Öğrenciler sınavda veliler dışarıda ter döktü

Edirne’de Milli Eğitim Bakanlığı’nca (MEB) 8’inci sınıf öğrencilerine yönelik düzenlenen Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamındaki merkezi sınav dün gerçekleştirildi. İl genelinde toplam 3.920 öğrencinin sekizinci sınıf öğrencisi olduğu öğrenildi. 

MEB tarafından ülke genelinde gerçekleştirilen LGS sınavı iki oturum olarak Edirne genelinde toplam 3920 öğrencinin katılımıyla dün gerçekleşti. Sınava giren öğrenciler sıra başlarında ter dökerken veliler ise heyecanla bekledikleri okul etrafında ter döktüler. Öğrenciler ise büyük bir heyecanla sınava tabi oldular.

İlk oturumda gerçekleştirilen sözel bölümde Türkçe, T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük, din kültürü ve ahlak bilgisiyle yabancı dil derslerinden toplam 50 soru 75 dakikada, saat 11.30’da başlayan II. oturumdaki matematik ve fen bilimlerinden ise toplam 40 soru, 80 dakikada yanıtlandı.

Edirne Atatürk Ortaokulu’nda sınavın 12.50 itibarıyla bitmesinin ardından veliler çocukları ile sınav heyecanını birlikte paylaştılar. Ayrıca gazetemize açıklamalarda bulunan 8’inci sınıf öğrencisi; “Geleceğimiz için çok önemli bir sınava girdik. Sınav biraz zorlayıcıydı ama benim için ortalama bir sınav oldu ne iyi ne kötü geçti diyebilirim. Umarım istediğim liseye yerleşebilirim” şeklinde konuştu.

“ÇOCUKLARIMIZIN HEYECANINA ORTAK OLDUK”

Öğrencinin velisi ise sınava giren öğrencilere iyi temennilerde bulunarak; “Bizim için güzel bir yıl oldu. Çocuklarımızın heyecanına ortak oluyoruz bugün. Başta kendi evladım olmak üzere tüm sınava giren evlatlarımıza hayırlı olmasını diliyorum. Bu yapılan sınav ile inşallah evlatlarımız iyi liselere yerleşim sağlarlar. Bununla birlikte umarım evlatlarımızın geleceği aydınlık olur” ifadelerini kullandı.

“SINAV HEYECANI GEÇEN YILDAN BERİ VARDI”

Bir başka veli ise çocukların üstünden sınav baskısını ve stresini attırmak için ellerinden geleni yaptıklarını belirterek; “Bir oğlum bir de yeğenim sınava girdiler. Allah bahtlarını açık eylesin. İkisi de yıl boyunca bu sınava çok çalıştılar. Aslında bu sınav heyecanları geçen yıldan beri başlamıştı. Onların üzerindeki baskıyı üstlerinden almak için elimizden geldiğince onlara yardımcı olduk. Bundan sonrası artık onların elinde. Umarım tüm öğrencilerimiz istedikleri ve umut ettikleri liselere giderler” ifadelerine yer verdi. Damla GÖÇ

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
error: İçerik korunmaktadır !!