Muharrem Ayı orucu başlıyor

İçişleri Bakanlığı’ndan genelge

İçişleri Bakanlığı bu yıl 30 Temmuz tarihinde başlayacak ve 12 gün sürecek olan Muharrem Ayı orucunun Hacı Bektaşi Veli’nin anma törenleriyle aynı tarihlere denk geldiği için 81 il valiliğine genelge gönderdi. Genelgeye istinaden cemevi, vakıf veya derneklerle irtibat kurularak Muharrem ayındaki Muharrem orucu açma lokmalarına ortak olunmasına ve yas-ı matem katılımına yönelik davetlere imkânlar ölçüsünde katılım sağlanacak ve cemevi, vakıf veya derneklerdeki vatandaşlar ve kanaat önderleri ziyaret edilecek.

Kerbela’da şehit edilen İmam Hüseyin ve diğer 11 imam için tutulan matem ve 12 günlük oruç ayı olan Muharrem Ayı 30 Temmuz tarihinde ilk oruçla başlayacak. Özellikle Alevi inancına mensup vatandaşların önem verdiği Muharrem Ayı’nın bu yıl Hacı Bektaşi Veli’nin anma törenlerine denk gelmesine istinaden İçişleri Bakanlığı 81 il valiliğine genelge gönderdi. Genelgede, Hacı Bektaş Veli’yi Anma programlarına katılmak isteyen vatandaşlara destek olunması istenirken, Muharrem ayında Yas-ı Mateme ortak olma ve oruç açma lokmalarına vali ve kaymakamların da katılımıyla cemevi yöneticileri, vakıf veya derneklerdeki vatandaşlar ve kanaat önderleriyle birlikte olunması istendi.

Hicri yılın ilk ayı olan Muharrem ayı; paylaşmanın, şükretmenin, bereketin adı olan aşure gününün yanında Ehl-i Beyt muhabbeti olan tüm Müslümanlar açısından birçok ortak duyguyu barındırdığı belirtilen genelgede, “Sevgili Peygamberimizin torunu Hz. Hüseyin Efendimizle birlikte çoğu Ehl-i Beyt’ten yetmiş iki Müslümanın hakikat, hürriyet, izzet ve mukaddesat uğruna şehit olduğu Kerbela, tüm İslam âleminde olduğu gibi milletimizin de derin ve ortak acısıdır” denildi.

Ayrıca genelgede, “Cemevi, vakıf veya derneklerle irtibat kurularak Muharrem ayındaki Muharrem orucu açma lokmalarına ortak olunmasına ve yas-ı matem katılımına yönelik davetlere imkânlar ölçüsünde katılım sağlanacak ve Cemevi, vakıf veya derneklerdeki vatandaşlar ve kanaat önderleri ziyaret edilecek. Muharrem ayının ilk günlerinde Vali ve Kaymakamların ev sahipliğinde Cemevi yöneticileri, vakıf veya derneklerdeki vatandaşlar ve kanaat önderleri ile oruç açılacak. Muharrem ayı içerisindeki şükür ve paylaşmanın ifadesi olan Aşure Etkinliklerinin de en geniş katılımla gerçekleştirilmesi sağlanacak” ifadelerine yer verildi.  Haber Merkezi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu