Ninni

İnsana dair bilgiler, duygular öylesine sonsuz ve öylesine ilginç gelir bana. Duygularımızı farklı biçimlerde ifade etmeye çalışırız. Bazen sevgimizi, öfkemizi ya da özlemimizi çok farklı ifade ederiz; özellikle anneler bebeklerini büyütürken duygularını bebeğine aktarma yöntemlerinden biri olarakta ninnileri seçer. Bu ninniler daha önce duydukları olduğu gibi, o anda içinde bulunduğu koşullarını anlatan dizeler de dökülebilir dudaklarından.

Trakya‘dan uzaklarda bir dağ köyüne gelin gönderilen ve kocasının istemeden evlendiği için sevemeyip eziyet ettiği, 7 yıl boyunca annesini babasını kardeşlerini göremeden üzüntüden hasta olup ölen Zeynep gelinin türküsü de belki bir ninni ve mutlaka bir anne mesajıdır.

“Yüksek yüksek tepelere ev kurmasınlar. Aşrı aşrı memlekete kız vermesinler. Annesinin bir tanesini hor görmesinler. Uçan da kuşlara malum olsun, ben annemi özledim. Hem annemi hem babamı hem köyümü özledim.”

Çoğu kez çocuğu ile birlikte ama yalnız olan anne, kimsenin duymayacağı şekilde kalbindekileri, sevgisini, mutluluğunu, öte yandan üzüntülerini, kaygılarını, isyanlarını ve kimseye söyleyemediklerini kendine ve çocuğuna hem sözleri hem de sesinin titreşimleri ile hissettirir.

Doğumdan önce ve sonra bebek, sesini duyduğu annesinin söylediği kelimeleri tabii ki anlamaz ama, annenin kalbinin çarpıntısından, ona ve başkalarına konuştuğunda sesinin tonundan çok şey anlar, çok şey öğrenir.

Bizi biz yapan çok şey var ama, bunların en başta gelenleri annelerimizin doğum öncesi ve sonrası bizlere hissettirdikleri, şarkıları, ninnileri, içlerine gömdükleri şikayetleri ile zihinlerimize kazıdıkları kodlardır. Ninniler bize o kadar çok şey öğretir ki… Ninni deyip geçmemeli, küçük şeyler çok önemlidir.

Bangladeş’te bugün bile söylenen 300 yıllık bir ninninin sözleri şöyledir: “Kuşlar mahsulu yedi bitirdi, borçlar nasıl ödenecek? Yiyecekler içecekler tükendi, vergiler nasıl ödenecek?”

Bebeğimizin ve minik çocuğumuzun hakettiği sevgiyi ve ilgiyi onlara verelim. Onları cep telefonundaki şiddet içeren oyunlarla değil, ninni gibi sıcacık, tertemiz duygularla büyütelim. Zaman geri gelmiyor maalesef. Onlar büyüyor, biz yaşlanıyoruz.

Vakti gelip yuvadan uçtuklarında geriye sadece ninni gibi sıcak ve samimi anılar kalıyor.

Sevgiyle ve sağlıkla kalın…

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
error: İçerik korunmaktadır !!