin ana gayelerinden olmalıdır” diyerek eğitim sisteminin nasıl olması gerektiğini dile getirdi.

AK Parti hükümetinin 19 yıllık süreç içerisinde 9 kez Milli Eğitim Bakanı değiştirdiğini de vurgulayan Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mustafa İriş, “20 yıldan beri hep eksikler tespit ediliyor. Peki, böyle mi devam edeceğiz? Artık düşünceleri de uygulamaya koymak gerekir. Seçilenler milletin derdini çözmekle mükelleftir. İnandığımız doğruları bedeli ağır da olsa yapmak için gayret etmeliyiz” dedi. Damla GÖÇ

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu