‘Mülk sahipleri kira fiyatlarını geri çekmeli’

Edirne’de kiralık daire taleplerinin durma noktasına geldiğini ifade eden Trakya Umum ve Emlak Müşavirleri Derneği Edirne Şube Başkanı Aytaç Feda, mülk sahiplerine yüksek kiraları geri çekmeleri yönünde çağrıda bulundu. Kira fiyatlarının olması gerekenden yüzde 30 fazla olduğuna dikkat çeken Feda, Edirne’de 200’ün üstünde boş kiralık daire bulunduğunun altını çizdi.

Trakya Umum ve Emlak Müşavirleri Derneği Edirne Şube Başkanı Aytaç Feda, basın mensuplarına açıklamalarda bulunarak kentteki kiralık daire piyasasının oldukça yavaşladığını söyledi. 1 ay önce oluşan taleplerin yanına, şu an yaklaşılamadığını kaydeden Feda, mülk sahiplerine kira fiyatlarında geri adım atarak, rakamları geriye çekmeleri yönünde çağrıda bulundu. Feda; “Kiralık dairelerde arz ve talep durdu. Bundan 1 ay önce günde 20 telefon alırken, şu an 1-2 telefon ancak geliyor. Bu da demek oluyor ki şu an kiralık dairelere talep yok. İnsanlarımız bir kira fiyatı belirlemişler, bu fiyattan geri adım atmıyorlar. Buradan mal sahiplerine görüşümü söyleyeyim; Kira konusunda biraz geri adım atsınlar, rakamları biraz geri çeksinler” diye konuştu.

‘KİRA FİYATLARI OLMASI GEREKENDEN YÜZDE 30 FAZLA”

Feda, Edirne’deki kira fiyatlarında yüzde 30’luk balon rakamlar olduğunu ifade ederek; “Bugün 3+1 dairelerde 18-20-22 bin lira gibi rakamlar var. Asgari ücretin neredeyse iki katı. Memurların bile karı-koca çalışmaları lazım ki ödeyebilsinler. 1+1 dairelerin, şu anda 6-8 bin lira seviyesinde olması lazım, 2+1 daireler 8-10 bin lira daire çok iyi bir konumdaysa 12 bin lira olması lazım, 3+1 dairelerin da 12-15 bin liradan verilmesi uygundur. Şu anda söylediğim rakamların yüzde 30 fazlası var piyasada. Yüzde 30, arz-talepten ötürü balon rakamlar var. Bu daireler, 1 ay sonra kış geldiğinde en az 6 ay, ellerinde boş olarak kalacak. Boş daire, nefes almayan daire yıpranır. Bir de aidatları var, mal sahipleri bu aidatları ödemek zorunda kalır” şeklinde konuştu.

Edirne’de 200’ün üstünde kiralık daire bulunduğuna dikkat çeken Feda; “Şu anda Edirne’de her emlakçının elinde en az 3-5 boş kiralık daire var. Piyasaya bakıldığında şu anda nereden baksanız Edirne’de 200’ün üzerinde kiralık daire var. Fiyatlar yüksek olduğu için tutulmuyor. Bir aile 3+1 ev tutacaksa tutmuyor, 2+1 evde idare etmeye çalışıyor. 2+1 ev tutması gereken karı-koca, 1+1 ev tutmaya başladı. İnsanlar yaşam tarzı koşullarını küçültüyorlar. Öğrenciler tamamen yurtlarla yöneldi. Ailelerin alım gücü de düştü. Eskiden 1 öğrenci, 1+1 dairelerde kalabiliyorken, şimdi 1+1 dairede 3 öğrenci kalmaya başladı. 2+1’de 2 öğrenci kalırken, 4 öğrenci kalmaya başladı” dedi. Adem Batuhan SEVER

Screenshot 2 9 | Edirne Ahval Gazetesi
‘Mülk sahipleri kira fiyatlarını geri çekmeli’ | Edirne Ahval Gazetesi

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
error: İçerik korunmaktadır !!