Ödeme sorununa teminat mektubu çözümü

İl Özel İdaresi tarafından Havsa’da açılışı gerçekleştirilen asfalt plentinin faaliyete geçmesi ve plentteki asfaltın ısıtılması için gerekli olan doğalgaza abone olunabilmesi için, doğal gaz firmasının talep ettiği 5 milyon 516 bin 138 liralık bedele, Edirne Valisi Yunus Sezer tarafından Türkiye Halk Bankası A.Ş. ile teminat mektubu anlaşması gerçekleştirildi. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Edirne İl Genel Meclis Başkanı Mehmet Geçmiş, doğalgaz firmasına ödenecek peşin tutar yerine, bankaya yapılacak yıllık 100 bin liralık ödeme ile plentin doğalgaz aboneliğinin açılacağını bildirdi.

Edirne İl Genel Meclisi kasım ayı oturumlarının 2’nci birleşimi Meclis Başkanı Mehmet Geçmiş yönetiminde gerçekleştirildi. Yoklama alınması ve tutanak özetlerinin okunmasıyla başlayan toplantıda, Geçtiğimiz haftalarda açılışı gerçekleştirilen Havsa Asfalt Plenti’nin faaliyete geçmesi için gerekli olan “Doğalgaz Güvence Bedeli” konulu talep yazısı, Edirne Valisi Yunus Sezer tarafından meclise aktarıldı. Meclis Başkanı Mehmet Geçmiş, alınan talep yazısı hakkında meclis üyelerini bilgilendirerek; “Asfalt plentini Havsa’ya kurduk. Asfalt doğalgaz ile ısıtılıyor. Doğalgaza abone olmamız için ödememiz gereken ücret 5,5 milyon lira. Yoğun gaz kullanacağımız için abonelik parası talep ettiler. Elbette bu para, Edirne İl Özel İdaresi için korkunç bir para. Bu parayı verirsek, enflasyona karşı yıllarca bu para, asfalt plentimiz çalıştığı sürece orada kalmaya devam edecek. Sayın valimiz tarafından yapılan ikili görüşmelerde, 5,5 milyon liralık bir teminat mektubu vereceğiz. Buna göre, teminat mektubunun bize olan maliyeti 100 bin lira olacak. Ya 5,5 milyon lirayı direkt olarak doğalgaz şirketine yatıracağız ya da 5,5 milyon lirayı köylere yatırım olarak kullanacağız ve teminat mektubu ile bankaya yılda 100 bin lira ödeyeceğiz” dedi.

WhatsApp Image 2023 11 02 at 17.16.09 1 - Edirne Ahval Gazetesi
Ödeme sorununa teminat mektubu çözümü - Edirne Ahval Gazetesi

Sonrasında konuya yönelik doğalgaz güvence bedeli hakkındaki Plan ve Bütçe Komisyonu raporu, Komisyon Üyesi Sezgin Gündoğdu tarafından meclis üyelerine aktarıldı. Sunulan raporda; Havsa asfalt plentinin faaliyete geçmesi için Türkiye Halk Bankası A.Ş. Edirne Şubesinden 2023 yılı içerisinde, Trakya Bölgesi Doğalgaz Dağıtım A.Ş. Güvence Bedeli konulu 5 milyon 516 bin 138 kesin ve süresiz teminat mektubunun vergi niteliği olmayan kamu hizmetine tahsis edilmiş diğer gelirlerin rehin karşılığı yüzde 10 fazlası tutarında nakit karşılıklı (Mevduat rehin karşılığı) olarak kullanılmasına veya Edirne İl Özel İdaresi Personel Limited Şirketi kefalet ile veya teminatsız olarak kullanılmasına komisyonumuzca karar verilmiştir” ifadelerine yer verildi.

Sunulan komisyon raporunun, oy birliği ile kabul edilmesiyle Havsa Asfalt Plenti’nde kullanılacak olan doğalgazın aboneliği, doğalgaz firmasına yapılacak yaklaşık 5,5 milyon lira peşin ödeme yerine, bankaya yapılacak yıllık 100 bin liralık ödeme karşılığı açılmış olacak. Adem Batuhan SEVER

WhatsApp Image 2023 10 13 at 16.12.55 - Edirne Ahval Gazetesi
Ödeme sorununa teminat mektubu çözümü - Edirne Ahval Gazetesi
WhatsApp Image 2023 11 02 at 17.16.08 1 - Edirne Ahval Gazetesi
Ödeme sorununa teminat mektubu çözümü - Edirne Ahval Gazetesi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu