Öğrenciler-veliler her öğle molasında piknikteler!

Şükrüpaşa Mahallesi’nde bulunan 75’nci Yıl Ortaokulu’nda okuyan öğrencilerin velileri, öğlen molası saatinde öğlen yemeğini okula getirerek, okulun yanında bulunan yeşil alanda piknik yapıyorlar. Açıklamalarda bulunan veliler Milli Eğitim Bakanlığı’nın Ücretsiz Okul Yemeği Programı konusunda da ikiye bölünmüş durumda. Bazı veliler programın kesinlikle uygulanması gerektiğini kaydederken, bazı veliler de okullarda dağıtılacak yemeğe güvenemeyeceklerini ifade ettiler.

Okulların açılmasıyla, öğrenciler de öğle yemeğini çeşitli restoran, fastfood, lokanta gibi işletmelerde yiyorlar. Ancak yaşı küçük öğrencilerin öğle yemeği saatlerinde, yanlarında getirdikleri beslenme çantalarını kullanıyorlar. Bazı öğrenciler de okula oldukça yakın oturdukları için evlerine gidebiliyorlar.

Şükrüpaşa Mahallesi’nde bulunan 75’inci Yıl İlkokulu’nda okuyan bazı öğrencilerin velileri, çocuklarına öğlen yemeğini kendileri getirerek, okulun yan tarafında bulunan yeşil alanda öğlen molası saatinde piknik yapıyorlar. Veliler, Milli Eğitim Bakanlığı’nın Ücretsiz Okul Yemeği Programı konusunda da ikiye bölünmüş durumda. Bazı veliler, kesinlikle okulda ücretsiz yemek verilmesi gerektiğini söylerken, bir kısım veli de okullarda verilecek yemeklere güvenilemeyeceğini dile getirdi.

“PROJE GERÇEKLEŞMELİ”

Öğlen molasında ilkokul öğrencisi çocuğuna yemek getiren veli Fatma Durgit, havaların iyi olması sebebiyle okula yemek getirebildiklerini belirtirken, Milli Eğitim Bakanlığı’nın Ücretsiz Okul Yemeği Programı’nın mutlaka uygulanması gerektiğini ifade etti. Durgit; “Şu an havalar güzel gelebiliyoruz, ama kış ayı geldiğinde çocukları öğle yemeği için eve götürmek de problem olacak. Bu proje gerçekleştirilmeli. Yakın çevrede oturmamıza rağmen kara kış bastırdığında çocukların eve gelmesi de bizim onlara yemek getirmemiz de zor olacak bu yüzden proje gerçekleşmeli” dedi.

“GÜVEN VERMİYOR”

Okul Yemeği Programı’na sıcak bakmadığını dile getiren öğrenci velisi Semra Çelik, okullarda verilecek yemeğin yeterince denetlenemeyeceği sebebiyle, okul yemeklerinin güven vermediğini kaydetti. Çelik; “Son kullanma tarihlerini her gün kontrol edemeye biliriz. Ya da herhangi bir rahatsızlığı olan çocukların kontrollü bir şekilde yemek yemesi gerekebilir. Bu durumlar neye göre değerlendirilecek. Bu da bir sorun. Bunları kim denetleyecek? Bu yemek verecek yüklenici firma nasıl seçilecek? Bu durumlar güven vermiyor” şeklinde konuştu. Adem Batuhan SEVER

Ogrenciler veliler her ogle molasinda piknikteler 2 | Edirne Ahval Gazetesi
Öğrenciler-veliler her öğle molasında piknikteler! | Edirne Ahval Gazetesi

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu