“Nitelikli turizme önem vermemiz lazım”

Edirne Ticaret ve Sanayi Odası Meriç Konferans salonunda yapılan toplantıda, Edirne Turizm Master Planı, Edirne Tanıtım ve Geliştirme Stratejisi ve Yol Haritası Sunumları gerçekleştirildi.

Toplantıya Edirne Valisi H. Kürşat Kırbıyık, Vali Yardımcısı Ali Uysal, Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, TGA Turizm Operasyon ve Geliştirme Gen. Müd. Yardımcısı Dr. Elif Balcı Fisunoğlu, Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Bilgehan Gülcan, Kapadokya Üniversitesi Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Halil Burak Sakal, Kentsel Strateji Uzmanı Faruk Göksu, ETSO Başkanı Recep Zıpkınkurt, İl Kültür ve Turizm Müdürü Kemal Soytürk, Turizm işletmecileri, STK temsilcileri katıldı.

 Sunum ve konuşmaların ardından bir değerlendirmede bulunan Edirne Valisi H. Kürşat Kırbıyık, “Baktığınızda stratejik planlamanın dört temel ayağı var. Önce sağlıklı bir şekilde ‘neredeyiz’ sorusunun cevabını bulmak zorundayız. Sonra ‘nereye varmak istiyoruz’ sorusunu sormalıyız. Varmak istediğimiz yere ‘nasıl gideceğimizi’ ve ‘doğru yolda olup olmadığımızı nasıl denetleyeceğimize’ dair tespitleri yapmak gerekiyor. İlimiz turizmini konuşacak olursak; Edirne, 81 vilayetin içerisinde sıradan bir konumda değildir. Örneğin şehrin Kaleiçi dediğimiz bölgesi bir açık hava müzesi niteliğindedir. İl genelinde sahip olduğumuz 1300 ün üzerinde tescilli kültür varlığı var. Sadece şehir merkezimizde 400’ün üzerinde sivil mimari örneği eser var. Tabi çalışmaları iki ana başlık altında toplamak lazım, Edirne merkezi destinasyonu farklı bir destinasyon, Saros farklı bir destinasyondur. Öncelikleri farklıdır, yaklaşımlar farklıdır, hedef kitleler farklıdır. Farklı bir konseptten bakıyorum ama Edirne’nin mevcuttaki en önemli sorunu bolluk, örneğin Beyazıt külliyesini farklı bir vilayete taşısak, tüm Türkiye o eseri o vilayetle tanır. Ama burada Selimiye var, Üç Şerefeli Cami var, Eski Cami var Uzunköprü var, çarşılar var pazarlar var. Muhteşem bir eser ama Türkiye genelinde bir anket yapsak bilinirlik noktasında problem yaşarız. Bizim temel sorunumuz bu bolluğun aynı amaca hizmet etmesi ile ilgi problem yaşıyoruz.  Nitelikli turizme önem vermemiz lazım. Saros’a daha nitelikli turist gelsin, daha mutlu gönderelim onları, onlar da bize daha fazla katkı sunsun. Bizim yapacak çok işimizin olduğunun farkındayız. Şehrin potansiyelini kullanma noktasında atmamız gereken çok adım var. Bunların stratejik planlamasını yaparak doğru projelerle, sürdürülebilirliği olan projelerle çok başarılı işler ortaya koyarız diye değerlendiriyoruz” dedi. Haber Merkezi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu