Neden olmasın?

Hemen hemen her sabah yürüyüş yaptığım bir istikamet var. Bu istikametin sonunda, geldiğim yolu tekrar yürümeden evvel kısa bir mola verdiğim bir de park bulunuyor. Yaklaşık altı ay önce ilk kez gittiğim bu parkın tabelasında yazan ismi, merak etmiş telefonum yanımda olmadığı için de aklıma yazmıştım. Dönüş yolu boyunca o tabelanın altında neden bir bilginin yer almadığını düşünüp durmuştum. O gün internet aramalarında kayda değer bir sonuca ulaşamayınca gazetedeki arkadaşımdan yardım istemiştim. Edirne Belediyesi tarafından yeniden düzenlenen Kıymet Teyze Parkı ile aynı tarihlerde açılışı yapılan bu park, görevi başında vefat eden Koca Sinan Mahallesi muhtarı Tahsin Başkan’nın adını taşıyordu.

Basketbol ve futbol sahası, oyun parkı, dinlenmek için bankları bulunan ağaçlık bu yeşil alanda;  ilk ve orta derecedeki okul öğrencilerine, basketbol oynayan gençlere, ellerindeki örgüleriyle teyzelere, köpeğini gezdiren çiftlere, yürümeye yeni başlayan çocuklarının peşlerinden koşan genç anne ve babalara, spor yapan ihtiyar delikanlılara rastlamak mümkün.

Günün farklı saatlerinde bulunduğum bu parkın sabahın erken saatlerinde düzenli olarak Edirne Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü’nde görev yapan personel tarafından temizlenirken aynı günün öğlen saatlerinde ellerinde yiyecekleriyle parka koşan öğrenciler tarafından nasıl kirletildiğine şahit oldum. Yanımdan geçerken “Namaz kılınan evde köpek beslenmez” dedikten sonra elindeki sandviç kağıdını yere atan okul formalı çocuğun ardından sormadan duramadım; yaşadığı dünyayı korumayan öbür dünyada cenneti nasıl bekler?

Bankların önündeki beton zemine çitlediği çekirdek kabuklarını saçanlar, içtiği soda ve gazoz şişelerini kırıp atanlar, sigara izmaritlerini ayaklarıyla ezip bırakanlar, çöp konteynırlarının yanına bıraktıkları yemek artıklarıyla sokak hayvanlarını besledikleri düşüncesiyle vicdanlarını rahatlatanlar, öğle yemeğinin ambajlarını dertop edip şut çekenler, köpeklerinin dışkılarını toplamayanlar daha neler neler, saymakla bitmez. Bağlarıyla meşhur bir şehrin parklarını temiz tutmakta sınıfta kalması ne acı.

Tahsin Başkan’ı tanıtıcı bir bilgi tabelasından evvel parkın belirli köşelerine uyarı tabelaları mı yerleştirilse? “Bu yazıyı okuyabilenler çöpleri yere atmaz” veyahut “Edirneliler doğayı korur”, ” Hani temizlik imandan gelirdi hemşerim? “parkların temiz tutulması konusunda bir adım atılacak olursa sloganlar çoğaltılabilir. Bazı şehirleri, diğerlerinden daha temiz daha güzel yapan, o şehrin insanlarıdır.

Akşam saatlerinde köpekleriyle bu parka gelen birçok kişi ile tanışırken iş ve okul yoğunluklarından köpeklerini nöbetleşerek gezdiren aile üyeleri yerine patili dostların isimleri aklımda yer etti. Forvet futbolcu edasıyla Homer, asaletli oturuşuyla Ares, mesafeli duruşuna hava katan Zorro, hanım hanımcık Tina, ortalığı ayağa kaldıran Süslü ve Kahve, vejetaryen beslenmeyi seven Arthur, rengarenk giysileriyle Daisy, en yaşlıları Paşa, dur durak bilmez hareketliliği ile yeni yeni arkadaş edinen Tarçın, bizim mahallenin delikanlısı Duman, komşu kızı Masha; bu evlatların hepsi kendileri için düzenlenmiş bir parkları olmadığı için farklı mahallelerden gelerek Tahsin Başkan Parkı’nın müdavimleri oldular.

Geçen yıl 4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günü, bildiğim kadarıyla Trakya’nın tek, Keşan ilçesinin ilk Pet Parkı hizmete açılmıştı. Yakın zamanda Belediye Başkanımız Recep Bey’de Fox adını verdiği bir canı sahiplenmişti. Hani diyorum Edirne’de de bir pet park açılsa hayvanseverler, korkulu gözlerle yanlarından geçenlerden sakınmadan, sahiplendikleri evlatlarıyla rahatça yürüyüşlerini yapıp oyunlarını oynasalar, daha çok arkadaşlık kursalar?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
error: İçerik korunmaktadır !!