Mumlar ‘Barış’ için yandı

İsrail ile Filistin arasında devam eden savaşta binlerce çocuğun öldürüldüğüne dikkat çeken Edirne Çocuk Hakları Derneği, her yıl 20 Kasım’da kutlanan Dünya Çocuk Hakları Günü’nü, bu yıl kutlamayacaklarını belirtti. Dernek üyeleri tarafından Edirne Özgür Çocuklar Parkı’na, savaşta hayatını kaybeden ve yaralanan çocuklar için mumlarla kuma “Barış” yazıldı. Akşam saatlerinde düzenlenen etkinlikte, çocuk parkını yakılan mumlar aydınlattı.

Edirne Çocuk Hakları Derneği, her yıl 20 Kasım’da kutlanan Dünya Çocuk Hakları Günü’nde kutlama yapmadı. Geçtiğimiz yıllarda dernek tarafından çeşitli etkinliklerle kutlanan Dünya Çocuk Hakları Günü’nde, İsrail ile Filistin arasında devam eden savaşında yaşamını yitiren 5 bin çocuk, dernek üyeleri tarafından anıldı. Ayrıca dernek üyeleri tarafından Edirne Özgür Çocuklar Parkı’na öldürülen ve yaralanan çocukların anısına yakılan mumlarla “Barış” yazıldı.

“ASIL ACINASI DURUMDA OLANLAR BİZ YETİŞKİNLERİZ”

Açıklamalarda bulunan Edirne Çocuk Hakları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Nur Yılmaz Ercin, çocuklar öldürülürken Çocuk Hakları Günü’nü kutlamanın zor olduğunu belirterek; “Ne kadar zor. Çocuk Hakları Günü’nü kutlamak bu kez ne kadar zor. Çocukların, eğitim, nitelikli sağlık ya da oyun oynama haklarından, özgürce ve doyasıya yararlanma hakları var, bunu sağlamak en önemli önceliğimiz diyecek yerde, çocuklar öldürülmesin demek zorunda kalmak çok zor. Ama daha fenası, son derece utanılacak, son derece acınası bir durumda olmak çok ağır, çok zor. Aslında acınası durumda olanlar, hiç şüphemiz yok ki, yetişkinler. Bizleriz, hepimiziz” ifadelerini kullandı.

“SAVAŞLARI BAŞLATANLAR ÇOCUKLAR DEĞİL”

Çocukların savaşların ve yaşanan toplumsal olayların sorumlusu olmadığının altını çizen Ercin; “Savaşları başlatanlar çocuklar değil, silahlarla, bombalarla ayrım gözetmeksizin sivilleri öldürenler çocuklar değil. Doğal afetlere karşı önlem almayanlar, depremde yıkılacak binalara onay verenler, o binaları kağıttan yapanlar çocuklar değil. Ağaçları kesip, ormanları yakan, yerine beton mezarlar inşa edenler çocuklar değil. Coğrafyaları kader olmaktan çıkarmayı farklı yorumlayıp, iklim değişikliğini, küresel ısınmayı hızlandıranlar çocuklar değil. Denizlerdeki, gökyüzündeki canlıların en ileri teknolojiyle soyunu tüketenler çocuklar değil. Para kazanma hırsıyla, en zararlı işlenmiş gıdaları en albenili ambalajlarla miniklerin beğenisine sunanlar çocuklar değil. Oyuncak bebekleri, rengarenk minyatür ev gereçlerini, tabancaları oyuncak mağazaları için üretenler çocuklar değil. Evde, okulda, sokakta, oto sanayide, tarlada, küçücük bedenlere her türlü şiddeti, tacizi, tecavüzü kendine hak görenler çocuklar değil” dedi.

WhatsApp Image 2023 11 21 at 10.55.01 1 | Edirne Ahval Gazetesi
Mumlar ‘Barış’ için yandı | Edirne Ahval Gazetesi

“İLERİ TEKNOLOJİYLE DONATILMIŞ UÇAKLAR ÇOCUKLARI NE KADAR HASSASİYETLE BOMBALIYORLAR”

Yetişkinlerin, çocuklara karşı utanılacak bir durumda olduğuna vurgu yapan Ercin; “Tüm bunları yapanlar da üstelik akli dengesi yerinde olmayanlar değil. Toplumsal bilinci ve kamusal vicdanı olmayan yetişkinler, sokaktaki herkes olan bizleriz. Bu nedenle, çocuklara karşı utanılacak bir durumdayız. Öldürmediğimizde, şiddet uygulamadığımızda bile, görmezden geldiğimiz, yok saydığımız, sessiz kaldığımız sürece her suça ortak olduğumuz su götürmez bir gerçek. İleri teknolojiyle donatılmış uçaklar çocukları ne kadar hassasiyetle bombalıyorlar, öyle değil mi? Menzili her geçen gün daha da uzatılan füzeler, nasıl da ahenkle, yumuşacık vuruyor çocukların barınaklarını. Nasıl kutlayacağız şimdi Çocuk Hakları Günü’nü? Nasıl bir gelecek vadedeceğiz? Hangi umudu yeşerteceğiz?” şeklinde konuştu.

“DÜNYA ÇOCUK HAKLARI GÜNÜ’NÜ, GAZZE’DE ÖLDÜRÜLEN YAKLAŞIK 5 BİN ÇOCUĞUN YASINI TUTMAK ADINA KUTLAMIYORUZ”

Dernek olarak, yaşanan savaşta hayatını kaybeden çocukların yasını tutmak için Dünya Çocuk Hakları Günü’nü kutlamadıklarını ifade eden Dernek Başkanı Ercin, herkesi savaşta zarar gören ve hayatını kaybeden çocuklar için mum yakmaya davet etti. Ercin; “Hepimizin çok sevdiği bir Kızılderili Atasözü var: ‘Biz Yeryüzünü atalarımızdan miras almadık, çocuklarımızdan ödünç aldık.’ Zalimlerin yarattığı her türlü vahşette, çocuklar, yaşıtlarının yasını tutmayı öğrendi yeryüzünde. Yetişkinler için bundan daha büyük bir utanç olabilir mi? Edirne Çocuk Hakları Derneği olarak, öncelikle, çocukların ellerinden alınan yaşam haklarına kavuşabilmeleri için müdahil olabilecek yeryüzünün tüm sorumlularını ve yetkililerini ortak akıl ve toplumsal vicdanla hareket etmeye çağırıyoruz. Zira, ödünç aldığımız Yeryüzünü, zamanı geldiğinde teslim edeceğimiz sahiplerinden birini dahi bulamayacağız. Ve bu yıl Dernek olarak, 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü’nü, Gazze’de öldürülen yaklaşık 5 bin çocuğun yasını tutmak adına kutlamıyoruz. Bu yıl sadece anıyoruz. Çocuklar için sözde laflarla bugünü geçirmek istemiyoruz. Dünyanın gözü önünde, bile isteye gerçekleşen ölümler durduğunda belki yine çocuk haklarından söz edebileceğiz. Ama bu yıl, öldürülen veya yaralanan her bir çocuk için tüm karanlıklara karşı, şiddete ve tüm savaşlara karşı herkesi birer mum yakmaya davet ediyoruz. Kötülüğe ve ölüme inat, yaşasın çocuklar, yaşasın barış, yaşasın hayat” diye konuştu. Adem Batuhan SEVER

WhatsApp Image 2023 11 21 at 10.55.01 | Edirne Ahval Gazetesi
Mumlar ‘Barış’ için yandı | Edirne Ahval Gazetesi
WhatsApp Image 2023 11 21 at 10.55.01 2 | Edirne Ahval Gazetesi
Mumlar ‘Barış’ için yandı | Edirne Ahval Gazetesi
WhatsApp Image 2023 11 21 at 10.55.01 3 | Edirne Ahval Gazetesi
Mumlar ‘Barış’ için yandı | Edirne Ahval Gazetesi
WhatsApp Image 2023 11 21 at 10.54.57 1 | Edirne Ahval Gazetesi
Mumlar ‘Barış’ için yandı | Edirne Ahval Gazetesi

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
error: İçerik korunmaktadır !!