Öğrencilerden 100’üncü yıla özel resepsiyon

Cumhuriyet’in 100’üncü yılı etkinlikleri kapsamında Trakya Üniversitesi Ağız ve Diş Sağlığı Topluluğu tarafından, tarihi Rüstem Paşa Kervansarayı’nda “Cumhuriyet’in 100’üncü Yılı Resepsiyonu” gerçekleştirildi.

Trakya Üniversitesi Ağız ve Diş Sağlığı Topluluğu tarafından, cumhuriyetin 100’üncü yılı kutlama etkinlikleri kapsamında tarihi Rüstem Paşa Kervansarayı’nda “Cumhuriyet’in 100’üncü Yılı Resepsiyonu” gerçekleştirildi. Resepsiyona öğrenciler ve akademisyenler katılım gösterdi. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından, Trakya Üniversitesi Modern Dans Topluluğu ve Ağız ve Diş Sağlığı Topluluğu tarafından hazırlanan Vals Dansı gösterisi katılımcılılara sunularak, büyük beğeni topladı.

‘CUMHURİYETİN EN BÜYÜK KAZANIMI KADINLARA OLDU’

Organizasyona yönelik görüşlerini açıklayan topluluk danışmanı Prof. Dr. Ahmet Altuğ Çilingir, cumhuriyetin en büyük kazanımına kadınların sahip olduğunu vurgulayarak; “Ulu Önder, çok büyük bir insanmış ki bundan 100 yıl önce kurduğu cumhuriyeti emanet edeceği insanları çok doğru seçmiş. Bu ülkenin geleceği sizin gibi pırıl pırıl gençlere emanet, ben de karşımda pırıl pırıl bir gençlik görüyorum. Umarım, onun bu cumhuriyeti kurarken geçtiği, yaşadığı sıkıntılarla, zorluklarla bir daha karşılaşmayız. Onun için bunun kıymetini çok iyi bilmemiz gerekiyor. Her şeyden önce bu cumhuriyetin kıymetini bilecek olan ve şu ortamda da çoğunluğu oluşturan siz kadınlara büyük pay düşüyor. Çünkü cumhuriyetin en büyük kazanımı sizlere oldu. Baktığınız zaman, erkeğin önden yürüdüğü, toplumda kadının olmadığı bir ortamda Atatürk gibi bir lider, sizleri erkeklerle aynı, hatta bazen daha ileriye koydu. Dini, dili, ırkı ne olursa olsun siz kadınların cumhuriyetin kıymetini, bizlerden çok daha iyi bilmesi gerekiyor ki yetiştireceğiniz erkekler de cumhuriyeti, sizleri ve gelecekteki eşlerinin kıymetini bilsinler” dedi.

IMG 5205 | Edirne Ahval Gazetesi
Öğrencilerden 100’üncü yıla özel resepsiyon | Edirne Ahval Gazetesi

“CUMHURİYET, NÜFUS SAYIMLARINDA BİLE DİKKATE ALINMAYAN KADINLARIMIZIN, SEÇME VE SEÇİLME HAKKINI ELDE EDEBİLMESİDİR”

Günün anlam ve önemine yönelik konuşma yapan Trakya Üniversitesi Ağız ve Diş Sağlığı Topluluk Başkanı Selin Beyza Altay; “Cumhuriyet nedir? Sadece seçimlerde oy vermek midir? Cumhuriyet, nüfus sayımlarında bile dikkate alınmayan kadınlarımızın, seçme ve seçilme hakkını elde edebilmesidir. Cumhuriyet, dini kendi çıkarlarına alet edenlerin karşısında duran laiklik ilkesidir. Cumhuriyet, okuyan ve sorgulayan nesiller yetiştirmektir. Cumhuriyetimizin kurucusu Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ilkeleri ışığında, bu eşsiz mirası taşıyanlar olarak sorumluluğumuzun bilincinde olmalıyız” şeklinde konuştu.

‘CUMHURİYETİN 100’ÜNCÜ YILI 1 KERE ŞAHİT OLABİLECEĞİMİZ BİR ŞEY’

Programın ardından gazetemizin sorularını yanıtlayan Topluluk Başkanı Selin Beyza Altay, cumhuriyetin 100’üncü yılının bir kere şahit olunabilecek bir şey olduğuna vurgu yaparak; “Cumhuriyet’in 100’üncü yılı için, bu geceyi düzenlemek bizim hep aklımızda olan bir şeydi ve bir kere şahit olabileceğimiz bir şey. Ekip arkadaşlarımızla bir araya geldik ve danışman hocamız Prof. Dr. Ahmet Altuğ Çilingir hocamızla da görüştük. Sonra bu tarz bir cumhuriyet balosu fikrinin hoş olabileceğini düşündük. Trakya Üniversitesi Rektörlüğü’ne bağlı bir topluluğuz, her bölümden öğrenci resepsiyona katıldı. Ancak çoğumuz Diş Hekimliği Fakültesi’nde okuduğu için ağırlıklı olarak bölümümüzden katılım sağlandı” diye konuştu.

IMG 5220 | Edirne Ahval Gazetesi
Öğrencilerden 100’üncü yıla özel resepsiyon | Edirne Ahval Gazetesi

Resepsiyonun giyim konsepti hakkında açıklamalarda bulunan Altay; “Bir konsept olsun istedik. Bayrağımızın renkleri olan kırmızı ve beyazın yanına daha genele hitap eden bir renk olduğu için siyah ekledik, ama ağırlıklı olarak siyah tercih edildi” açıklamasını yaptı.

“ELİMİZDE 1 TANE CUMHURİYET VAR, ONA SAHİP ÇIKMAMIZ, KORUMAMIZ GEREKİYOR”

Cumhuriyete sahip çıkmak ve Atatürk’ün ilkelerini yaşatıp, uygulamak gerektiğinin altını çizen Altay; “Elimizde 1 tane cumhuriyet var, ona sahip çıkmamız, korumamız gerekiyor. Atatürk’ün ilkelerini yaşatmamız, uygulamamız gerekiyor. Benim gibi birçok insanın da bunu uygulayacağını biliyorum. Yaşasın cumhuriyet, yaşasın cumhuriyet devrimleri” ifadelerini kullandı. Adem Batuhan SEVER

IMG 5203 | Edirne Ahval Gazetesi
Öğrencilerden 100’üncü yıla özel resepsiyon | Edirne Ahval Gazetesi
IMG 5209 | Edirne Ahval Gazetesi
Öğrencilerden 100’üncü yıla özel resepsiyon | Edirne Ahval Gazetesi
IMG 5215 | Edirne Ahval Gazetesi
Öğrencilerden 100’üncü yıla özel resepsiyon | Edirne Ahval Gazetesi

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
error: İçerik korunmaktadır !!